Bebek ve Çocuk

Yenidoğan Kimlik Çıkarma Başvurusu, Ücreti ve Gerekli Evraklar 2023

Yenidoğan Kimlik Çıkarma Başvurusu, Ücreti ve Gerekli Evraklar 2023

Yenidoğan bebekler için kimlik çıkartma sürecinin tüm adımlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Yenidoğan kimlik başvurusu nasıl yapılır, yenidoğan bebek kimlik ücreti ve gerekli evraklar nelerdir gibi sorular, doğum yapmaya hazırlanan pek çok kadının yanıtını merak ettiği sorulardır. Biz de sizler için hazırladığımız bu yazıda, 2023 yenidoğan bebek kimlik başvurusu ve gerekli evraklar ile ilgili tüm bilmeniz gerekenler derledik. İşte, yenidoğan bebekler için kimlik çıkarma süreci…

Yenidoğan Kimlik Başvurusu 2023 Yılında Nasıl Yapılır?

Doğum heyecanı yaşayan çiftlerin ilgilenmesi gereken konulardan biri de bebeklerine kimlik çıkartma sürecidir. Doğuma hazırlanan pek çok anne baba, yenidoğan kimlik çıkartma sürecini merak ediyor. Peki, yenidoğan bebeklere kimlik nasıl çıkartılır? Yenidoğan bebeklere kimlik çıkartmak için öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’nün web sitesinden veya ALO 199 hattından randevu alınmalıdır. Bunun yanı sıra anne veya baba, yenidoğan kimlik çıkartma randevusunu e-devlet üzerinden de alabilir. TC kimlik numarası ve şifre ile e-devlet girişi yapıldıktan sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sayfasından yenidoğan kimlik başvurusu yapılabilmektedir. Yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise kendilerine en yakın Türk Başkonsolosluğu’na yenidoğan kimlik başvurusunda bulunabilirler. Özetlemek gerekirse, yenidoğan kimlik randevusu 2023 yılında;

  • E-devlet
  • ALO 199
  • Türk Başkonsoloslukları ve
  • https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden alınabiliyor.

Yenidoğan Kimlik İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yenidoğan kimlik randevusu alındıktan sonra randevu tarihine kadar bazı belgelerin hazırlanması gerekir. Peki, yenidoğan bebekler için kimlik çıkartırken hangi belgeler gerekiyor? İşte, yenidoğan kimlik için gerekli belgeler:

  • Hastaneden alınan imzalı doğum belgesi
  • Başvuruyu yapacak anne veya babanın kimliği
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Gebeliğin Size Yaşatacağı 12 Harika Yanı

Yenidoğan Kimlik Ücreti 2023 Yılında Ne Kadar?

Yenidoğan kimlik ücreti de anne ve babalar tarafından merak edilen bir diğer konudur. Eğer kimlik başvurusu doğumdan sonraki 30 gün içinde yapılırsa yenidoğan kimliği için herhangi bir ücret talep edilmiyor. Ancak 30 günü aşan durumlarda yeni kimlik başvuru ücreti alınıyor. Başvuru yapıldıktan ortalama 1 – 2 hafta sonra ise bebeğin kimliği kayıtlı ev adresine gönderiliyor.

Yenidoğan Kimlik Çıkarma Başvurusu, Ücreti ve Gerekli Evraklar 2023

E- Rapor Sistemi ile Pilot Bölgelerde Bebeklerin Kimlik Kartları Hastanede Veriliyor

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen e-rapor sistemi sayesinde artık Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’ne gitmeden de yenidoğan kimlik kartı çıkartılabiliyor. Ancak bu uygulama henüz pilot bölgelerde uygulandığından, her il ve ilçedeki hastanede geçerli olmayabiliyor. Bu nedenle e-rapor sisteminden faydalanarak hastanede yenidoğan kimlik başvurusu yapmak isteyen anne ve babaların öncelikle konuyu doğumun gerçekleşeceği hastanedeki ilgili birime danışmaları gerekiyor.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

 Doğum Parası 2023 Yılında Ne Kadar?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu