Bebek ve Çocuk

Koronavirüs Rehberinde Hamileler İçin Güncelleme Yapıldı!

Koronavirüs Rehberinde Hamileler İçin Güncelleme Yapıldı!

Sağlık Bakanlığı kovid-19 rehberindeki hamileler ile ilgili bölümde güncelleme yaptı.

Sağlık Bakanlığı koronavirüs rehberindeki “Koronavirüs Solunum Sistemi Hastalıklarının Yaygın Olduğu Dönemde Sağlık Kuruluşlarında Gebe Takibi” adlı bölümde güncelleme yaptı. Yapılan güncellemede, koronavirüsün hamilelik döneminde daha ağır seyrettiği ve anne adaylarının gebeliğin her döneminde aşı olabilecekleri bilgisine yer verildi. Rehberde, konuyla ilgili yapılan araştırma sonuçlarına yer verilirken, hamilelikte koronavirüs aşısı yaptırmanın hastalık riskini 5 – 10 kat azalttığı bilgisi paylaşıldı.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Rehberinde Hamileler İçin Aşı Güncellemesi Yaptı!

Sağlık Bakanlığı kovid-19 rehberindeki hamileler ile ilgili bölümde güncelleme yaptı. Gebelik döneminde aşılanmanın önemine ve konuyla ilgili yapılan uluslararası araştırmaların sonuçlarına yer verilen rehberde, koronavirüsün hamilelerde daha ağır seyrettiği, daha fazla ölümle sonuçlandığı ve çoğu ülkede koronavirüsün anne ölümlerinin birinci sebebi haline geldiği belirtildi.

Koronavirüs Aşısı Gebeliğin Her Döneminde Uygulanabilir

Güncellenen koronavirüs rehberinde hamileler ile ilgili şu bilgilere yer verildi: “Hamilelikte mRNA ve inaktif aşıların uygulanmasına ilişkin veriler incelendiğinde, hamilelere aşı uygulaması önerilmektedir. Aşı, gebelik öncesi dönemde veya gebeliğin başlangıcından itibaren her dönemde yapılabilir. Dünya Sağlık Örgütü, onay verdiği SARS-CoV-2 aşılarının hamilelere de yapılmasını tavsiye etmektedir. Aynı zamanda Amerika Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi CDC ve American College of Obstetricians and Gynecologists de gebelik planlayanlara, hamilelere ve emziren annelere koronavirüs aşısını önermektedir.”

Güncellenen rehberde, Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi’nin mRNA aşılarıyla ilgili 139 bin hamileyi kapsayan çalışma sonuçlarına da yer verildi. Yapılan çalışma sonucuna göre, başta mRNA aşısı olmak üzere aşıların anne veya bebek üzerinde olumsuz bir yan etkiye neden olmadığı, mRNA aşılarının canlı virüs içermediği, aşının etkinliğini artırmak için adjuvan kullanılmadığı ve aşının insan genomunu değiştirmediği bilgileri paylaşıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Yeni Torba Kanununda Normal Doğuma Teşvik

Koronavirüs Rehberinde Hamileler İçin Güncelleme Yapıldı!

Hastalık Riskini 5 – 10 Kat Azaltıyor

Güncellenen rehberde aşının koruyuculuk etkisine dikkat çekilerek “Hayvan çalışmaları ve klinik deneylerden elde edilen veriler, başta mRNA olmak üzere koronavirüs aşılarının anne ve bebeğe zarar vermediğini, anneyi koruduğunu ve hastalık riskini 5 – 10 kat azalttığını göstermektedir. Amerika’da mRNA aşısı olan ve doğum yapan 827 gebenin verileri incelendiğinde aşının düşük, ölü doğum, anomali veya yenidoğan ölümü gibi herhangi bir sağlık sorununa yol açmadığı görülmüştür. Hamilelikten hemen önce veya ilk 20 hafta içinde mRNA aşısı yaptıran 2456 hamilenin düşük riskinde artış görülmemektedir.” denildi.

Ayrıca güncellenen rehberde, gebelikte koronavirüs aşısı olmanın kordon kanı ve anne sütüne koruyucu antikor geçişini sağlayacağı vurgulandı.

Diğer haberlerimizi buradan okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu