Bebek ve Çocuk

Sağlık Ocağında Gebelik Testi Yapılır mı?

Sağlık Ocağında Gebelik Testi Yapılır mı?

Gebelik testini hastanelerde yaptırabileceğiniz gibi sağlık ocaklarında da yaptırabilirsiniz.

Sağlık ocağında gebelik testi yapılır mı sorusu, gebelik şüphesi olan pek çok kadının yanıtını merak ettiği bir sorudur. Zira sağlık ocakları hem az yoğunluğa sahip olduğundan hem de kişinin eviyle aynı semtte olduğundan daha konforlu bir şekilde sağlık hizmeti alınmasına olanak tanıyor. Peki, sağlık ocağında gebelik testi yapılır mı? Evet, sağlık ocağında gebelik testi yapılabilmektedir. Bunun için aile hekimi kanda beta hCG hormonunu tespit edebilmek için kan örneği alınmasını isteyecektir. Laboratuvara gönderilen kan testi sonucu, merkezin yoğunluğuna göre en fazla birkaç gün içinde çıkar. Çıkan sonuca e-Nabız uygulamasından ulaşabileceğiniz gibi aile hekiminize giderek de sonucu öğrenebilirsiniz.

Sağlık Ocağında Gebelik Testi Yapılır mı?

Gebelik şüphesi olan her kadın, kesin sonucu öğrenebilmek için hamilelik testine başvurur. Hamilelik testi ise hem idrar hem de kandan yapılabilen bir testtir. Bu noktada çoğu kadın ilk olarak eczanelerde satılan hazır gebelik testi kitlerinden faydalanıyor. Bu hazır gebelik testi kitleri idrardaki beta hCG yoğunluğunu ölçerek çalışıyor. Eğer kişinin idrarında beta hCG yoğun ise testin sonucu pozitif çıkmaktadır. Bununla birlikte bahsi geçen beta hCG hormonu kanda da tespit edilebilen bir hormondur. Hatta ilk olarak kana, daha sonra idrara karışır. Bu nedenle hamilelik şüphesi olduğunda ilk olarak kan testi yaptırmak her zaman daha doğru sonuç vermektedir. Bununla birlikte gebelik testi yaptırmak isteyen kadınlar, bu testin sağlık ocaklarında yapılıp yapılmadığını merak ediyor. Peki, sağlık ocağında hamilelik testi yapılır mı?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Köpeğinizi Bebekle Nasıl Tanıştırabilirsiniz?

Sağlık ocağında hamilelik testi yapılabilir. Bunun için aile hekimine başvurmak ve kan vermek gerekir. Normalde hormon testlerinin aç karnına yapılması tavsiye edilse de gebelik testlerinde bu durum geçerli değildir. Yani sağlık ocağında gebelik testi yaptırırken aç veya tok olmanız sonucu etkilemeyecektir. Bununla birlikte çoğu sağlık ocağı kan örneklerini 10:00 veya 11:00 kadar alıp ardından laboratuvara gönderdiğinden, eğer sağlık ocağında hamilelik testi yaptıracaksanız sabah saatlerinde gitmeniz önerilir. Laboratuvara gönderilen kan örneği, merkezin yoğunluğuna göre birkaç gün içerisinde sonuçlandırılacaktır. Bu sonucu aile hekiminizden öğrenebileceğiniz gibi e-Nabız uygulamasından da kontrol edebilirsiniz. Sonuç olarak, sağlık ocağında hamilelik testi yapılmaktadır. Bunun için aile hekiminize gidip gebelik testi yaptırmak istediğinizi söylemeniz yeterli.

Sağlık Ocağında Gebelik Testi Yapılır mı?

Sağlık Ocağında Gebelik Testi Sonucu Kaç Günde Çıkar?

Sağlık ocağında yapılan gebelik testi sonucu genellikle birkaç gün içinde çıkmaktadır. Merkezin yoğunluğuna göre bu süre 1 – 2 gün daha uzayabilir.

Gebelik Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Kadınların merak ettiği konulardan biri de gebelik testi için kan verirken aç mı yoksa tok mu olunması gerektiğidir. Çoğu kan tahlilinden önce hastaların aç olması istense de bu durum gebelik testlerinde geçerli değildir. Hamilelik testi için kan vermeden önce aç veya tok olmanız sonucu etkilemez. Dolayısıyla ister aç karnına ister tok karnına kan verebilirsiniz.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelik Testi Sabah mı Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu