Bebek ve Çocuk

Bebek Dostu Eczane Dönemi Başlıyor

Bebek Dostu Eczane Dönemi Başlıyor

Bebek sağlığı için önemli bir yer tutan bebek dostu hastane projesinden sonra şimdide bebek dostu proje uygulamasına geçildi.

Bebek Dostu Eczanelere Eğitim Verildi

Yozgat’ın merkezinde ve ilçe hastane çevrelerinde bulunan eczanelere “Bebek Dostu” eğitimi verildi. Gönüllülük esasına dayalı olarak verilen eğitimin bebek sağlığı açısından son derece önemli olduğu belirtildi. Hastanelerde Sağlık Bakanlığının Bebek Dostu Değerlendirme Kriterleri, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinin ilgili ekibi tarafından değerlendirilirken, aynı zamanda anne ve sağlık personellerine anket uygulanarak, farkındalık çalışması yapıldı. Bebek Dostu Hastane çalışmalarından sonra Bebek Dostu Eczane uygulamasına geçilmeye başlandığı belirtildi. Bebek Dostu Eczane projesiyle annelerin hastaneden taburcu olduktan sonra anne sütünün önemi yanında karlaşabilecekleri sorunlarda destek olacak. Bebek dostu eczaneler annelerin bebeklerinin aç kalma korkusuyla doktora sormadan mamaya başvurmamaları konusunda da farkındalık yaratacak.

Hastane Tarafından Bebek Dostu Eğitimi Verildi

Bebeklerin sağlığı açısından önemli bir yer tutan eğitimler kapsamında Yozgat Merkez ve ilçe hastane çevrelerinde bulunan eczanelere, hastane yönetimi tarafından Bebek Dostu Eğitimi verildi. Gönüllülük esasına dayalı olan Bebek Dostu olacak eczanelerden bu konu ile ilgili destek vermeleri anne ve bebek sağlığı için önemli çalışmalar arasında yer alıyor.   Bebek Dostu Eczane Dönemi Başlıyor  

İlimiz Bebek Dostu

Konu ile ilgili açıklama yapan Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op.Dr. İsmail Kurca bebek dostu eczanelere verilen eğitimle ilgili şunları söyledi: ” Birliğimize bağlı sağlık tesislerimizin hepsi ‘Bebek Dostu Hastane’ unvanına sahip. Bu unvanı almak yetmiyor, yıl içerinde değerlendirmeler yapılıyor, Bakanlığımız tarafından gelen ekip, değerlendirerek unvanın devamlılığı için çalışmalar yapıyor. Bir kere bu unvanı almak yeterli olmuyor, kriterlere bir sonraki sene uyulmadığında unvanı kaybetmiş oluyoruz. İlimizde Bebek Dostu çalışmalarını önemsiyor ve tüm ekibimizle anne ve bebek sağlığı için elimizden gelen her türlü çalışmayı yapıyoruz. Anne sütünün önemini bebek sağlığı için önemli olduğunu bilmeyen yok. Bazı durumlarda anneler bebeğinin aç kalacak korkusu ile doktora başvurmadan mamaya başlıyor. Dikkat edilmesi gereken bir nokta ise doktora başvurmadan mama başlanmamalı. Farkındalık oluşturmak adına ilimizde bulunun tüm hastanelerimize yakın eczaneleri ziyaret ederek, Bebek Dostu Eczane uygulamasını da başlattık. Geleceğimiz olan bebeklerimiz ve onları yetiştiren annelerimiz bizim kutsal emanetlerimizdir” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Kur'an-ı Kerim'de Geçen En Güzel Kız Bebek İsimleri

Bebek Dostu Eczaneler Kavramı

Bebek dostu eczaneler kavramı geliştirilerek, bebek dostu hastanelerle iş birliği içerisinde eczacıların bu alandaki eksikliklerinin kapatılması amaçlanırken, söz konusu projeyle annelerin taburcu olduktan sonra da emzirmeyi sürdürebilmeleri ve karşılaşabilecekleri sorunların çözümü konusunda her an ulaşabilecekleri sağlık hizmet merkezi olan eczanelerin bu noktada öneminin çok büyük olduğu belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu