Bebek ve Çocuk

Suda Doğum Bebek Açısından Sakıncalı mı?

Suda Doğum Bebek Açısından Sakıncalı mı?

Suda doğum bilinenin aksine günümüzde sıklıkla tercih edilen bir doğum yöntemidir. Doğumun su dolu bir fanusun içinde yapılmasından dolayı bu ismi almıştır.

Suda Doğum

Suda doğum, sıcak su dolu bir fanusun içinde yapılan doğum anlamına gelmektedir. Son dönemlerde anne adaylarının hep duyduğu, çok merak ettiği doğum yöntemlerinden biridir. Sıcak suyun kişiyi rahatlatması ve kasların gevşemesini sağlaması nedeniyle doğum yönetimi olarak da kullanılmaktadır. Bazı gebelerin normal doğumda ağrılı ve ıkınma gerektiren yolunu seçerken, bazılarının ise, suyun içerisinde yapılan doğumu daha rahat ve kolay olduğunu düşündüklerinden suda doğum yöntemini tercih ettikleri belirtilir. Suda doğumun faydaları anne ve bebek açısından değerlendirilir. Suda doğumun anne ve bebek açısından bir çok faydasının olması yanında bebekler açısından bazı sakıncalarının olabileceği belirtilir. Peki, Suda doğum bebek açısından sakıncalı mı?

Suda doğumun anneye faydaları (Avantajları)

Suda doğumla ilgili olarak uzmanlar, suyun anne adaylarını rahatlatarak kaslarını gevşetmesi nedeniyle doğumun daha kolay geçeceğini kanısında olduklarını belirtirler. Suyun içerisinde olmanın suyun kaldırma kuvvetinden dolayı annenin hareketlerini arttıracağı, buna bağlı olarak da vücuttaki kan dolaşımını hızlandıracağı ve ağrı hissini azaltacağı belirtilir. Suda doğum yapan kişinin stresinin azalması,  doğum korkusunu yenmesi, sıcak suyun annenin doğum yolunu gevşeterek bebeğin kolayca doğmasını sağlaması açısından pek çok faydasının olduğu ifade edilir.  

Suda doğumun bebek açısından faydaları

Suda doğumun bebek açısından faydaları ile ilgili olarak uzmanlar, su içerisindeki doğumun anne karnına benzer bir ortam yaratması nedeniyle, bebeğe faydalı olduğunu belirtirlerken, sıcak suyun anneyi rahatlattığı gibi bebeğin de rahat bir şekilde doğmasını sağladığı  düşünüldüğü ifade edilir. Bazı anne adaylarının suda doğun bebek açısından sakıncalı olduğunu düşündükleri söylenirken, uzmanlar tarafından bebeğin gelişiminin anne karnındaki su kesesinin içerisinde tamamlanmasından dolayı, sıcak suyun anneleri doğum esnasında rahatlatması sebebiyle suda doğumun bebek içinde bir risk teşkil etmediği görüşünde oldukları belirtilir.   Suda Doğumun Faydaları ile ilgili detaylı bilgi için linki tıklayın…     Suda Doğum Bebek Açısından Sakıncalı mı?  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bu Önerilerle Gebelik Şansınız Artabilir

Suda doğum şu durumlarda uygulanması tavsiye edilmez

  • Bebeğin çok fazla kilolu olduğu durumlarda,
  • Erken doğum riski olanlarda
  • Çoğul gebeliklerde
  • Anne adayının doğum yolunda oluşan sorunlarda

    Yukarında bahsedilen durumlardan birisi geliştiği takdirde annenin suyun içinde doğum yapması anne ve bebek için risk taşıyabileceği ifade edilirken, söz konusu konuların hem anne hem de bebek açısından tehlikeli durumları ortaya çıkarabileceği belirtilir.

Suda doğumun bebek üzerindeki riskleri (sakıncaları)

  • Suda doğum yapma, günümüzde sanıldığından çok daha yaygın bir yöntemdir. Fakat çoğu kadın suda doğum yöntemini tercih etmez, sadece normal doğumu tercih ederler. Çünkü suda doğumda kullanılan sıcak su annenin kan dolaşımını etkileyebilmektedir.
  • Bunun dışında doğum anında annenin ıkınarak bebeği dışarı çıkarması anında bebeğin ciğerlerine direk olarak su dolma riski bulunmaktadır. Bu durum bebeğin doğduğu anda suyun içerisinde sıkışarak nefes alması ve suyu içine çekme ihtimaline neden olabilir.
  • Bebeğin doğum kanalından çıkmasından sonra hava ile ilk temasını yapar. Bu nedenle suyun içinden çıktıktan hemen sonra göbek kordonu kesilmelidir. Bebeğin suyun içinden çıkarma sırasında bebeğe bağlı olan göbek kordonuna zarar verilmemesine ve ezilmemesine dikkat edilmelidir.
  • Suda doğumda bazı riskleri olmasına karşın normal doğuma oranla ağrı şiddeti daha azdır. Diğer doğuma oranla su içinde yapılan doğum kasların gevşemesine ve annenin ıkınarak rahat doğum yapmasını sağlamaktadır. Her doğum metodunda olduğu gibi suda doğumunda da anne ve bebek için mutlaka risk söz konusudur.

 

Suda Doğumla İlgili Merak ve Endişenizi Mutlaka Doktorunuza Danışın

  Anne adaylarının nasıl doğum yapacağı ve karar vereceği doğum şekliyle ilgili aklına takılan tüm soruları mutlaka doktoruna danışmaları gerektiği tavsiye edilirken, doğum şeklinin  normal, suda ya da sezaryen gibi kararları verirken doktorların görüşlerini alarak vermelerinin doğumdan dolayı yaşayacakları stresi azaltacağının düşünüldüğü belirtilmektedir.     Sağlık Bakanı Müjdeyi Verdi! Suda Doğum Merkezleri Yaygınlaşıyor...  Detaylar için tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
1 Bebek Bir Yılda Kaç Adet Bebek Bezi Tüketir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu