Bebek ve Çocuk

Bebek Nasıl Kundağa Sarılır

Bebek Nasıl Kundağa Sarılır

Günümüzde ise, uzmanlar bebeği kundaklamanın sağladığı faydalardan bahsediyorlar. Özellikle batı ülkelerinde uzmanlar uygun bir şekilde sarılan kundağın bebeğin uyku alışkanlığı kazanmasında etkili olduğu dile getiriliyor.

Bebek Nasıl Kundağa Sarılır   Eski bir gelenek olan kundaklama son dönemlerde sıkça konuşulan konular arasında yer alıyor. Kundak kelime anlamıyla, bebeğin doğumundan sonraki ilk aylarında üşümemesi, gövdesinin ve kemiklerinin düz olarak gelişmesini, sürekli olarak debelenmemesini sağlamak amacıyla sarıp sarmalamaya yarayan geniş bez olarak tanımlanır.  

Doğumdan Sonra Kundak Yapılabilir

  Bebek Nasıl Kundağa Sarılır   Kundağın, geleneksel kullanımı nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar gelmektedir. Uzmanlar tarafından bebeğin doğduğu andan itibaren kundaklanabileceği belirtiliyor. Annelerin kundak yaparken dikkat etmeleri gereken önemli konu bebeklerini çok fazla sıkacak şekilde kundaklamamaları. Bebeğin kollarının ve kalça kısmının gevşek sarıldığı yarım kundaklar bebek için en ideal olanlardır.

Dilerseniz Hazır Satılan Kundaklardan Alabilirsiniz

Bebek Nasıl Kundağa Sarılır   Uzmanlar bebeğinizi sımsıkı kundak yapmanın bebeğin rahat soluk alıp vermesini engellediğinin altını çiziyor. Bebeğinize kundak yapmak istiyorsanız ve bezden yapılan kundaklar da sıkıntı yaşayacağınızı düşünüyorsanız. Piyasada bebekler için çeşitli modellerde hazır olarak üretilen kundakları satın alabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
En Popüler 4 Harfli Erkek Bebek İsimleri

Yarım Kundak Yapılabilirsiniz

Bebek Nasıl Kundağa Sarılır

görseldeki  ürünü incelemek için tıklayın

Bebeğin gövdesinin üst kısmının saran bu kundaklama biçimi, yapılan araştırmalar sonrasında bebeklerin daha çabuk uykuya geçtikleri, daha uzun ve rahat uyudukları görülmüştür.  

Kundak Moro Reflesi Sıçramasını Azaltıyor

Bebek Nasıl Kundağa Sarılır   Yeni doğan bebeklerin kundaklanması ve kolların sarılması moro refleksindeki sıçrama tarzındaki hareketleri azalttığı için bebeğin sık uyanmasını da engelliyor ve bebeğin uyku kalitesini artırıyor.  

Bebekte Anne Karnı Hissi Yaratır

Bebek Nasıl Kundağa Sarılır   Uzmanlar bebeğinizin doğumdan itibaren yapılan kundağın, doğumundan sonra annenin bedeninden ayrılan bebeğin düştüğü boşluk hissini azalttığı ve böylece bebeğinizin anne karnındaki, daha kapalı ve sarmalayan ortama kendini daha yakın hissettiğini belirtiyorlar. Bebek bu şekilde daha huzurlu uyuyor.

Kundakladığınız Bebeğinizi Mutlaka Sırt Üstü Uyutun

Bebek Nasıl Kundağa Sarılır

görseldeki  ürünü incelemek içinin tıklayın

Kundak yaptığınız bebeğinizi mutlaka sırt üstü uyutmalısınız. Kundaklanan ve yüzüstü yatan bebeklerde, ani bebek ölümü sendromu riski oldukça artmaktadır.

Sadece Uyku Zamanlarında Kundak Yapın

Bebek Nasıl Kundağa Sarılır

görseldeki  ürünü incelemek için tıklayın

Kundak Nasıl Yapılır

Bütün bebekler doğdukları andan itibaren; gerinme, beslenme, banyo ve masaj için bir zamana ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden kundak bir nevi bebeğin hareketlerini engelleyeceğinden dolayı kundaklama işini sadece uyku zamanları ile kısıtlamak bebek için faydalı olacaktır. Bebek Nasıl Kundaklanmalı – Yarım Kundak;

  • Bebeğinizi kundak yapmak için hazır kundakların kullanabileceğiniz gibi, pamuklu bir battaniye de kundaklama işi için uygundur.
  • Bebeği kundaklamak için  önce battaniyenin ya da kundak bezinin üst ucunu üçgen şeklinde içe doğru katlayın..
  • Bebeğinizin boynu, kundak bezinin ucuna gelecek ve baş açıkta kalacak şekilde bebeğinizi kundağın üzerine yerleştirin.
  • Bir kolu gövdesine yapışık şekilde bezle sarılı tutarak kundak bezinin bir ucunu gövdesine sarıp sırt altına sıkıştırın.
  • Kundak bezinin alttaki ucunu da bebeğinizin bacak arasından geçirip bu kıvrıntının altına sıkıştırın.
  • En son olarak da diğer kolunu açıkta kalan uç ile sarıp, gövdesini çaprazlayıp yine sırt altına sıkıştırın.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bülent Şakrak'tan Ceyda Düvenci'ye Sürpriz Parti

Bebek Nasıl Kundağa Sarılır

Modern Bebek Kundakları

Bu kundaklar geçmişte kullanılan bez ve örgü battaniyelerden daha farklı olarak woombie tarzı bebeği tamamen saran, aynı zamanda kolay hareket etmesini sağlayacak modern bir yapıda ortaya çıktı. Bebek Nasıl Kundağa Sarılır

Bebek Kundakları Modelleri

Moda, hemen her alanda olduğu gibi bebek kundakları için de geniş bir yer tutmaya başladı. İhtiyaca göre tasarlanan farklı görünümdeki kundakların modelleri de yeni annelerin ve anne adaylarının ilgisini cezbetmeyi başarıyor. Bebek Nasıl Kundağa Sarılır

hepsi ve daha fazlası için tıklayın

Kundak Ne Zaman Bırakılmalı

Bebek Nasıl Kundağa Sarılır

görseldeki  ürünü incelemek için tıklayın

Bebeklerde kundağı bırakmanın en uygun zamanı, bebeğiniz dönmeye başlamadan, yani bebek 3-4 aylık olduğu zamandır. Bebeğinizin buna hazır olup olmadığını anlayabilmeniz için önce bir kolunu açıkta bırakmalı, bebeğiniz bu şekilde sık uyanmıyor ve rahat bir şekilde uyumaya devam ediyorsa, kundağı tümden kaldırmanız  kundak sız yaşama sıkıntısız bir geçişi sağlayacaktır.  

Sponsor markanın youtube veya vimeo embed videosu ya da arzu ettiği görsel kullanılır.

 

            Bebek Nasıl Kundağa Sarılır

  Bebek Nasıl Kundağa Sarılır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu