Bebek ve Çocuk

Bebeğe İsim Seçerken Size Yardımcı Olacak Bilgiler

Bebeğe İsim Seçerken Size Yardımcı Olacak Bilgiler

Bebeğinize isim seçerken, ona en uygun ve doğru ismi vermek adına karmaşa mı yaşıyorsunuz? Hazırladığımız içerik tam da sizi bu durumdan kurtaracak püf noktalarını içeriyor!

Anne babalar çok iyi bilirler ki, bebekler için isim bulmak hiç de sanıldığı kadar kolay değildir. Hele ki önceden aklınızdan geçen herhangi bir isim yoksa… İşte tam da bu noktada işler iyice arap saçına döner. Yakın akrabaların yanında, etraftan eş dost da size pek çok isim önerisinde bulunur. İlk etapta bu öneriler hoşunuza gitse de zaman ilerledikçe, bebeğinizin gelişi yakınlaştıkça bu isim isim deryası içerisinde bebeğinize vereceğiniz en uygun ismi bulmak oldukça zorlaşır. Hazırladığımız yazımız tam da bu durumdaki anne babalar için bilmeleri gereken önemli püf noktaları içeriyor. İşte bebeğinize isim seçerken dikkat edilecek konular ve bebeğinize en güzel adı seçmenin püf noktaları…

Bebeğe İsim Seçerken Yol Gösteren Püf Noktalar

  Bebeğe İsim Seçerken Size Yardımcı Olacak Bilgiler   

Binlerce isim arasından seçim yapmakta zorlanıp yardım çığlıkları atanlardan mısınız? Bebeğiniz için doğru ismi seçmek bu noktada büyük önem taşır. Onun ömür boyunca taşıyacağı ve ileride onda herhangi bir nedenden ötürü baskı uyandırmayacak bir isim bulmanız gerekir. Bu konuda aileden, arkadaşlarınızdan hatta yabancılardan gelen önerilere açık olun. Bazen bu fikirler arasından harika şeyler çıkabilir. Unutmamanız gereken son kararın sizin ve eşinizde olduğudur.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Sinan Akçıl'dan Özel Hayatına Dair Bomba Gibi Açıklamalar!

Öncelikle Eşinizle Birlikte Ortak Beğendiğiniz İsimlerin Listesini Çıkarın

  Bebeğe İsim Seçerken Size Yardımcı Olacak Bilgiler   

Eşinizle isimler konusunda konuşmaya başlayın. Birinizin çok beğendiği bir isim diğeriniz için imkânsız olabilir. Bu noktada sakin olun, mutlaka ortak noktada buluştuğunuz pek çok isim çıkacaktır. Burada kendi seçtiğiniz ve sitemizin isim önerilerinden oluşan “Favorilerim” listesi hazırlayın. Bu listeyi hazırlarken aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurmanız önerilir.

Bu arada, sitemizin bebek isim bulucu aracından da faydalanabilirsiniz.

Ses ve Uyumluluk

  Bebeğe İsim Seçerken Size Yardımcı Olacak Bilgiler   

Bebeğiniz için seçmiş olduğunuz isim yüksek sesle söylendiğinde kulağa nasıl geliyor? Sert mi yoksa melodik mi? Peki ya soyadınızla birleştiğinde kulağa hoş geliyor mu? Bebeğinize isim seçerken soy isminiz kısa ise uzun isimleri, uzun ise kısa isimlerin seçilmesi önerilir. İsim seçerken ismin ve soy ismin birbiri ile uyumlu, kulağa hoş gelen isimlerden seçebilirsiniz.  

Bakmanızda Fayda Var: Erkek Bebekler İçin En Uyumlu Çift İsimler

Soyadınız Ünlü Harfle Başlıyorsa, Seçeceğiniz İsmin Son Harfi de Aynı Ünlü Harf Olabilir

  Bebeğe İsim Seçerken Size Yardımcı Olacak Bilgiler     

 Örneğin; Ela Ataklı ismi gibi…

Soyisminiz Çok Sık Kullanılan Bir Soyad İse Bebeğinizin İsmini Az Kullanılanlardan Tecih Edebilirsiniz

  Bebeğe İsim Seçerken Size Yardımcı Olacak Bilgiler   

Bebeğiniz için az kullanılan bir isim tercih etmeniz ilerisi için avantaj sağlayabilir. En basit anlatımla ilkokuldaki sınıfınızı düşünün, bir ismin 3 ya da 4 kişide olduğu günleri… Bu nedenle bebeğinize ad seçerken özellikle soy isminiz çok sık kullanılan bir soyad ise, ismin az kullanılan  olması avantaj sağlamaktadır.

Akraba ve Arkadaşlarınızı Kırmadan İkna Edin

  Bebeğe İsim Seçerken Size Yardımcı Olacak Bilgiler   

Bebeğiniz olacağını öğrenen akraba ve arkadaşlarınız da gönüllerinden geçen isimleri yavaş yavaş size duyurmaya başlarlar. Bu nedenle pek çok anne baba, büyükbaba ve büyükanne baskısı altındadır. Özellikle büyükbabalar kendi isimlerinin doğacak torunlarına verilmesini çok severker. Büyükbabanın ismi “Haluk” ise bir nebze düşünebilirsiniz. Fakat dedenizin ismi “Abuzer” gibi daha yaşlı kişileri andıran isimse, bebeğinize koymakta tereddüt edebilirsiniz. Eğer aile geleneğinizde büyükbaba /büyükanne isminin bebeğinize konma geleneği çok net ise, bu ismi göbek adı olarak düşünmenizin yanı sıra bebeğinize büyükbaba/büyükane isiminin yanında daha rahat kullanabileceği ikinci bir isim koyabilirsiniz. Arkadaşlarınızdan gelen isim önerilerinin hiçbirini reddetmeden isim havuzunuzda toplayın. Kimbilir belki hiç ummadığınız bir anda işinize yarayabilir. İsim koyma konusunda her halükârda son karar yine size ait olacaktır.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
25 Aylık Bebek

Kur’an-ı Kerim’de Geçen Erkek Bebek İsimleri İçin Tıklayabilirsiniz  

Sadece Ses Değil Anlam da Önemlidir

  Bebeğe İsim Seçerken Size Yardımcı Olacak Bilgiler   

Bebeğinize isim seçerken dikkat etmeniz gereken önemli konulardan birisi de anlamıdır. Bebeğinize isim seçerken, onun bu ismi bir ömür boyu taşıyacağını aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle isminin anlamının manidar ve güzel olması, bebeğinize ayrı bir değer katacaktır.

Kız Erkek Bebek İsimleri

  Bebeğe İsim Seçerken Size Yardımcı Olacak Bilgiler      

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu