Bebek ve Çocuk

Bebekler Görmeye Kaçıncı Ayda Başlar?

Bebekler Görmeye Kaçıncı Ayda Başlar?

Bebekler görmeye doğdukları andan itibaren gördükleri ilk ışıkla başlarlar. İlk zaman sadece karanlık ve aydınlığı ayırt edebilen bebeklerin gelişmesiyle görme yetisi de gelişmeye başlar.

Bebeklerin görmeleri doğduktan hemen sonra gördükleri ilk ışıkla başlar. Fakat bebekler doğmadan önce de anne karnındayken de ışığı ayırt edebilmektedirler. Ancak bu normal bir görme olarak kabul edilememektedir.  Yeni doğan bebekler ilk anlarda karanlık ve aydınlığı ayırt edebilmelerine rağmen ilk bir iki ay duruma adapte olmayabilirler. Bu nedenle de bebeklerde uyku düzensizliği sorunları yaşanmaktadır. Yetişkinlerde geceden gündüzü ayırabilmeyi, aydınlığı karanlıktan ayıran hücreler gerçekleştirmektedir. Bebeklerde ise, göz ve beyin arasındaki iletişimin bu dönemlerde düzene girmemesinden dolayı geceleri sık sık uyanırlar. Bebeğim göz ve beyin arasındaki iletişimi düzene girmeye başlayınca uykuları da düzene girecektir. Yeni doğmuş henüz 1 aylık bebekler tam anlamı ile göremezler ve sadece 50-100 cm mesafedeki kişileri ve nesneleri ayırt edebilirlerken çevreyi merkezi alandan daha iyi görürler. Peki bebeklerde görme yetisi kaçıncı ayda başlar?  

Bebeklerde Görme Hareket Yetisiyle Gelişir

Bebekler doğduktan sonra sinir sistemi gelişimini tamamlar. Bu nedenle dünya gelir gelir gelmez konuşamazlar. Sinir sisteminin tam olarak çalışabilmesi için zamana ihtiyaçları vardır. Buna bağlı olarak da görme, konuşma ve yürüme eylemleri zamanla gelişmektedir. Bebeklerde görme yetisi, hareket yetisinin artması ile gelişir. Doğduktan sonra sadece karşılarında ve yakın mesafelerinde duran görüntüleri görebilirlerken başlarını da oynatmaya başladıklarında yanlarında bulunan nesnelere başlarlar. Altıncı aydan itibaren yakında olan hareketli cisimleri daha net bir şekilde ayırt etmeye başlarlar. Bebeğin beş yaşına gelmesiyle görme yetisi yetişkinlerle eşit seviye gelir. Fakat bu gelişim 7-9 yaşlarına kadar devam eder.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Doğum Korkusu ile Baş Etmenin 10 Yolu

 Bebekler Görmeye Kaçıncı Ayda Başlar?  

Bebeklerde Görme Yetisi Hangi Ayda Başlar?

Bebeklerde görme doğumundan hemen sonra ışığı ayırt etmesi ile başlar. Ama net görme ilerleyen aylarda olur. Bebeğin aylara göre görme gelişimi uzmanlar tarafından şu şekilde sınıflandırılmaktadır.   Bebekler Görmeye Kaçıncı Ayda Başlar?  

  • Bebekler 0-2 aylıkken 25-30 cm mesafedeki ışığı, canlı, parlak ve tek renkli (mavi hariç), büyük cisimleri görebilir, ışığı ayırt ederler.
  • 2-3 aylıkken; kendisine yakın kişileri görebilirler. Yatay ve dikey eksende hareket halinde olan ışık ve canlı renkli parlak büyük cisimleri fark edebilirler.
  • 3-6 aylıkken canlı renkli büyük parlak cisimlerin yerini fark ederler.
  • 6- 10. Aylarda; bebekler bu dönemden itibaren, daha küçük cisimleri uzaktan görebilmeye başlarlar. Görme mesafeleri  1-3 m kadardır. Bu aylarda bebek artık tanıdığı kişileri uzaktan ayırt edebilmektedir.
  • 10-18 aylarda; Bu dönemdeki bebekler daha uzak mesafedeki cisimler görülebilirler ve kişileri tanıyabilirler.
  • 18 aylık bebeklerde görme; Bu aydaki bebekler oyuncakların ayrıntılarını görebilir ve nesneleri de tanıyabilirler.
  • 3 yaşındaki bebekler; bu yaştaki bebekler, erişkin görmesinin ortalama yüzde seksenlik oranına sahip olurlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu