Bebek ve Çocuk

Hamilelikte Kayısı Yenir mi? Gebelikte Kayısı Yemenin Faydaları

Hamilelikte Kayısı Yenir mi? Gebelikte Kayısı Yemenin Faydaları

Besleyici ve lezzetli bir yaz meyvesi olan kayısı, gebeler için güvenli mi?

Kayısı, lif içeriği ve besin değeri yüksek bir meyvedir. Bu nedenle anne adayları, hamilelikte kayısı yemenin güvenli olup olmadığını merak ediyor olabilir Peki, hamilelikte kayısı yenir mi? Sizler için hazırladığımız bu yazıda, gebelikte kayısı tüketimi ile ilgili tüm bilmeniz gerekenleri derledik. Keyifli okumalar.

Hamilelikte Kayısı Yenir mi?

Kayısı, lezzetli ve besleyici bir yaz meyvesidir. Bu yüzden özellikle gebeliği yaz aylarına denk gelen kadınlar hamilelik sırasında kayısı yemenin güvenli olup olmadığını merak ediyor olabilir. Peki, hamilelikte kayısı yenir mi? Kayısı; lif içeriği ve besin değeri yüksek bir meyvedir. Bu da kayısıyı hamileler için iyi bir ara öğün alternatifi yapıyor. Uzmanlar da hamilelikte kayısı yemenin güvenli olduğunu belirtiyor. Zira porsiyona dikkat edildiği sürece gebelikte kayısı yemenin anne ve bebek için sayısız faydası bulunuyor. Lif içeriği sayesinde gebelikte sıklıkla karşılaşılan kabızlık gibi problemlerin önlenmesine yardımcı olurken, beta karoten sayesinde bebeğin cilt ve göz gelişimini destekliyor. Ayrıca potasyum sayesinde kan basıncının korunmasına ve sıvı dengesinin sağlanmasına destek oluyor. Gelin şimdi, gebelikte kayısı yemenin faydaları neler, birlikte inceleyelim.

Hamilelikte Kayısı Yemenin Faydaları Neler?

Hamilelikte kayısı yemenin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

1. Bebeğin Bağışıklığını Güçlendirir

Kayısı, vücutta A vitaminine dönüştürülen bir bileşik olan beta karoten açısından zengin bir meyvedir. Bu da anne karnındaki bebeğin bağışıklık sisteminin güçlü olmasına, hücre dokularının gelişmesine ve görme yetisinin güçlenmesine yardımcı olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Hamilelikteki Çatlakları Önlemek İçin Yaptığımız Sonuç Vermeyen 5 Çaba!

2. Kan Basıncını Korur

Hamilelikte kayısı yemek, içerdiği potasyum sayesinde anne adaylarının sıvı dengesini ve kan basıncını korumaya yardımcı olabilir. Ayrıca kemik erimesi ve böbrek taşlarının önlenmesi açısından da iyi bir alternatiftir.

3. Kabızlığı Önler

Kayısı, bilindiği gibi lif içeriği yüksek bir meyvedir. Bu da hamilelikte sıklıkla görülen kabızlık gibi sindirim problemlerinin önüne geçilmesine yardımcı olur.

Hamilelikte Kayısı Yenir mi? Gebelikte Kayısı Yemenin Faydaları

4. Anemi Tedavisini Destekler

Kayısının demir ve bakır içeriği yüksektir. Bu besin öğeleri hemoglobini artırmada çok etkili olduğundan gebelik sırasında aneminin önlenmesine/tedavisine yardımcı olabilirler.

5. Bebeğin Gelişimi İçin Faydalıdır

Kayısı, fetal büyüme ve gelişme için faydalı olan temel besinlerle dolu bir meyvedir. Örneğin içerdiği folik asit spina bfida gibi doğuştan gelen anormallikleri önlemeye yardımcı olurken, beta karoten bebeklerin göz ve cilt gelişimine katkı sağlar.

Gebelikte Kayısı Yemenin Olası Yan Etkileri

Hamilelikte kayısı tüketimi genellikle güvenlidir. Alerjisi olmayan anne adayları günde 3 – 4 kayısıyı iyi yıkamak kaydıyla güvenle tüketebilirler. Bununla birlikte kayısı çekirdeği, amigdalin adlı bir bileşik içerir. Bu bileşiğin toksisitesine dair net bir kanıt bulunmamakla birlikte, kayısı çekirdeğini çiğnemek amigdalini parçalayabilir ve siyanür adlı bileşiği ortaya çıkarabilir. Bu nedenle uzmanlar, hamilelikte kayısı çekirdeği tüketilmesini önermemektedir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte Çilek Yenir mi?

Kaynak: 1, 2

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu