Bebek ve Çocuk

Gebelik Döneminde Yenmemesi Gereken 13 Yiyecek

Gebelik Döneminde Yenmemesi Gereken 13 Yiyecek

Gebelik döneminde neredeyse her şeye mümkün olduğunca dikkat etmek ve yeni bir hayat düzenine alışmak gerekir.

Gebelik Döneminde Yenmemesi Gereken 13 Yiyecek

Gebelik döneminde neredeyse her şeye mümkün olduğunca dikkat etmek ve yeni bir hayat düzenine alışmak gerekir. Zararlı olan ve hatta zararlı olduğuna dair şüphe duyulan yiyeceklerden uzak durulduğu gibi, tırnaklara sürülen oje ve saç boyasına kadar ince bir dikkat gerekmektedir. Ancak tüm bunların yanı sıra 9 ay boyunca uzak durulması gereken yiyeceklerde bulunuyor. Gebelik döneminde yenmemesi gereken o 13 yiyecek ise şunlardır:

Pişmemiş Yumurta

Gebelik Döneminde Yenmemesi Gereken 13 Yiyecek Gebelik döneminde salmonella denilen bakteriler yolu ile çeşitli bağırsak enfeksiyonlarına neden olmaktadır. Bu tür bakteriler ise gebe olan kişide ishalle sonuçlanmaktadır. Hatta salmonella bakterileri gıda zehirlenmelerine yol açabilmektedir.. Bu nedenle gebelik döneminde çok pişmiş yumurtaların tercih edilmesi gerekir.  

Patates Kızartması

Gebelik Döneminde Yenmemesi Gereken 13 Yiyecek Patates kızartması ve patates cipsi gibi kansere neden olan akrilamid maddesini içeren gıdaların gebe ya da emziren kadınların yenmemesi önerilmemektedir. Önerilmemesinin sebebi ise akrilamid maddesinin karbonhidrat ve aminoasitlerin yüksek ısıda kimyasal reaksiyona girmesinden oluşması ve bu reaksiyonun sinir sistemine hasar vermesidir. Fakat bunun yanı sıra; patates kızartması, fırında patates ve cipsi saymazsak, patatesin emziren ya da gebe olan kadınlara faydası vardır ve sağlıklıdır.

Karaciğer

Gebelik Döneminde Yenmemesi Gereken 13 Yiyecek Karaciğer, içerisinde yüksek miktarda A vitamini içermektedir. Gebelik döneminde bu çok sağlıklı değildir. Bu nedenle gebelere kesinlikle karaciğer önerilmemektedir.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Şimdi Kıyafet Seçme Zamanı

Çiğ Et ya da Az Pişmiş Et

Gebelik Döneminde Yenmemesi Gereken 13 Yiyecek Çiğ et ya da az pişmiş et gebelik döneminde tüketilmemelidir. Çünkü az pişmiş ya da çiğ halinde olan ette toksoplazma riski bulunmaktadır. Düşüğe ve doğum kusurlarına neden olabilir. Gebelik döneminde tavukları, hiç pembelik kalmayana kadar pişirmeniz, dondurulmuş etleri iyi bir şekilde çözülmeden pişirmemeniz, sosis, salam ve pastırma gibi etlerden de uzak durmanız gerekmektedir.

Deniz Ürünleri

Gebelik Döneminde Yenmemesi Gereken 13 Yiyecek Midye, karides, istiridye gibi çiğ ve az pişmiş kabuklu deniz ürünlerinin gebelik sürecinde yenmemesi önerilir. Nedeni ise çiğ deniz ürünleri de salmonella sebebi ile zehirlenmeye neden olabilir.  

Soya Sosu

Gebelik Döneminde Yenmemesi Gereken 13 Yiyecek Soya sosu vb. ürünleri gebelik dönemimde kullanılmamalıdır. Genetiği ile oynandığı için sizin ve bebeğinizin sağlığına zararlı olabilir.  

Pasta ve Şekerli Pastane Ürünleri

Gebelik Döneminde Yenmemesi Gereken 13 Yiyecek Pasta ve şekerli pastane ürünlerine ek olarak reçel, marmelat gibi aşırı derece de şeker içeren yiyecekler gebelikte zararlıdır. Bunun yanı sıra paketlenmiş hazır gıdalardan da uzak durulması gerekir.  

Bitki Çayları

Gebelik Döneminde Yenmemesi Gereken 13 Yiyecek Bitki çayları bilinçli kullanıldığı takdirde şifalı olurken, tavsiye üzerine veya bilinçsiz bir şekilde tüketildiğinde yararından daha fazla zarar getirebilir. Gebelerde ise bu durum daha dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Rahim kasılmalarını başlatabilmekte veya doğum anomalilerine sebep olabilmektedir. Bitki çayı tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.  

Alkol Kullanımı

Gebelik Döneminde Yenmemesi Gereken 13 Yiyecek Genel olarak gebelikte alkol kullanımının ciddi sonuçları olabilir. Kullanılması kesinlikle yasaktır.  

Kafein

Gebelik Döneminde Yenmemesi Gereken 13 Yiyecek Kafeinin fazla tüketimi gebelikte bazı sorunlara neden olabilir.  

Küflü ve Pastörize Edilmemiş Ürünler

Gebelik Döneminde Yenmemesi Gereken 13 Yiyecek Küflü ve pastörize edilmemiş sütten yapılan peynirler gebelerin uzak durması, yememesi gereken yiyeceklerden birisidir. Pastörize edilmemiş yumuşak peynirlerde ya da bazı ev yapımı olan peynirlerde ise düşük, erken doğum ya da doğum kusurlarına yol açan bir bakteri mevcuttur. Ayrıca sütünüzü de kesinlikle çiğ olarak tüketmemelisiniz.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Türkiye'de İlk! Hamileyken Tekrar Hamile Kalan İzmirli Anne Literatüre Geçti

Sebzeler

Gebelik Döneminde Yenmemesi Gereken 13 Yiyecek Gebelik döneminde olsun veya olmasın sebzelerinizi sirkeli suda çok iyi bir şekilde yıkamalısınız. İyi yıkanmamış sebzelerdeki bakteriler  ise gebelik döneminde tehlike sonuçlar doğurabilir.  

Sakatat

Gebelik Döneminde Yenmemesi Gereken 13 Yiyecek Sakatatlardan gebelik süresince kesinlikle uzak durulmalıdır. Çünkü bakteriye en açık olan yiyeceklerden birisidir. Kokoreç, beyin, suşi ve benzerlerini kesinlikle tüketmemelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu