Bebek ve Çocuk

SMA Hastalığı İlacı Geri Ödeme Kapsamına Alınıyor!

SMA Hastalığı İlacı Geri Ödeme Kapsamına Alınıyor!

SMA Tip1 hastası olanları yakından ilgilendiren sevindirici haber çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan geldi.

SMA hastalığı ilacı paraları geri ödeme kapsamına alınıyor!

SMA (Spinal Müsküler Atrofi) olarak bilinen ve hastalarını yakından ilgilendiren açıklama, çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan geldi. Bir televizyon kanalında konuyla ilgili soruları yanıtlayan Bakan Müezzinoğlu, ülke genelinde 130 SMA (hipotonik – gevşek bebek sendromu) hastasının tedavisinin yapıldığını bu hastalardan 34’ünün geri ödemeye aldıklarını geri kalan 128 kişininde bilim kurulu tarafından incelemenin devam ettiğini belirtti. çalışma Bakanı Müezzinoğlu, SMA hastalığı ilacı paralarının geri ödenmesi ile ilgili olarak “Tedaviden yarar görebilecek pozisyonu olan Tip-1 SMA’lı hastalarımıza SGK olarak geri ödemelerini yapacağız ve bunu bayram arifesinde Tip-1 SMA’lı hastalarımızın alilerine müjde olarak verebiliriz.” sözleriyle ifade etti.

Her yıl 130 bebek SMA’lı olarak doğabilir

Her yıl yaklaşık olarak 1 milyon 300 bin kadının doğum yaptığı ve bunlardan 130 bebeğin SMA’lı olarak doğma ihtimalinin olduğuna dikkati çeken çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından SMA hastalarının ilk altı ayında tedavi görmelerinin faydalı olacağı yönünde kararının bulunduğunu ifade etti. (Spinal Müsküler Atrofi) SMA Tip-1 olarak gruplandırılan hastaların, SMA hastalığı ilacı paralarının, SGK tarafından geri ödeme kapsamına aldıklarını açıkladı. Bakan Müezzinoğlu konuyla ilgili olarak, “Bunların 34’ünü geri ödemeye aldık, 128’i de Bilim Kurulu’nun incelemesinde. Tedaviden yarar görebilecek pozisyonu olan Tip-1 SMA’lı hastalarımıza SGK olarak geri ödemelerini yapacağız ve bunu bayram arifesinde Tip-1 SMA’lı hastalarımızın alilerine müjde olarak verebiliriz.” ifadelerini kullandı.   SMA Hastalığı İlacı Geri Ödeme Kapsamına Alınıyor!     SMA Nedir?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Demet Akalın Bebek Sorularına Yanıt Verdi!

Hastalarının İlaç Paraları Geri Ödenecek

SMA hastalığı (gevşek bebek sendromu) ile ilgili Bilim Kurulu tarafında; Tip-2, Tip-3 ve Tip-4 SMA’lılar için de rapor vermesi durumunda onları da geri ödeme kapsamına alacakları belirtildi. Konuyla ilgili bir özel televizyon kanalına açıklamalarda bulunan Müezzinoğlu, şunları söyledi: “Bugün için dünyada SMA’lı hastaların tamamını geri ödemeye alan bir ülke yok. Yine bu şekilde Bilim Kurulu’yla gruplara ayrıştırdık. Bu da yine sayılı ülke, 7-8 ülke ki biz de bunların arasına girdik. çünkü çok ağır bir maliyeti var. Biz fayda varsa maliyeti asla masaya almayız ama Bilim Kurulu burada fayda mülahaza etmiyorsa bu milletin imkanlarını da tabii ki boşuna harcayacak durumda olamayız. Tabii annelere, babalara duygusal boyutuyla baktığımızda bizim de çok içimiz acıyor ama tedaviden yararı kararını bilim kuralları verecek. İşte çocuk nöroloğu, işte değişik uzmanlardan oluşan alanındaki uzmanların oluşturduğu Bilim Kurulu. Sağlık Bakanlığının belirlediği kriterler ve Bilim Kurulu’nun verdiği geri ödeme tedaviye uygun gördüğü vakaların tamamını biz geri ödemeye alıyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu