Bebek ve Çocuk

Gebelik Döneminde En Çok Görülen Şikayetler

Gebelik Döneminde En Çok Görülen Şikayetler

Gebelik Döneminde en çok görülen şikayetler arasında mide yanması, düzensiz uyku, sırt ve bel ağrıları yer alır. Bu şikayetlerin en aza inmesinde düzenli yürüyüş, spor ve nefes egzersizleri önemli bir yer tutar.

Gebelik Döneminde En Çok Görülen Şikayetler

Gebelik döneminde en çok görülen şikayetler; bel, boyun ağrısı ve bacak krampları, kolda uyuşmalar ,ağrılar güçsüzlük, karpal tunel sendromu ve mide yanması şikayetleridir. Yeme alışkanlıkları, uyku düzeni ve spor ya da günlük hareket düzeni detaylı gözden geçirilmelidir. Anne adaylarının her sabah uyandıklarında mide asidinin düzene girmesi için hafif bir kahvaltı yapmaları mide yanması şikayetinin azalmasında fayda sağlayacaktır. Herkesin midesine dokunan yiyecekler bellidir. Yemek sonrası midede yanma artıyor veya uyku bastırıyorsa bilinmeli ki uzman bir diyetisyen ve gastrologdan derhal randevu alınmalıdır.  

Gerekli Alerji veya Pinner Testi Yapılmalı

Yine Tansiyon kalp ve tiroid ve şeker problemlerinde; çeşitli ödemler, uyku hali, sinirlilik, ağrılı, uykulu ve kilo alma veya alamama durumları gebelikte daha da gün yüzüne çıkar. Bu nedenle düzenli aralıklarla bu tip hormonların testine bakmak gereklidir. Bununla birlikte planlayarak gebe kalınması durumunda; kilomuzu, uyku düzenimizi ve günlük sporumuzu düzene sokmak daha da kolaylaşacaktır.   Gebelik Döneminde En Çok Görülen Şikayetler  

Düzenli Yürüyüş ve Spor Gebelik Şikayetlerinizi Azaltır

Diyelim mi planlı gebe kalamadık öyleyse ilk günden itibaren kadın doğumcumuzla konuşarak uygun sporu belirleyip başlamalıyız. İlk 12 hafta hafif yürüyüşler ve esnemeler hem ruhumuza hem de bedenimize iyi gelecektir. Yaptığınız yürüyüşler ve spor; düzenli uyumamızı, kolay tuvalete çıkmamızı sağlayacak ve mide yanması şikayetlerinizi sonlandıracak veya en aza indirecektir. Bu aktiviteler aynı zamanda kan şekerimizi düzenleyecek kas ve kemik yoğunluğumuzu korumamızı sağlayacaktır. Gebelik şikayetlerinizi azaltmaya yarayacak yürüyüş ve nefes egzersizlerini içerisinde bulunduğunuz haftaya göre şu şekilde yapabilirsiniz.   Gebelik Döneminde En Çok Görülen Şikayetler  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Konjenital Sağırlık Taraması Nedir?

0-12 Hafta Yürüyüş-Esneme-Nefes

  • 12-32 hafta arası belirlediğimiz egzersiz yürüyüş esneme hafif kuvvetlendirme kegel squat plank gibi,
  • 32-42 hafta arasında ise daha az yoran daha çok rahatlatan ve kalça kasını gevşeten egzersizler yapmakta fayda var her gün 15-20 dk nefes çalışmalarında fayda var. (Özel nefes ve egzersiz  çalışması için deneme seansım var)
  • Ödem olmaması için düzenli ayak ve alt üst bacak germe esnetme egzersizleri yapmakta fayda var (deneme seansına beklerim)
  • Fıtığın dereceleri önemlidir ve gebelik boyunca MR ve muayene bulgularına göre kuvvetlendirme egzersizleri yapmakta fayda var.

 

En İyi Egzersiz Sizi Rahatlatan Egzersizdir

En iyi egzersiz eziyet gibi gelmeyen gebeyi rahatlatan egzersizdir. Ancak önerim şu ki tüm gebeler en azından gebelik süresince şikayetlerini azaltmak ve bitirmek için egzersiz yapmalıdırlar. En kolay kilo verme yöntemi ise, gerekli hormon tetkiklerinden sonra uyku, beslenme, nefes çalışması ve spor düzenini oturtularak sağlanabilir.  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu