Bebek ve Çocuk

Bebeğinizin Boğaz Ağrısını Yatıştırmak İçin 4 İpucu

Bebeğinizin Boğaz Ağrısını Yatıştırmak İçin 4 İpucu

Bebeğinizin boğaz ağrısını yatıştırmaya yönelik önerileri içeriğimizde bulabilirsiniz.

Bebeklerde boğaz ağrısı genellikle enfeksiyon sebebiyle ortaya çıkar. Bu problemlerini ağlayarak ifade etmeye çalıştıkları için ağrı daha da şiddetlenir. Böylesi bir durumda hastalık açısından değerlendirilmesi için öncelikle bebeği muayeneye götürmek gerekir. Doktorun önereceği tedaviye ek olarak aşağıdaki yöntemler de bebeklerde boğaz ağrısına iyi gelecektir.

Bebeklerde Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Bebeklerde boğaz ağrısı birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ancak en sık karşılaşılan sebep virüslerin neden olduğu enfeksiyonlardır. 

Bebeklerde Boğaz Ağrısı Nedenleri

Gelin şimdi, bebeklerde boğaz ağrısı nedenlerini daha detaylı inceleyelim.

1. Grip

Grip, soğuk algınlığına benzer belirtiler ile başlar ancak daha şiddetli ve uzun sürme eğilimindedir. Boğaz ağrısıyla birlikte ateş, yorgunluk, öksürük, genel vücut ağrısı ve burun tıkanıklığı gibi belirtiler görülür.

2. El, Ayak, Ağız Hastalığı

El ayak ağız hastalığıgenellikle boğaz ağrısı ve ateş gibi semptomlarla başlar. Daha sonra bebeğin elinde, ağzında, ayaklarında veya genital bölgelerinde kırmızı kabarcıklar ve döküntüler oluşur.

3. Bademcik İltihabı

Boğaz ağrısı ile belirti veren bademcik iltihabında bademcikler şiş ve sarı görünebilir.

4. Bakteriyel Enfeksiyonlar

Ateş, yutma güçlüğü, boğazda yamaya benzer görüntü ve bezlerde şişme ile belirti veren bakteriyel enfeksiyonlar da boğaz ağrısına neden olabilmektedir.

Bebeğinizin Boğaz Ağrısını Yatıştırmak İçin 4 İpucu

Bebeklerde Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde boğaz ağrısı olup olmadığını anlamak aslında oldukça zordur. Bebeğinizde yukarıdaki hastalıklardan biri varsa, huzursuzluk ve iştahsızlık yaşıyorsa boğaz ağrısından şüphelenebilirsiniz. Böylesi bir durumda aşağıdaki öneriler bebeklerde boğaz ağrısına iyi gelebilir:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
En Uygun Emzirme Pozisyonu

1. Emzirin

Emzirmek, bebeklerdeki boğaz ağrısının yatışmasını sağlayabilir. Ayıca bebeğin ağlamasını ve boğazının daha da tahriş olmasını önleyebilir. Bu nedenle bebek istedikçe bol bol emzirmeye çalışın.

2. Odayı Nemlendirin

Boğazdaki tıkanıklık bebeğin öksürmesine neden olarak boğazını daha da tahriş edebilir. Bu da boğaz ağrısının şiddetlenmesine yol açar. Bunu önlemek için ise bebeğin uyuduğu veya sık vakit geçirdiği odaya buharlı nemlendirici cihaz yerleştirilebilir. Aynı şekilde buharlı bir duş da boğazdaki ve burundaki tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olur.

3. Burnunu Temizleyin

Burun tıkanıklığı geniz akıntısına yol açarak boğazda kaşıntı ve tahrişe neden olabilir.  Ayrıca bebeğin sık sık öksürmesini de tetikleyebilir. Eğer burun tıkanıklığından şüpheleniyorsanız burun aspiratörü yardımıyla bebeğinizin burnunu temizleyebilirsiniz.

Burun Aspiratörü Nasıl Kullanılır?

4. Medikal Tedavi

Bu yöntemlerin yanı sıra doktorun reçete edeceği ağrı kesici ilaçlar da boğaz ağrısının kısa süre içinde geçmesine yardımcı olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kesinlikle reçetesiz ilaç kullanılmaması gerektiğidir. Zira bebeklerin kullanabileceği ağrı kesiciler ve dozları yetişkinlerle aynı değildir.

Ne Zaman Doktora Götürmeliyim?

Bir hastalıktan şüpheleniyorsanız bebeğinizi muayeneye götürmelisiniz. Bununla birlikte aşağıdaki bulgular mutlaka muayene gerektirmektedir:

  • Ateş, (Özellikle 3 aydan küçükse)
  • Boğazın arkasında şişlik,
  • Ciltte döküntü, morarma,
  • Koyu idrar,
  • Yemek yememe, emmeyi reddetme,
  • Huzursuzluk,
  • Belirgin hırıltı,
  • Nefes alma güçlüğü,
  • Nefes alırken göğüste veya boyunda içeri göçme,
  • Solgun ve yorgun görünme.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu