Bebek ve Çocuk

Bebeğinize Yemek Yeme Alışkanlığı Kazandırmanın 10 Kolay Yolu!

Bebeğinize Yemek Yeme Alışkanlığı Kazandırmanın 10 Kolay Yolu!

Yemek yemeyen bebekler için 10 öneri bu yazımızda!

Her canlıda olduğu gibi insanlar da canlılığını devam ettirmek için ihtiyaç duyduğu enerjiyi besinlerden alır. Bu nedenle, en hassas olduğunuz konulardan birinin de bebeğinizin beslenmesi olduğunun farkındayız. Ama çoğu anne gibi sizde yemek yedirirken zorlanıyorsunuz öyle değil mi?

İlk 6 ay anne sütü veya formül mama kullanıldığını düşünürsek; bu süreçte yemek yeme ile ilgili bir sorununuzun olmaz. Asıl problem, ek gıdaya geçişle birlikte başlayan ve çocukluk sürecini de kapsayan o uzun yılları kapsıyor. Merak etmeyin, yazımızda sizler için bebeğinize yemek yeme alışkanlığı kazandıracak bazı önerileri derledik!

Yemek Yemeyen Bebekler İçin 10 Öneri!

Porsiyonların Yaşına Uygun Olduğundan Emin misiniz?

Kocaman bir kaseyi veya üst üste doldurulmuş bir tabağı bebeğinizi önüne koyarsanız baştan kaybedersiniz. Çocuğunuz, zaten o kadarını yiyemeyeceğini anlayıp baştan pes edebilir. Bu neden bebeğinizin yaşına uygun porsiyonlar hazırladığınızdan emin olun.

Bebeğinize Yemek Yeme Alışkanlığı Kazandırmanın 10 Kolay Yolu!

İyi Bir Rol Model Olun!

Bebeğinize/çocuğunuza istediğiniz kadar sağlıklı beslenmenin öneminden bahsedin. Bu söylemler çoğu zaman bebeğiniz için havada kalacaktır.  Çünkü bebeğiniz sizin söylediklerini değil, çoğu zaman yaptıklarınızı yapacaktır. Kısa bir örnek vermek gerekirse, bebeğinize kolanın zararlarından bahsettikten sonra önüne ayran koyup kendiniz kola içerseniz, tutarsız davranmış olursunuz. Bu durumda hem bebeğiniz kola içmek isteyecek hem de size olan güveni sarsılacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Emekleyen Bebeğiniz İçin Almanız Gereken Önlemler

Birlikte Hazırlayın

Çocuğunuza yemek yeme alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız, yapabileceğiniz en güzel şey öğünü birlikte hazırlamak olacaktır. Bu hem bebeğinizle birlikte güzel bir aktivite yapmanıza olanak sağlar hem de yemeği hazırlamak için emek veren bebeğinizin, o yemeği yemek için istekli olmasına yardımcı olur.

Bebeklerin yememesi gereken yiyecekler için buraya tıklayabilirsiniz.

Bebeğinize Yemek Yeme Alışkanlığı Kazandırmanın 10 Kolay Yolu!

Aşçılığınızı Konuşturun! Yemekleri Karıştırmaktan Korkmayın

Bebeğinizin sevmediği bir yiyeceği, sevdiği bir yiyecekle karıştırarak ona verin. Mesela karnabahardan nefret ediyor ama mercimek çorbasına bayılıyor! O halde çorbayı hazırlarken içine az miktarda karnabahar da ekleyin. Böylece bebeğiniz karnabara yavaş yavaş alışacaktır. Ama buradaki en önemli nokta, miktarı çok yavaş ve sezdirmeden arttırmanız gerektiğidir. Aksi halde bebeğiniz, sevdiği yiyecekten de soğuyabilir.

Düzenli Zaman Aralıklarında Sofraya Oturun

Bebeğinize, televizyon izlerken veya oyun oynarken yemek yedirmeye çalışmayın. Çünkü dikkati başka bir şeye odaklıyken, ne kadar yediğini veya doyup doymadığını anlamayacaktır. Bu durum, doyduğunu anlamayan bebek için obeziteye bile neden olabilirken, tam tersi oyuna dalan çocuklar hiç yemek istemeyebilir. Size önerimiz, bebeğinizin öğününü her gün mutlaka aynı saatlerde ve aynı mekanda yedirin. Çünkü o saat ve mekana alışan bebeğiniz, zamanla koşullanacak ve öğününü yemeye başlayacaktır.

Bebeğinize Yemek Yeme Alışkanlığı Kazandırmanın 10 Kolay Yolu!

Yavaş Yemesine İzin Verin

Yemeği yavaş yemek, mide yanması ve bulantı gibi riskleri en aza indireceğinden, bebeğinizin yemek yemeye karşı olumlu bir tutum geliştirmesine yardımcı olabilir. Bu durumda sizin de bebeğinize örnek olmak için yavaş yemeniz önemlidir.

Bütün Aile Bireyleri Sofrada Olsun

Mümkünse bütün aile bireyleriyle birlikte sofraya oturun. Herkesin yemek yediğini gören bebeğiniz, kendisinin de yemesi gerektiğini kabullenir. Fakat sofrada bebeğinizin dikkatini dağıtacak oyuncak vb. şeyler bulundurmamaya özen göstermelisiniz.

Bebeğinize Yemek Yeme Alışkanlığı Kazandırmanın 10 Kolay Yolu!

Seçme Şansı Verin

Örneğin o gün bebeğinizin sebze yemesi gerekiyor. Ona 2 seçenek sunarsanız, istemese bile kendi kararını vermenin gururuyla seçtiği yemeği yiyebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Anne Adaylarına Altın Değerinde 9 Öneri!

Yemeği Ceza veya Ödül Olarak Kullanmayın

Hata yapan bebeğinize birkaç saat için yemek yememe cezası verirseniz, bebeğiniz bir daha yemek yiyemeyeceğini düşünerek sürekli yemek isteyebilir ve bunun doğal bir sonucu olarak obeziteye zemin hazırlamış olabilirsiniz. Tam tersi, sevmediği bir yemeği yedikten sonra dondurma yiyebileceğini söylemeniz, bebeğinizin dondurmayı sağlıklı bir yiyecek olarak algılamasına sebep olabilir.

Temiz Havada Birlikte Oyun Oynayın!

Bebeğiniz yemek yememe konusunda direniyorsa, siz acıkmasını sağlayabilirsiniz. Temiz havada biraz oyun oynanabilir, yürüyüş yapabilirsiniz. Bu süreçte acıkan bebeğiniz, sevmediği yemeği bile eve gider gitmez afiyetle midesine indirecektir!

Bebeğinizin hoşuna gidecek 4 sebze püresi tarifi için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu