Bebek ve Çocuk

Ultrasonda Bebeğin Bağırsağında Parlaklık Olması Ne Anlama Geliyor?

Ultrasonda Bebeğin Bağırsağında Parlaklık Olması Ne Anlama Geliyor?

Anne karnındaki bebeğin bağırsağında parlaklık olması (hiperekojen bağırsak) ne anlama geliyor? Gelin, birlikte inceleyelim.

Anne karnındaki bebeğin bağırsağında parlaklık olması (hiperekojen bağırsak), detaylı ultrason muayenelerinde karşılaşılan bir olgudur. Neredeyse 100 gebeden 1’inde görülen bu durum, birçok annenin endişelenmesine sebep olsa da %80’inde herhangi bir problemle karşılaşılmaz ve doğum sağlıklı bir şekilde gerçekleşir. Ancak bazı bebeklerde bağırsak parlaklığı ile birlikte çeşitli hastalıklar bir arada görülebilmektedir. Bu nedenle anne karnındaki bebeğin bağırsağında beyaz nokta görülmesi durumunda mutlaka detaylı tetkikler yapılır ve beyaz lekeye eşlik eden başka belirteçlerin olup olmadığı kontrol edilir.

Peki, bağırsak parlaklığı down sendromu ile ilgili olabilir mi? Tek başına bağırsak parlaklığı ne ifade ediyor? Gelin şimdi, ekojenik bağırsak hakkında merak edilenleri daha ayrıntılı inceleyelim.

Bebeğin Bağırsağında Parlaklık Olması Ne Anlama Geliyor?

Her anne adayının temel arzusu, bebeğini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmektir. Bunun için de gebelik döneminde, olası riskleri baştan önleyebilmek ve kontrol edebilmek için bir dizi test ve tetkikler yapılır. Ancak bu tetkiklerde bazen kafa karıştırıcı bulgulara rastlanılabilir. Bu bulgulardan biri de anne karnındaki bebeğin bağırsağında parlaklık (hiperekojen bağırsak) görülmesidir.

Hiperekojen bağırsak, ultasonografi sırasında bebeğin bağırsağında beyaz, parlak lekeler görülmesidir. Her 100 gebeden 1’inde karşılaşılan bu durum, genellikle hamileliğin ikinci trimesterı denilen 4. – 6. ay arası yapılan kontrollerde saptanır. Bebekte tek başına bağırsak parlaklığı olması genellikle endişe edilecek bir durum olmaz. Çoğu zaman hamileliğin ilerleyen aylarında kendiliğinden ortadan kaybolur. Ancak bağırsak parlaklığı saptandıktan sonra eşlik eden başka belirteçlerin olup olmadığı mutlaka incelenmelidir. Çünkü bu tip fetüslerin %60-80’inde bir sağlık problemi olmasa da ufak bir kısmında eşlik eden başka hastalıklar da olabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
İdrar Yolu Enfeksiyonu Erken Doğum Riskini Arttırıyor

Bunu da Okuyun: Bebeğin Kalbinde Parlak Nokta Olması Ne Anlama Geliyor?

Ultrasonda Bebeğin Bağırsağında Parlaklık Olması Ne Anlama Geliyor?

Bağırsak Parlaklığı Tehlikeli mi?

Ultrasonda bebeğin bağırsağında parlaklık olması tek başına bir probleme işaret etmemektedir. Hamileliğinin ortalarında saptanan bu durum, genellikle ilerleyen aylarda ortadan kaybolur. Her 100 hamileden 1’inin bebeğinde görülen bağırsak parlaklığı tespit edildiğinde, her ihtimale karşı mutlaka daha detaylı tetkikler yapılmalıdır. Ayrıntılı inceleme sonunda başka belirtiler gözlemlenmiyorsa endişe edilmesine gerek yoktur. Ancak anne karnındaki bebeklerin bağırsağındaki beyaz lekeye bazen çeşitli hastalıkların eşlik ettiği görülmektedir. Bu hastalıklar;

1. Sindirim Sistemindeki Tıkanıklık

Sindirim sistemindeki tıkanıklıklar veya anomaliler, bebeğin bağırsağının ultrasonda parlak görünmesine neden olabilmektedir.

2. Kistik Fibrozis

Kistik fibrozisli bebeklerin %10’ında hiperekojen parlaklık olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, özellikle ailesinde kistik fibrozis olan eşlerin taşıyıcılığı mutlaka araştırılmalıdır.

3. Enfeksiyonlar

Sitomegalvirüs, rubella, toksoplazma, varisella ve parvovirüs enfeksiyonlarında da ekojen bağırsak görülme ihtimali yüksektir.

Bağırsak Parlaklığı Down Sendromu Belirtisi mi?

Bebeğin bağırsağında parlaklık tespit edildiğinde, ayrıntılı ultrasonografi veya genetik sonogram gibi detaylı incelemeler yapılır. Yapılan incelemelerde kromozom anomalilerini düşündürecek başka belirtilere rastlanılırsa, amniyosentez gibi testler önerilebilir. Anne adayı amniyosentezi kabul etmezse anne kanından serbest fetal DNA testi yapılabilir. Zira bağırsak parlaklığı olan bebeklerin ufak bir kısmında, down sendromu olduğu kayıtlara geçmiştir.

Sonuç olarak; anne karnındaki bebeğin bağırsağında parlaklık veya leke olması her zaman bir sorun olduğu anlamına gelmez. Hatta çoğu parlaklığın bir sonraki kontrolde kendiliğinden ortadan kaybolduğu görülür. Ancak down sendromlu bebeklerin de bir kısmında bağırsak parlaklığı olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle bebekte bağırsak parlaklığı, yani hiperekojen bağırsak saptandığında doktorun önerdiği tüm test ve tetkikler mutlaka yaptırılmalı, eşlik eden başka belirtiler olup olmadığı incelenmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Ramazan Ayında Sağlıklı Beslenin

Bunu da Okuyun: Anne Karnında Tespit Edilebilen Hastalıklar Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu