Bebek ve Çocuk

Almanya’da Hamile Subaylara Özel Üniforma

Almanya'da Hamile Subaylara Özel Üniforma

Almanya’da hamile subaylara özel üniforma dikilecek. Şu anda deneme aşamasında olan kıyafet uygulaması, kadın hamile subayların memnun kalması halinde 2018 yılında resmileşecek.

Alman vatandaşı olan kadın subayları sevindirecek olan haber Almanya Savunma Bakanı Von Der Leyen’den geldi. Bundan böyle gebe olan Alman ordusundaki kadın subaylar ve askerler kendileri için özel olarak dikilmiş üniformaları ile görevlerini yerine getirecekler. Savunma Bakanlığı aldığı bu kararla subay olan Alman vatandaşı kadınların görevlerini daha rahat yerine getirmelerini amaçlıyor. Orduda bulunan kadın sayısı bir hayli fazlayken böyle bir kararın alınması Alman asker ve subayları da fazlasıyla sevindirdi.  

Almanya’da Hamile Subaylara Özel Üniforma

Almanya Savunma Bakanlığı geçtiğimiz günlerde asker olan hamile kadınlara müjdeli haberi verdi. Normalde gebe olan asker kadınlar hamilelik süreçlerinde esnek izin alma şartlarına sahip. Fakat isterlerse askeri üniformaları ile görevlerine devam edebiliyorlardı. Şimdi ise hamileliklerinde görevlerine devam etmek isteyen hamile subaylar için özel olarak hazırlanacak üniformalar dikilmesine karar verildi. Hamile subaylar için hem daha rahat bir gebelik sunacak hem de görevlerini daha rahat yerine getirmelerine olanak tanıyacak bu uygulama, diğer ülkelere de örnek teşkil edeceğe benziyor.   Almanya'da Hamile Subaylara Özel Üniforma  

2018 Yılından İtibaren Resmen Kullanılmaya Başlanacak

Planlanan bu uygulama için önce deneme süresi bulunuyor. 7-8 ay kadar dikilmiş olan hamile üniformaları denenecek ve asker olan subayların memnun kalması halinde resmen kullanılmaya başlanacak. Kadın Alman askerler için düşünülen kıyafetlerin resmileşmesi için hazırlıkların tamamlanması halinde 2018 yılı uygun görülüyor.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebekler Uyurken Nasıl Giydirilmeli? (Farklı Sıcaklıklara Göre)

Alman Ordusunda Kaç Kadın Var?

Her geçen yıl küçülmeye giden Alman ordusunda şuan için asker olan 180.000’ne yakın insan var. Bu kişilerin 20.000’ini kadınlar oluşturuyor. Bu kadınların ise yaklaşık 400 tanesinin bir veya birden fazla çocuğu bulunuyor.

Türkiye’de Durum Nasıl?

Türk ordusunda bulunan ve hamile olan kadın subaylar, hamileliklerini belgeledikleri andan itibaren görevlerini sivil kıyafetleriyle yerine getirebiliyor. Fakat, Almanya’nın şu an deneme aşamasında olduğu ve 2018 yılında resmileştirmeyi düşündüğü hamile asker ve subay kadınlara yönelik üniformalar, Türk ordusunda henüz mevcut değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu