Bebek ve Çocuk

Çoğul Gebelik Şansını Arttıran 5 Faktör

Çoğul Gebelik Şansını Arttıran 5 Faktör

Çoğul gebelik şansını arttıran faktörler her zaman çiftlerin araştırdığı konuların başında gelmiştir. Çünkü ikiz bebek sahibi olmak ebeveynlere çoğu zaman avantajlı görünür. Peki ikiz bebek sahibi nasıl olunur? Çoğul gebelik oluşmasında etkili olan faktörler neler? Detayları aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz…

Çoğul gebelik şansını arttıran faktörler her zaman araştırılan bir konu olmuştur. Çünkü ikiz bebek sahibi olmak, çoğu çiftin arzuladığı bir durumdur. Kimi anne adayı, bebeklerinin aynı anda doğmasını ve birlikte büyümesini daha avantajlı görür. Bu nedenle çiftler, ikiz bebek sahibi olabilmek için çeşitli arayışlara girer. Peki, çoğul gebelik oluşmasında etkili olan faktörler neler? Herhangi bir beslenme programı, çoğul gebelik oluşmasında etkili mi? İşte, çoğul gebelik şansını arttıran 5 faktör…  

Çoğul Gebelik Şansını Arttıran Faktörler

 

1)Genetik Etkiler

  Çoğul Gebelik Şansını Arttıran 5 Faktör   

Çoğul gebelik, genellikle genlerle alakalı olan bir durumdur. Ailenin geçmişinde çoğul gebelik geçmişi varsa, sizin de çoğul gebelik yaşama şansınız artar. Yalnız bu gen, anne adayıyla alakalıdır. Baba adayının ailesinde olan çoğul gebelikler, çoğul gebelik şansını arttırmaz.

2)İleri Yaşlarda Gebe Kalma

  Çoğul Gebelik Şansını Arttıran 5 Faktör   

Araştırmalara göre, 35 yaşından sonra gebe kalan kadınların çoğul gebelik yaşama şansı diğer kadınlara göre daha fazla. Bunun nedeni; ileri yaşta hamile kalan kadınların yumurtlama sayısının daha fazla olmasıdır. 20’li yaşlarda hamile kalan 1000 kadından 21’i çoğul gebelik yaşarken, yaş faktörü 45’e doğru kaydıkça bu oran 51’e çıkmaktadır.

3)Tüp Bebek Yöntemi

  Çoğul Gebelik Şansını Arttıran 5 Faktör   

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bu Müzikler Anne Karnındaki Bebeğin Kalp Ritmini Bozuyor!

Çoğul gebelik, tüp bebek yöntemi ile gebe kalan kadınlarda daha sık görülür. Bunun nedeni; yumurtanın içine, döllenmesi için bırakılan sperm sayısının fazla olmasıdır. Spermin yumurtaya tutunma şansını arttırmak için yumurtaya fazlaca bırakılan spermler, aynı anda tutunabilir ve sonucunda çoğul gebelik oluşabilir.

4)Irkınız, Çoğul Gebelikte Belirleyici Faktör

  Çoğul Gebelik Şansını Arttıran 5 Faktör   

Bazı ırklarda ikiz gebelik görülme olasılığı daha fazladır. Yapılan araştırmalar, Afrika kökenli Amerika’lı kadınların, diğer ırktan olan kadınlara göre daha fazla ikiz bebek sahibi olduğunu kanıtlıyor. Afrika kökenli kadınları sırayla Kafkas ve Asyalı kadınlar takip ediyor. En az çoğul gebelik görülen ülke ise Japonya’dır.

5)Fiziksel Özellikleriniz de Çoğul Gebeliği Etkileyebiliyor

  Çoğul Gebelik Şansını Arttıran 5 Faktör   

Bu biraz şaşırtıcı geldi öyle değil mi? Yapılan araştırmalar, çoğul gebelik yaşayan kadınların büyük bir oranının kilolu ve uzun boylu olduğunu ortaya koyuyor.  

*Çoğul gebelikle alakalı daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu