Bebek ve Çocuk

Ünlü Bebek Pudrası Markasında Kanserojen Madde Tespit Edildi!

Ünlü Bebek Pudrası Markasında Kanserojen Madde Tespit Edildi!

Johnsons Baby pudra kanser mi yapıyor? Şirket, ürettiği bebek pudralarında kanserojen madde bulunduğu iddiası ile açılan davayı kaybetti ve 417 milyon dolar ödemeye mahkum edildi.

Johnsons Baby pudra kanser mi yapıyor ? Johnson & Johnson şirketi, 417 milyon dolar ödemeye mahkum oldu! Piyasaya sürdüğü bebek pudrası içinde  kanserojen madde bulunduğu iddiası ile açılan davayı kaybeden şirket, 417 milyon dolar tazminat ödeyecek! Eva Echeverria, uzun süredir Johnson & Johnson bebek pudrası kullandığını ve bunun sonucunda yumurtalık kanseri olduğunu iddia ederek markaya açtığı davayı kazandı. Eva Echeverria’nın avukatları, karardan memnun olduklarını ve verilen kararın emsâl niteliğinde olduğunu ifade etti. 

Ünlü Bebek Pudrası Markasında Kanserojen Madde Tespit Edildi!

Johnsons Baby Pudra Kanser mi Yapıyor?

Eva Echeverria, uzun yıllar kullandığı Johnson & Johnson marka bebek pudrasının, yumurtalık kanserine neden olduğunu iddia ederek şirkete dava açmıştı. Davayı açarken, şirketin bu ihtimali bildiğini ancak pudrayı kullanan kadınları bu konuda uyarmadığını, aksine ürünü kullanmaya teşvik ettiğini ifade etmişti. Los Angeles Yüksek Mahkemesi Jürisi açılan davada, markanın 417 milyon dolar tazminat ödemesine karar verdi. 63 yaşındaki Eva Echeverria’nın avukatları, karardan memnun olduklarını ve verilen hükmün emsâl niteliğinde olduğunu ifade etti. Johnson & Johnson markasının avukatları ise yaptıkları savunmada, araştırmaların ve federal kurumların talk bazlı pudraları, kanserojen içeren ürün kategorisinde sınıflandırmadığına yer vermişti.

Ünlü Bebek Pudrası Markasında Kanserojen Madde Tespit Edildi!  

Johnson & Johnson’a Açılan İlk Dava Değil

Johnson & Johnson markası için aynı iddia ile Amerika Birleşik Devletleri’nde açılan toplam 4.800 dava daha bulunuyor. Geçen sene yine aynı iddia ile Missouri’de açılan davada, şirketin davacılara 300 milyon dolar ödemesine karar verilmişti.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Hamilelikte Göğüs Ağrısının Altında Yatan 8 Neden

Johnson & Johnson Kararı Temyize Götürecek

Johnson & Johnson tarafı ise kararı temyize götüreceklerini şu açıklama ile ifade etti. ‘Kararı temyize götüreceğiz çünkü bizim asıl rehberimiz, Johnson & Johnson bebek pudrasının güvenli olduğunu destekleyen bilim…’

Yapılan Araştırmalar Talk Pudrasının Zararını Ortaya Koyuyor

Harvard Üniversitesi, daha önce yaptığı bir araştırmada talk pudra kullanımının kansere neden olabileceğini açıklamıştı. Kadınların, günlük hayatta fazlasıyla kullandığı talk pudralarını günde bir kere bile vücuda sürmelerinin, rahim kanseri riskini %24 arttırdığı ortaya çıkmıştı. Talk pudranın genital bölgeye sürülmesinin ise iltihabı tetiklediği ve yumurtalık tümörlerinin gelişmesine zemin hazırladığı kanıtlanmıştı. Yapılan araştırma sonucunda, bahsedilen risklerin menopoza girmiş kadınlarda daha da arttığı vurgulanmıştı.   Bebek pudrasıyla alakalı yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.   

Diğer haberlerimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu