Bebek ve Çocuk

Yenidoğan Bebekler Günde Kaç Kere Kaka Yapar?

Yenidoğan Bebekler Günde Kaç Kere Kaka Yapar?

İster anne sütü ister formül mamayla beslensin, yenidoğan bebekler yaşamlarının ilk 6 – 8 haftası daha sık kaka yapar.

Kaka yapma sıklığı bebeklerin sağlığı hakkında pek çok ipucu verir. Bu nedenle özellikle yeni doğum yapmış anneler, yenidoğan bebekler günde kaç kere kaka yapar sorusunun yanıtı merak ediyor. Peki, yenidoğan bebekler kaç saatte bir kaka yapar? Bu sorunun cevabı aslında bebeğin anne sütüyle mi yoksa formül mamayla mı beslendiğine göre değişiklik gösteriyor. Emzirilen bebeklerin neredeyse her beslenme sonrası kaka yapması normal karşılanırken, bebeğini formül mamayla besleyen ebeveynler günde 1 ila 4 kere bağırsak hareketi bekleyebilirler. Gelin şimdi yenidoğan bebeklerde kaka yapma sıklığı ile ilgili merak edilen soruların yanıtlarını birlikte inceleyelim.

Yenidoğan Bebekler Günde Kaç Kere Kaka Yapar?

Yenidoğan bebeklerde kaka yapma sıklığı, onların yeterince beslenip beslenmediğinden tutun da sindirim sistemlerinin iyi çalışıp çalışmadığına kadar pek çok konu hakkında ipucu verir. Bu nedenle özellikle yeni doğum yapmış anneler yenidoğan bebekler kaç saatte bir kaka yapar sorusunun yanıtını merak ediyor. Yukarıda da değindiğimiz gibi yenidoğan bebekler yaşamlarının ilk 6 haftası daha sık dışkılarlar. Emzirilen bebeklerde her beslenme sonrası bağırsak hareketi beklenebilirken mamayla beslenen bebekler günde 1 ila 4 kere kaka yapabilirler. 6. haftanın sonunda ise genellikle bebeklerin kaka yapma sıklıkları azalmaktadır.

Anne Sütüyle Beslenen Yenidoğan Bebekler Günde Kaç Kere Kaka Yapar?

Emzirilen yenidoğan bebeklerin çoğu ilk 6 hafta çok sık kaka yapar. Hatta anne sütü alan bebeklerin her emzirme sonrası kaka yapması normal karşılanır. Bununla birlikte anne sütüyle beslenen bazı yenidoğanlar birkaç günde bir kaka yapabilir. Bu durumun ise genellikle doğumdan sonraki ilk 2 hafta gerçekleştiği görülmektedir. Her iki tablo da sağlıklıdır ve endişe kaynağı değildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
'Akşama Misafirlere Ne İkram Edeceğim' Diye Düşünenlere: İslim Kebabı Tarifi!

Mamayla Beslenen Yenidoğan Bebekler Günde Kaç Kere Kaka Yapar?

Mamayla beslenen yenidoğan bebekler günde 1 ila 4 kere kakasını yapabilir. Bazıları ise daha seyrek yaparak ufak sapmalar yaşayabilir. Bu durum tamamen bebeğin sindirim sistemiyle ilgilidir ve normaldir. Mamayla beslenen bebeklerin kakaları sarıdan kahverengiye kadar oldukça geniş bir renk yelpazesine sahip olabilir. Bununla birlikte anne sütüyle beslenen bebeklere göre kakaları daha sıkı ve fazla görünebilir.

Yenidoğan Bebekler Günde Kaç Kere Kaka Yapar?

İlerleyen Aylarda Bebekler Günde Kaç Kere Kaka Yapar?

İster anne sütü ister formül mamayla beslensin, yenidoğan bebekler yaşamlarının ilk 6 – 8 haftası daha sık kaka yapar. Ancak ilerleyen haftalarda bağırsakları olgunlaşmaya ve sindirim sistemleri daha verimli çalışmaya başlar. Bu nedenle dışkılama sıklıkları giderek azalır. 6. haftadan sonra bebeğin dışkısı yumuşak çıkıyor, kilo alımı olması gerektiği düzeyde seyrediyorsa haftada 1 – 2 kere dışkılamaları dahi normal kabul edilir. Katı gıdaya başladıkları 5,5 – 6. civarında ise kakalarının formu sertleşebilir, rengi koyulaşabilir ve kokusu daha güçlü olabilir.

Ne Zaman Doktora Danışmalısınız?

Aşağıdaki durumlar söz konusu olduğunda bebeğinizin doktorunu bilgilendirmeniz sağlıklı olacaktır:

  • Sert veya kurumuş dışkı kıvamı
  • Kan içeren dışkı
  • Yemeyi reddetme
  • Gerginlik, huzursuzluk
  • Göbeğin sert olması

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Bebek Kakasında Beyaz Parçalar ve Pütürler Neden Olur?

Kaynak: 1

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu