Bebek ve Çocuk

Tam Zamanı! Hamilelikte Ayva Yemenin Anne ve Bebek İçin 10 Faydası

Tam Zamanı! Hamilelikte Ayva Yemenin Anne ve Bebek İçin 10 Faydası

Hamilelikte ayva yemenin faydaları neler? Ayvanın anne ve bebek için faydalarını araştırdık!

Hamilelikte ayva yemek, hem bebek hem de anne adayı için oldukça faydalıdır. Yemesi biraz zor olsa da vitamin ve mineral oranı pek çok meyveye göre daha yüksektir. Bu nedenle çoğu uzman, ayvayı ‘eczane gibi meyve’ olarak tanımlar. Biz de bu faydalarını sizler için listeleyelim dedik! İşte, hamilelikte ayva yemenin faydaları…

1)Bağışıklığınızı Güçlendirir

1 adet orta boy ayva, vücudunuzun günlük C vitamini ihtiyacının önemli bir kısmını karşılar. C vitamini en güçlü antioksidanlardan biri olduğu için, bağışıklığınızı güçlendirip hastalıklardan korunmanıza yardımcı olur.

2)Cildinizi Korur

Ayva; bakır, çinko ve demir yönünden zengin bir meyvedir. Bu üç mineral, kan hücrelerinin üretilmesinde etkin rol oynar. Bu da organlarınızın ve cildinizin ihtiyacı olan oksijeni temin etmenize, cildinizi korumanıza yardımcı olur.

3)Kabızlığa İyi Gelir

Hamilelik döneminde pek çok anne adayı kabızlık sorunu ile karşı karşıya kalır. Bu dönemde lifli gıdalar tüketerek kabızlık şikâyetinizi azaltabilirsiniz. Ayva da lif içeren bir besin olduğundan, bağırsak sorunlarınızın hafiflemesini sağlar.

4)Vitamin Eksikliğine Bire Bir!

Selenyum, magnezyum, folat, çinko, bakır, demir ve fosfor gibi önemli mineraller için A, C ve B vitaminler bakımından oldukça zengin olan ayva, hamilelik döneminde hem anne adayını hem de bebeği vitamin eksikliğinden korumaya yardımcı olur.

Tam Zamanı! Hamilelikte Ayva Yemenin Anne ve Bebek İçin 10 Faydası

5)Kan Şekerini Kontrol Altında Tutar

Glisemik İndeks, br besinin vücuda alındıktan sonraki kan şekerini yükseltme kapasitesine verilen isimdir. Glisemik İndeksi yüksek olan gıdalar, kan şekerini bir anda yükseltebilir. Ayva, glisemik indeksi düşük bir meyve olduğundan, kan şekerininizi kontrol altında tutmanızı sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Doğum ve Süt İzni Hakkında Bilmeniz Gerekenler

6)Kilonuzu Dengede Tutmanıza Yardımcı Olur

Besin değeri açısından zengin olan ayva, kalori açısından da yüzümüzü güldürüyor! 100 gr. ayvada yalnızca 56 kalori vardır ki hamile kadınların günlük kalori ihtiyacının ortalama 2.200 – 2800 arası olduğunu düşündüğümüzde, gereksiz kilo almanızı önler.

7)Bulantının Hafiflemesini Sağlar

Gebeliğin 12. haftasına kadar mide bulantıları yaşanması oldukça normaldir. Ayva ise mide asidinizi dengeleyerek bulantıların artmasına engel olur.

8)Kötü Kolesterolü Düşürür

Uzmanlar, düzenli ayva tüketiminin LDL’yi, yani kandaki kötü kolesterolü düşüreceğini belirtmektedir.

Tam Zamanı! Hamilelikte Ayva Yemenin Anne ve Bebek İçin 10 Faydası

9)Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Ayva, çok güçlü bir antioksidandır.  Bu nedenle vücuttaki serbest radikalleri etkisiz hâle getirerek kansere yakalanma riskini azaltır.

10)Demir Eksikliğinin Neden Olabileceği Problemlerin Riskini Azaltır

Demir eksikliği, kansızlığa ve erken doğuma sebebiyet verebilir. Hamilelerin günlük demir ihtiyacı 27 mg civarıdır.  Ayva, tek başına demir ihtiyacınızı karşılayamasa da günlük almanız gereken miktara yardımcı olur.

Hamilelikte kiraz yemenin 7 faydasını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu