Bebek ve Çocuk

Gebelikte Kalsiyum İlacı Kullanımı

Gebelikte Kalsiyum İlacı Kullanımı

Gebelik döneminde normalden daha önemli olan kalsiyum, annede kemik erimesi gelişmemesi ve bebeğinde diş ve kemik sağlığı için gereklidir.

Kalsiyumun yeterli alımı kadınlar için sadece gebelik döneminde değil yaşamın her evresinde önemlidir. Gebelik döneminde bir kat daha önemli olan kalsiyum, annede kemik erimesi gelişmemesi, bebeğinde diş ve kemik sağlığı için gereklidir. Kalsiyumun bunun dışında da vücutta çok çeşitli görevleri vardır. Hamilelik döneminde yerli miktarda kalsiyum alınmaması durumunda, bebeğin gelişimi için gereken kalsiyum anneden karşılanır. Bu da annede kalsiyum eksikliğine ve ileri yaşlarda kemik erimesi (osteoporoz) oluşumuna zemin hazırlar. Gebelikte kalsiyum alma zamanı, doktor tarafından belirlenmektedir. Uzmanlar, gebelikte kalsiyum ilacı kullanılmasının yanı sıra kalsiyum açısından yüksek besinlerin tüketilmesi gerektiğinin de altını çizerler.

Hamilelikte Kalsiyum İhtiyacı

Hamilelik dönemindeki kadınların kalsiyum ihtiyacı günde 1 g (1000 miligram) dır. Şayet, gebe kadın 18 yaşın altında ise bu miktar günlük 1300 miligrama çıkar. Günlük belirtilen miktardaki kalsiyum ihtiyacını yiyecek ve içeceklerden karşılayan kadınların kalsiyum ilacı takviyesi kullanmasına gerek kalmasa da bunun doktor tarafından önerilmesi gerekmektedir. Besinlerle yeteri miktarda kalsiyum alamayan gebelere, doktor tarafından ek kalsiyum ilacı takviyesi verilir.  

Multivitaminler kalsiyum ihtiyacını karşılamaz

Gebelik süresince kullanılan çoklu vitaminler (multivitaminler), içeriklerinde kalsiyum içerseler de içerikte mevcut olan kalsiyum miktarının annenin günlük ihtiyacını karşılamayacağından dolayı doktor tarafından ayrıca kalsiyum hapları verilmektedir.   Gebelikte Kalsiyum İlacı Kullanımı  

Yüksek Oranda Kasiyum İçeren Besinler

Anne adaylarının kullanacakları kalsiyum ilaçları yanında uzmanlar tarafından tüketmeleri tavsiye edilen yüksek oranda kalsiyum içeren besinler şunlardır; Uzmanlar tarafından hamilelik süresinde bol bol tüketilmesi tavsiye edilen yoğurt, süt ve peynir kalsiyum açısından en zengin besinlerdir. Bunun dışında; fındık, ceviz, kuru kayısı, alabalık, badem, kuru baklagiller ve koyu yeşil yapraklı sebzeler kalsiyum yönünden zengin besinler arasında yer alır. Buna göre; – 1 su bardağı inek sütü; 250 mg kalsiyum içerir, – 100 ml süt: 125 mg kalsiyum içerir – 1 dilim (30 gram) beyaz peynir; 100 mg (peynirin çeşidine göre değişir) kalsiyum içerir. – 1 su bardağı yoğurt: 250 mg kalsiyum içerir, – 1 avuç kuru üzüm: 30 mg kalsiyum içerir, – 1 avuç fındık veya badem : 50 mg kalsiyum içerir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Heyecanlı Bekleyiş Sona Erdi: Buse Terim Kızı Naz'ı Kucağına Aldı!

Doktora Danışmadan Kullanmayın

Kalsiyum açısından zengin besinler olan, süt ve yoğurdu yeteri kadar tüketemeyen anne adayları doktor tarafından ek kalsiyum tabletleri ile desteklenmektedir. Gebelikte; kalsiyum, vitamin, magnezyum, folik asit, demir hapı gibi herhangi bir ilacı asla doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu