Bebek ve Çocuk

Bebeklerin Gözüne Anne Sütü Damlatmak Ne Kadar Doğru?

Bebeklerin Gözüne Anne Sütü Damlatmak Ne Kadar Doğru?

Toplumda, bebeklerdeki göz çapaklanmasına anne sütünün iyi geldiği düşünülüyor. Peki, bu uygulama ne kadar doğru?

Bebeklerde göz çapaklanması çok sık karşılaşılan bir şikâyettir. Zira yenidoğan bebeklerin göz kanallarının küçük olması sık sık tıkanmalara neden olabilir. Aynı zamanda kirpik dibi iltihabı ve çeşitli enfeksiyonlar da bebeklerde göz çapaklanmasına sebep olabiliyor. Toplumda ise bebeklerde oluşan göz çapaklanmasına anne sütünün iyi geldiği düşünülüyor. Ancak uzmanlar, bebeklerin gözüne anne sütü sürülmesini pek de doğru bulmuyor. Çünkü bebeğin gözüne anne sütü damlatmak hem enfeksiyon varlığında tedaviyi geciktirebiliyor hem de anne sütü enfeksiyona sebep olan mikropları daha da besleyebiliyor. Bu nedenle tekrar eden göz çapaklanmalarında, bebeğin gözüne anne sütü damlatmadan önce bebeğin çocuk doktoru veya göz hastalıkları uzmanına muayene edilmesi öneriliyor. Sizler için hazırladığımız bu yazıda bebeklerin gözüne anne sütü damlatılır mı sorusunun yanıtı detaylıca irdeledik, keyifli okumalar.

Bebeklerin Gözüne Anne Sütü Damlatmak Doğru mu?

Bebeklerde göz çapaklanması, özellikle yaşamın ilk aylarında çok sık karşılaşılan bir durumdur. Kirpik dibi iltihabı, enfeksiyonlar veya göz nezlesi gibi hastalıklar bebeklerde göz çapaklanmasının altında yatan sebepler olabilmektedir. Ancak en sık karşılaşılan neden, bebeklerin göz kanallarının küçük ve dar olmasına bağlı olarak gelişen tıkanmalardır.

Böylesi durumlarda bebeğin gözüne anne sütü damlatmak toplumda oldukça yaygın bir uygulama. Zira anne sütünün içerdiği antikorların bebeğin gözünde oluşan enfeksiyona da iyi geleceği düşünülüyor. Ancak uzmanlar, anne sütü dahil olmak üzere göz içine herhangi bir yabancı madde damlatılmasını doğru bulmuyor. Çünkü bu tarz uygulamalar hem tedaviyi geciktirip enfeksiyonun ilerlemesine neden olabiliyor hem de bebekte başka sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Bu nedenle bebeklerde geçmeyen çapaklanma sorunu olduğunda, öncelikle bir uzmana muayene olmak ve enfeksiyon oluşup oluşmadığını anlamak gerekiyor. Eğer enfeksiyon varsa doktorun reçete edeceği göz damlaları ile sorun kısa süre içinde gerileyecektir. Gözyaşı kanalının tıkanmasına bağlı olarak gelişen çapaklanmalarda ise basit masaj hareketleri ile bebeğin gözü rahatlatılabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
500 Bin Çalışan Anne Emeklilik Hakkı Kazanabilir

Bebeklerin Göz Temizliği Nasıl Yapılır?

Bebeklerin Gözüne Anne Sütü Damlatmak Ne Kadar Doğru?

Bebeklerde Göz Çapaklanması Neden Olur?

Bebeklerde göz çapaklanmasının birçok sebebi olabilir. Örneği göz nezlesi, enfeksiyon veya kirpik dibi iltihabı, çapaklanmanın altında yatan sebeplerden birkaçıdır. Yenidoğan bebeklerde ise çapaklanmanın daha çok kanallardaki tıkanıklığa bağlı olarak geliştiği görülmektedir.  Buradan da anlaşılacağı üzere çapaklanmanın birçok sebebi bulunmaktadır. Dolayısıyla birkaç gün içinde geçmeyen çapaklanmalar için mutlaka bebeği muayene ettirmek ve altta yatan sebebe göre tedavi olmasını sağlamak gerekir.

Bebeklerde Göz Çapaklanmasına Ne İyi Gelir?

Bebeklerin ciltleri kadar gözleri de oldukça hassastır. Bu nedenle çapaklanma durumunda bebeğin gözüne anne sütü damlatmadan önce çapaklanmaya yol açan durumun doktor tarafından tespit edilmesi ve önereceği tedaviye harfiyen uyulması gerekir. Tedavi sırasında ebeveynler de evde sık sık çapak temizliği yapmalıdır. Bunun için kaynatılıp soğutulan su ve temiz bir bez yeterlidir. Islatılan bezi göz içine fazla sokmadan göz pınarındaki çapaklar temizlenebilir. Böylece çapağın sebep olacağı kaşıntı ve bebeğin huzursuz olmasının önüne geçilecektir. Bununla birlikte doktorunuz gözyaşı kanalı tıkanıklığı teşhis ederse masaj önerebilir. Tıkanıklık masajının nasıl yapılması gerektiğini doktorunuz size gösterecektir. Ancak temelde, bebeğin burnu ve gözü arasında kalan bölgeyi her gün düzenli olarak hafifçe ovmanız istenir.

Bebeklerde Göz Çapaklanması Nasıl Geçer?

Sonuç olarak, bebeklerin gözüne anne sütü damlatmak çok önerilen bir uygulama değildir. Anne sütü dahil birçok yabancı maddenin göz gibi hassas bir bölgeye temas etmemesi tavsiye edilmektedir. Çapaklanma için bebeğin gözüne anne sütü sürülmesi yerine muayene olmak ve gerekli tedaviyi almak, bebeklerdeki çapaklanmayı çok daha hızlı bir şekilde giderecektir. Tedavi esnasında ebeveynler de temiz su ve bez ile çapakları temizleyerek bebeğin konforunu maksimum seviyeye çıkartabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebeğiniz Boynunu Hep Aynı Yöne Eğiyorsa Dikkat!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu