Bebek ve Çocuk

Yenidoğanların Göğsünden Süt Gelmesi Normal mi?

Yenidoğanların Göğsünden Süt Gelmesi Normal mi?

Yenidoğanların memesinden süt gelmesi normal midir, bebeğin göğsünde süt birikmesi neden olur, nasıl geçer? Detaylar makalemizde…

Mutlu sona geldiniz ve doğum yaptınız… Artık sizi yepyeni bir hayat bekliyor. Belki de daha önce hiç duymadığınız durumlarla karşılaşacak, bu konularla ilgili sürekli araştırmalar yapacaksınız. Mesela; yenidoğanların memesinden süt gelmesi ihtimali olduğunu biliyor muydunuz? Ya da böyle bir durumla karşılaştığınızda neler yapmanız gerektiğini? Hadi, bebeğin memesinde süt birikmesi neden olur, daha detaylı inceleyelim.

Yenidoğanların Göğsünden Süt Gelmesi Normal mi?

Doğumdan sonraki ilk haftalar, bebeğinizin üzerini değiştirirken ya da onu yıkarken göğüs bölgesinde şişlik veya sertlik hissedebilirsiniz. Hatta bu bölgeden süt benzeri sıvı gelmesine de şahit olabilirsiniz. Bu duruma yenidoğanlarda oldukça sık karşılaşılır ve tamamen normaldir. Nedeni; bebek anne karnındayken, annenin hormonlarından etkilenmesidir.

Yenidoğanların Göğsünden Süt Gelmesi Normal mi?

Doğum yaklaştıkça annenin bedeni süt üretimi için çeşitli hormonlar üretir. Hormon salınımı arttıkça, anne karnındaki bebek de bu hormonlardan etkilenir. Dolayısıyla doğumdan sonraki ilk haftalar, bebeğinizin göğsünde şişlik veya sertlik oluşabilir. Göğsünden süt benzeri bir sıvı da gelebilir. Endişe edilecek bir durum değildir, gayet normal karşılanır.

*Yenidoğanlarda görülen cinsel organ anomalileri nelerdir?

Ovmayın!

Bu şişliklerin veya sertliklerin yumuşaması amacıyla anneler genellikle bölgeye masaj yapmak ister. Ya da sütün çıkması için bölgenin sıkılması gerektiğine dair çok yanlış bir inanış mevcut. Bunlar kesinlikle doğru uygulamalar değil. Ovalamak, yarardan çok zarara neden olur. Yanlışlıkla bebeğinizin meme bölgesindeki dokuların zarar görmesine neden olabilirsiniz. Ya da o alanda enfeksiyon ve apne gelişmesine sebep olabilirsiniz. En doğrusu, izlemede kalmak ve annenin hormonlarının zamanla bebeğin vücudundan dışarı atılmasını beklemektir. Zaten birkaç hafta içinde bebeğin vücudu hormonları tolere edip dışarı atacaktır. Bu nedenle herhangi bir tedavi uygulanmaz. Yalnızca çok dar kıyafetler giydirmemeye çalışmanız yeterli olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Yenidoğan Bebekler Hastanelerde RFID Etiketi İle Korunuyor

Yenidoğanların Göğsünden Süt Gelmesi Normal mi?

Fakat bebeğinizin göğsündeki şişlik git gide büyüyorsa, bebeğiniz ağlama krizlerine giriyorsa ya da bölge git gide kırmızı bir hâl alırsa, bebeğinizin doktoruna danışmanız gerekir. Ufak bir ihtimal de olsa söz konusu durum başka bir patolojiden kaynaklanıyor olabilir.

Erkek Bebeklerde de Olabilir

Bebeğin göğsünde süt birikmesi durumu, tamamen cinsiyetten bağımsızdır. Anneden geçen hormonların etkisiyle oluşan söz konusu durum, hem kız hem de erkek bebeklerde görülebilir. Yenidoğan dönemi ilerledikçe kendiliğinden geçer ve bebeğin memesi normale döner.

*Yenidoğanların genitâl bölge bakımı nasıl olmalı?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu