Bebek ve Çocuk

Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir? Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?

Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir? Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?

Bebeklerde ishalin nedenleri ve tedavisi ile ilgili bilmeniz gerekenleri derledik.

Bebeklerde ishal genellikle viral enfeksiyonların neden olduğu bir rahatsızlıktır. Ayrıca antibiyotik kullanımı, bakteriyel enfeksiyonlar ve gıda alerjisi de bebeklerde ishale neden olabilmektedir. Günlük rutinden daha fazla dışkılama ve dışkının sulu olması gibi semptomlara yol açan ishal, doktorun uygulayacağı tedaviye ek olarak evde bakım önerileriyle daha hızlı iyileştirilebilir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, bebeklerde ishale ne iyi gelir, bebeklerde ishal belirtileri nelerdir gibi merak edilen soruların yanıtlarını derledik. Hazırsanız başlayalım.

Bebeklerde İshal Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerin kakası çeşitli renklerde ve kıvamlarda olabilir. Bu durum, bebeğin yaşına ve nasıl beslendiğine göre değişiklik gösterir. Bebek kakasının rengi sarı, ten rengine yakın veya yeşil olabileceği gibi kıvamı yumuşak ve gevşek olabilir. Aynı şekilde yenidoğan bebeklerde bağırsak hareketleri sık olurken daha büyük bebeklerde kaka yapma sıklığı azalabilir. Tüm bunlar normaldir ve bebekte bir hastalık belirtisi olmadığı sürece endişe edilmesine gerek yoktur. Peki, bu durumda bebeklerde ishal nasıl ayırt edilir? Bebeklerde ishal, tıpkı yetişkinlerdeki gibi kakanın sulu ve gevşek olmasıyla anlaşılabilir. Ayrıca kakanın normalden ağır kokması, bebeğin günlük rutinden daha fazla dışkılaması, kakanın daha yeşil veya koyu olması ya da kan veya mukus içermesi bebeklerde ishal belirtileri olabilmektedir.

Bebeklerde İshal Neden Olur?

Bebeklerde ishalin birçok potansiyel nedeni bulunuyor. Viral enfeksiyonlar, parazitler, antibiyotik kullanımı ve daha birçok etken bebeklerde ishale yol açabiliyor. Gelin şimdi bebeklerde ishal nedenlerini daha detaylı inceleyelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Anne Hathaway Bebeğinin Fotoğrafını İlk Defa Paylaştı

1. Viral Enfeksiyonlar

Başta rotavirüs olmak üzere norovirüs ve adenovirüs gibi virüsler, özellikle 2 yaş ve altı bebeklerde ishalin en yaygın nedenidir. Rotavirüs aşısıyla birlikte bağırsak enfeksiyonuna bağlı ishallerde azalma söz konusu olsa da aşılanan çocuklarda yine de enfeksiyon gelişebilir. Ancak bu bebeklerde semptomlar daha hafiftir ve diğerlerine göre daha hızlı iyileşirler.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir: Rotavirüs Aşısı Ne Zaman Yapılır?

2. Antibiyotik Kullanımı

Yapılan araştırmalar, antibiyotik kullanan her 10 çocuktan birinde ishal, mide bulantısı ve mide ağrısı görülebileceğini ortaya koyuyor. Bunun nedeni, antibiyotiklerin kötü bakterileri hedeflerken bağırsaklardaki iyi bakterileri de yok edebilmesidir. Böylesi bir durumda antibiyotiği kesmeden önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Aksi halde bebekte antibiyotik direnci gelişebilir ve bakteriyel enfeksiyon daha şiddetli bir şekilde geri dönebilir. Ek gıdaya geçen bebekler ev yapımı yoğurt ve diğer probiyotik besinler yiyerek antibiyotiğin bu olumsuz etkisini minimalize edebilirler.

3. Parazitler ve Bakteriler

Özellikle kreşe giden çocuklar, parazitlerin sebep olduğu bir bağırsak enfeksiyonu olan Giardia açısından risk altındadır. Bu hastalık dışkıyla kirlenmiş oyuncakları, elleri, yiyecekleri veya diğer nesneleri ağza götürmeyle bulaşır ve çoğu çocuk özel bir tedavi olmadan destek tedavileriyle iyileşir. Bununla birlikte bazen de Salmonella, Stafilokok ve Şigella gibi bakteriler bebeklerde bağırsak enfeksiyonuna yol açabilirler.

4. Gıda Alerjisi

Bebeklerde ishalin nedenlerinden biri de gıda alerjisidir. Özellikle inek sütünün içinde bulunan proteinler bebeklerde alerjiye bağlı ishal, kusma ve kurdeşen gibi semptomlara neden olabilir. Bebekler doğrudan süt ve süt ürünleri tüketmese bile emziren annenin tüketmesi halinde yine bebeklerde alerji gelişebilir. Bu nedenle bebeğinde inek sütü alerjisi olan annelerin bir süre süt ve süt ürünlerine veda etmesi gerekebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Annelere Müjde! Emzirme Ödeneği ve Doğum İzni Ücreti Arttı!

Bebeklerde İshal Nelere Yol Açabilir?

İshal, vücudun çok fazla su ve elektrolit adı verilen mineralleri kaybetmesine yol açabilir. Bu da özellikle yenidoğan bebekler için oldukça tehlikeli olabilen dehidrasyona neden olur. İshal olan bebeklerde aşağıdaki dehidrasyon belirtileri fark edildiğinde hemen doktoruna haber verilmelidir:

 • İdrar sıklığının azalması,
 • Ağız kuruluğu,
 • Ağladığında gözyaşı gelmemesi,
 • Olağandışı uyuşukluk, halsizlik,
 • Cildinin her zamanki kadar elastik olmaması,
 • Başının üstünde çökük yumuşak nokta,
 • Olağandışı sinirlilik.

Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir? Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?

Bebeklerde İshal Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde ishal tedavisi, ishale neden olan faktöre göre planlanır. Bakteriyel bir enfeksiyon varsa antibiyotik, parazit enfeksiyonu söz konusuysa antiparazit ilaç reçete edilebilir. İshal çok şiddetliyse ve dehidrasyon geliştiyse bebeklere damardan sıvı verilmesi gerekebilir. Bununla birlikte doktor, ailelere bebeğin nasıl beslenmesi gerektiği ile ilgili bilgiler verilebilir.

Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir?

Bebeklerde ishal tedavisi için çocuk doktorunun önerilerine ek olarak evde uygulanabilecek bazı yöntemler mevcut. İşte, bebeklerde ishale ne iyi gelir diye araştırma yapan ebeveynlere yol gösterecek öneriler…

 • Bebeklerde ishal dehidrasyona yol açabileceğinden bebeğinizin bol sıvı aldığına emin olun. 6 aydan küçük bebekler sık sık emzirilerek susuz kalma ihtimali azaltılabilir. Ek gıdaya geçen bebeklere ise emzirmenin yanında bol bol su içirilmelidir. Meyve suyu ishali daha da kötüleştirebileceğinden hastalık geçene kadar bebeğinize meyve suyu vermekten kaçının.
 • Bebeğiniz ek gıdaya başladıysa muz, kraker veya mısır gevreği gibi midesini yormayacak yiyecekler verebilirsiniz. İshali daha da kötüleştirebilen süt, elma suyu, kek, kurabiye, yağlı veya kızarmış yiyecekleri bir müddet menüsünden çıkarın.
 • Ek gıdaya başlamış bebeklere  ev yapımı yoğurt gibi probiyotik besinler yedirin.
 • Hastalık boyunca bebeğinize şeker içeriği yüksek besinler vermeyin.
 • İshal cilt tahrişi ve pişik gibi riskleri artıracağından bez bölgesi temizliğine dikkat edin. Bebeğinizin bezini sık sık değiştirin, altını suya batırılmış pamukla temizleyin ve cildinin hava almasına izin verin. Bez bölgesini iyice kurutmadan yeni bezi takmayın.
 • Enfeksiyon diğer aile bireylerine de bulaşabileceğinden bebeğinizin altını temizledikten sonra ellerinizi ve tırnak aralarınızı iyice yıkayın.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebekler İçin Yumurtasız Pankek Tarifi (8 Ay ve Üzeri)

Ne Zaman Doktoru Aramalısınız?

İshal su ve kilo kaybına neden olabileceğinden özellikle yenidoğanlar ve küçük bebekler için tehlikeli olabilir. Bu nedenle aşağıdaki durumlarda mutlaka bebeğin doktoruyla iletişim kurulması gerekir:

 • Bebeğin yenidoğan olması,
 • Kakada kan olması,
 • İshalle birlikte ateş ve başka semptomlar gelişmesi,
 • İshalin 24 saat içinde gerilememesi,
 • Bebeğin beslenememesi,
 • Bebeğin aşırı uykulu veya acı çekiyor gibi görünmesi ve
 • Yukarıdaki dehidrasyon belirtileri gözlemleniyorsa doktora haber verilmelidir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:Yenidoğan Bebeklerde İshal Neden Olur?

Kaynak: 1, 2

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu