Bebek ve Çocuk

Yumurta Rezervi ve Kalitesi Nasıl Artırılır?

Yumurta Rezervi ve Kalitesi Nasıl Artırılır?

Kadınlarda yumurta rezervini artırmak mümkün olmasa da bazı faktörler yumurta kalitesini olumlu etkileyebilir.

Gebelik planlayan veya yumurta rezervi düşük olan pek çok kadın, yumurta rezervi ve yumurta kalitesinin nasıl artırılacağını merak etmektedir. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, yumurta sayısını artırabilecek herhangi bir yöntem bulunmuyor. Farklı bir ifadeyle, kadınlar belli bir yumurta rezervi ile dünyaya gelirler ve hayatları boyunca bu rezervi kullanırlar. Yaş ve çeşitli çevresel faktörlerin etkisiyle de zaman geçtikçe yumurta rezervinde azalma meydana gelir. Bu da doğurganlığın yavaş yavaş kaybolması demektir. Ancak bu süreçte yumurta kalitesini artırarak doğurganlık şansı yükseltilebilir. Yumurta kalitesini artırmak için ise genel olarak iyi beslenmek, egzersiz yapmak, sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden uzak durmak gerekir. Gelin şimdi, yumurta kalitesi nasıl artırılır birlikte inceleyelim!

Yumurta Rezervi Nasıl Çoğalır?

Yumurta rezervi, yumurtalıklarda bulunan yumurta sayısını ifade eder. Sağlıklı her kadın ortalama 1 – 2 milyon yumurta ile dünyaya gelir. Ergenlikte ise bu sayı 300 – 400 bine düşer. Menopoz sürecine girene kadar, yani yumurtalıklardaki yumurtalar bitene kadar her ay bu rezervden kullanılmaya devam edilir. Buradan da anlaşılacağı üzere yumurta rezervinin azalmasının en önemli nedeni yaştır. Bununla birlikte yumurtalık ameliyatları, obezite, sigara ve alkol kullanımı gibi faktörler yumurta sayısının azalmasına neden olabilir. Dolayısıyla bazı kadınlarda beklenilenden daha erken dönemde yumurtalık rezervi düşüklüğü ile karşılaşılabilmektedir. Durum böyle olunca yumurta rezervi nasıl arttırılır, yumurta sayısı nasıl çoğalır, yumurta kalitesini artırmak için ne yapılmalı gibi sorular hayati önem kazanmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Vezikül Nedir?

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

AMH Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Yumurta Rezervi ve Kalitesi Nasıl Artırılır?

Yumurta Rezervi Nasıl Arttırılır?

Öncelikle şunu bilmek gerekir ki, yumurta rezervini arttırmak için yapılabilecek herhangi bir şey yoktur. Yani, her kadın belli bir yumurta rezervi ile dünyaya gelir ve menopoza girene kadar o rezervi kullanır. Ancak yumurta rezervinin azalmasını yavaşlatmak ve yumurta kalitesini artırmak için bazı önlemler alınabilir. İşte, yumurta kalitesini artıran faktörler

1. Sigara ve Alkolden Uzak Durun

Yumurta kalitesini artırmak için yapılabilecek en iyi şey sigarayı bırakmaktır. Zira sigaranın yumurtalıklar üzerindeki olumsuz etkisi yapılan birçok araştırma ile kanıtlandı. Zararın derecesi de sigara içme süresi ve miktarıyla doğru orantılı bulundu. Örneğin sigara içen kadınlarda menopoz sürecinin 1 – 3 yıl erken başlayabileceği, yumurta gelişimi, yumurtlama ve döllenme süreci üzerinde olumsuz etkileri olduğu biliniyor.

2. Stresi Yönetin

Stres, yumurtlamayı engelleyebilen veya durdurabilen kortizol ve prolaktin gibi hormonların üretimini tetiklemektedir. Bu nedenle yumurta kalitesini artırmak için stresten olabildiğince uzak durulmalıdır. Bunun için yoga, meditasyon, egzersiz veya banyo gibi stres azaltıcı etkisi olduğu bilinen aktivitelerden faydalanılabilir.

3. Sağlıklı Beslenin

Kaliteli ve dengeli beslenmenin genel sağlığı iyileştirdiği biliniyor, buna yumurtaların yüksek kalitede kalması ve genel doğurganlığın korunması da dahil. Yeşil yapraklı sebzeler, kepekli tahıllar, az yağlı etler, kuruyemişler, taze sebze ve meyveler tüketmek bu anlamda önemlidir. Doğurganlığı koruyabilmek için rafine karbonhidrat, trans yağ, işlenmiş gıda, aşırı tuz ve şeker tüketiminden ise olabildiğince kaçınmak gerekiyor.

4. Vücut Kitle İndeksine Dikkat Edin

Obezite, mitokondriyal fonksiyonlardaki değişiklikler ve artan oksidatif stres nedeniyle doğurganlığın azalması ve yumurta kalitesinin düşmesiyle ilişkilendirilmiştir. Ayrıca aşırı kilolu olmak hormonâl dengeyi değiştirerek yine yumurtalamayı bozabilmektedir. Bu nedenle vücut kitle indeksine göre normal sınırlarda olmak doğurganlık dahil olmak üzere genel sağlık için oldukça önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Sinem Kobal Bebek mi Bekliyor?

Vücut Kitle İndeksinizi Hesaplamak İçin Buradaki Linkten Faydalanabilirsiniz!

5. Kan Akışını Artırın

Kan akışını artırmak, yumurta kalitesini iyileştirmekle birlikte pek çok organın sağlığı için yararlıdır. Bunun için egzersiz yapılabilir, yoga ve meditasyon gibi aktivitelerden faydalanılabilir. Ayrıca bol su içmek de kan akışının artmasına ve dokulara daha fazla oksijen gitmesine yardımcı olur.

6. Doktorun Önerdiği Takviyeleri Kullanın

Yumurta kalitesini artırmak için vitamin ve takviyelerden de faydalanabilirsiniz. Örneğin Koenzim Q10, balık yağı ve melatoninin yumurta rezervini artırmak ve yumurta kalitesini iyileştirmek için oldukça faydalı olduğu biliniyor. Ancak bu takviyeler mutlaka uzman gözetiminde kullanılmalıdır. Aksi halde faydadan çok zarara neden olabilirler.

7. Yumurtalarınızı Dondurun

Yumurta kalitesi için yapılabilecek bir diğer şey ise yumurtaları dondurmaktır. Kısa vadede gebelik düşünmeyen kadınlar yumurtalarını dondurarak doğurganlığını koruyabilirler. Zira yukarıda da değindiğimiz gibi yaş ilerledikçe kadınların doğurganlığı ve yumurta kalitesi azalmaktadır. Ancak donmuş yumurtalar, donduruldukları zamankiyle aynı biyolojik yaşta ve kalitede kalır. Bu da gelecekte gebelik için başarı şansını artıracaktır.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Yumurta Rezervi Düşüklüğü Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Kaynak: 1

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu