Bebek ve Çocuk

Sezaryen Israrı Hastaneye Soruşturma Açtırdı

Sezaryen Israrı Hastaneye Soruşturma Açtırdı

Doktor, hastanın sezaryen doğum isteğini uygun bulmayınca hasta başka bir hastanede doğumunu gerçekleştirdi. Şikayet üzerine soruşturma başlatıldı.

Sezaryen Israrı Hastaneye Soruşturma Açtırdı

Doktor, hastanın sezaryen doğum isteğini uygun bulmayınca hasta başka bir hastanede doğumunu gerçekleştirdi. Şikayet üzerine soruşturma başlatıldı. Sezaryen Israrı Hastaneye Soruşturma Açtırdı Bakanlık yetkililerinden edilenilen bilgiye göre, anne adayı doğum yapmak üzere Eskişehir Devlet Hastanesine yattı. Tüm testler yapıldıktan sonra normal doğuma karar verildi ama anne adayı sezaryen isteğinde bulundu. Hekim tarafından uygun bulunmayan bu talep sonucunda anne adayı imza karşılığında taburcu edildi. Bunun üzerine Osmangazi Üniversitesi Hastanesine giden anne adayı, hayati tehlikeleri bulunduğu gerekçesiyle sezaryen doğuma alındı. Doğum sonrasında bebek bir hafta boyunca yenidoğan yoğun bakım ünitesinde kaldı. Anne ise oluşan bazı komplikasyonlar nedeniyle bir süre hastanede yattı. Daha sonra tedavisi tamamlanan anne ve bebeği taburcu edildi. Sezaryen Israrı Hastaneye Soruşturma Açtırdı Ancak anne adayının yakınları, komplikasyonun Eskişehir Devlet Hastanesi’nde “derhal sezaryen yapılmadığı” için gerçekleştiğini iddia ederek şikayetçi oldu. Anne adayının yakınları, devlet hastanesindeki doktorun Bakanlık incelemesinden çekindiğini ve performans puanı düşeceği için sezaryen yapmadığını ileri sürdü.

Müfettiş Gönderildi

İddiaların basında yer bulması üzerine Sağlık Bakanı’nın talimatıyla önce Eskişehir Devlet Hastanesinde daha sonra da sezaryenin yapıldığı Osmangazi Üniversite Hastanesinde anne adayına yapılan işlemlere ilişkin resmi kayıtlar incelendi. Yapılan ön incelemelere göre, yaşananlar şu şekilde: “Annenin saat 03.15’te suyu gelmeye başladı. 39 hafta 3 günlük olan bebeğin bütün kayıtlarına göre, tıbbi gelişimin normal olduğu belirlendi. Anne adayına Eskişehir Devlet Hastanesinde gebelik seyrine ilişkin daha detaylı bilgi almak amacıyla ultrason yapıldı. Bebeğin doğru pozisyonda olup olmadığına bakıldı. İnceleme sonucunda anne adayının suyunun geldiği ancak bebeğin doğum için geliş pozisyonunun normal doğuma uygun olduğu tespit edildi. Ayrıca kan tahlillerinde herhangi olağanüstü bir duruma rastlanmadı. Bebeğin kalp atışlarının da normal olduğu herhangi bir stres yaşamadığı belirlendi. Doğumun normal sürecinin takibi esnasında anne adayının sezaryen istemesi ve bu konuda ısrarcı olduğu talebi alındı. Hastane yetkililerince bu isteği kabul edilmeyen anne adayı, 22 saat sonra onam formunu imzalayarak taburcu edildi.” Sezaryen Israrı Hastaneye Soruşturma Açtırdı Doğumun yapıldığı Osmangazi Üniversitesi Hastanesindeki anne ve bebeğe ilişkin resmi kayıtlar da incelenerek sezaryeni gerçekleştiren kadın doğum uzmanı ile görüşüldü. İncelemede, anneye doğum esnasında kan verildiği, bebeğin ise yenidoğan yoğun bakım servisine alındığı belirlendi. Bu arada annenin sezaryene bağlı komplikasyonlara maruz kalmış olabileceği belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Hamilelik Döneminde Uyku Kalitenizi Arttırmak İçin Gebe Yastığından Yararlanabilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu