Bebek ve Çocuk

Gebelere Kış Mevsiminde Öneriler

Gebelere Kış Mevsiminde Öneriler

Kış aylarında gebe olan anne adaylarına kendileri ve doğacak bebekler için 5 önemli öneriden bahsedeceğiz.

Gebelere Kış Mevsiminde Öneriler

Kış aylarında gebe olan anne adaylarına kendileri ve doğacak bebekler için 5 önemli öneriden bahsedeceğiz. Kışın zor koşullar gebeleri etkiliyor. Gebelerin daha sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için kendilerine ve bebeklerine ise daha fazla özen göstermeleri gerekiyor. Gebelik döneminin hassas bir dönem olması nedeni ile, gebelerin kış mevsiminde sağlıklı bir gebelik süreci geçirmeleri için 5 altın kural vardır. Bunlar:  

1-Dengeli beslenin, düzenli uyuyun

Gebelere Kış Mevsiminde Öneriler Kışın vücudu güçlendirmek, direncinizi arttırmak ve en önemlisi bebeğin sağlıklı gelişimi için dengeli beslenme ve düzenli uyku şarttır. C vitamini; portakal, limon gibi turunçgillerde boldur ve kuşburnu, sivri biber, kivi, maydanoz ve rokada da bulunur. C vitamini ile alınan demir, bağırsaklardan daha fazla emilir. Sebze ve meyvelerin posalı oluşu ve bol sıvı alımı bağırsak hareketlerini arttırır. Gece öğün olarak yatmadan önce muzlu süt tüketilmelidir. Sabah kahvaltısını ise mandalina, portakal, greyfurt ile yapmak idealdir. Gerektiğinden fazla kilo alınmaması için karbonhidratlar azaltmalı; vitamin, protein ve kalsiyum ağırlıklı beslenme programı tercih edilmelidir. Balık, et, yumurta ve tavuk gibi besinler ile protein; süt, ayran, yoğurt gibi süt ve üt ürünleri ile kalsiyum; sebze ve meyveler ile vitamin gereksinimi karşılanmalıdır.

2-Kış demek balık demek: kemik ve diş gelişimi için çok önemli

Gebelere Kış Mevsiminde Öneriler Yazın D vitamini kaynağımız olan güneş, kışın pek olmadığından dolayı için yerini balık alabilir; balığın bol ve çeşitli olduğu dönem kış aylarıdır. Faydaları ise saymakla bitmeyen balık haftada en az bir porsiyon tüketilmelidir. Balık, özellikle kemik ve diş gelişimi için oldukça önemli olan D vitamini ihtiyacını da karşılayabilir.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Düşük Neden Olur? Düşük Yapmanın 9 Olası Nedeni

3-Kapalı ve kalabalık mekanlara dikkat!

Gebelere Kış Mevsiminde Öneriler Bulaşıcı hastalıkların ve alerjenlerin çoğalmasına sebep olan kapalı ortamlara ve soğuk hava koşullarına dikkat edilmelidir. Evler iyi havalandırılmalı, eller sık sık yıkanmalıdır. Soğuk algınlığı veya gribe yakalanmamak için, özellikle salgın dönemlerinde kapalı ve kalabalık alışveriş merkezlerinde uzun süre kalmayın. Kaynayan bir çaydanlık, ıslak bezler veya odayı nemlendirecek özel cihazlarla kaloriferlerin kuruttuğu oda havası nemlendirilmelidir.  

4-Pasif sigara içiciliğinden uzak durulmalı

Gebelere Kış Mevsiminde Öneriler Özellikle kapalı alanlardaki pasif sigara içiciliği bebekte rahim içi gelişme geriliği, düşük doğum ağırlığı hatta doğum sonrası öğrenme ve davranış bozuklukları gibi riskleri arttırabilir. Evinizde veya bulunduğunuz ortamda sigara içilmesine asla izin vermeyin; havalandırmasız kafe veya restoran gibi mekanlardan uzak durun. Ciddi hava kirliliği olan bir şehirde yaşıyorsanız, özellikle bebeğinizin organlarının oluştuğu ilk üç aylık dönemde, zararlı maddeleri solumanız tehlikeli olabilir. Böyle havalarda, zorunlu olmadıkça fazla dışarı çıkmamalısınız. Kirli havanın solunması durumunda halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı ve dönmesi, boğaz ve burun enfeksiyonu ve gözlerde alerji ve yanma oluşabilir.  

5-Gebeler için en ideal spor: yürüyüş önemli, ideal olan ise yüzmedir

Gebelere Kış Mevsiminde Öneriler Kışın soğuk havayla birlikte tembelleşen bedenimizi harekete geçirmek için gebelikte en basit ve kolay egzersiz yürüyüştür. Fakat hava koşulları nedeni ile kışın zor olabilir. Yürüyüş bandındaki zorlanılmadan yapılabilen yürüyüşler, pilates, yoga veya oda içinde basit bir takım egzersiz hareketleri yapabilir. Kış aylarında güneşli günlerde yaklaşık 30 – 60 dakika yürümek ya da oturmak, gereken D vitamini için yeterli olacaktır. Hamilelikte,  en iyi diğer bir egzersiz ise yüzmedir; soğuk havalarda haftada 2 – 4 kez 30 dakika yüzmek idealdir. Hem fiziksel hem de zihinsel rahatlama sağlayan bu tip egzersizler sayesinde gebelikteki ağrı ve kramplarda azalma olur, doğum sancıları daha az ve hafif seyreder hatta doğumdan sonra vücudun forma girmesi kolay olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Koronavirüs Anne Karnındaki Bebeği Etkiler mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu