Bebek ve Çocuk

Sağlık Bakanlığı’ndan Müjde: O Belge Artık Eve Gönderilecek!

Sağlık Bakanlığı’ndan Müjde: O Belge Artık Eve Gönderilecek!

Yenidoğan bebeklere kimlik çıkartmak için Nüfus Müdürlüğü’ne gitme devri sona eriyor! Kimlik belgeleri artık eve postalanacak. İstanbul, Ankara, Rize ve Kırıkkale’de başlayan pilot uygulama, 2019 yılının sonuna kadar tüm Türkiye’ye yayılacak!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan müjdeli haber geldi. Artık doğumdan sonra başvuru yapan ailelerin bebeklerinin kimlik kartları basılarak adrese gönderilecek. Pilot iller olan İstanbul, Rize, Ankara ve Kırıkkale’de bir süre önce başlayan uygulama, 1 yıl içinde bütün Türkiye’ye yayılacak. Böylece yenidoğan bebeklere kimlik çıkartmak için randevu alıp Nüfus Müdürlüğü’ne gitmeye gerek kalmayacak.

Yenidoğanların Kimlikleri Artık Evlere Gönderilecek!

Sağlık hizmetlerinde bürokrasiyi azaltmak için kısa bir süre önce yeni bir uygulama hayata geçirilmişti. Buna göre; pilot iller olan İstanbul, Ankara, Kırıkkale ve Rize’de doğan bebeklerin kimlik kartları, doğumdan sonra ailenin hastanede başvuru yapması ile birlikte eve postalanmaya başlamıştı. İçişleri Bakanlığı ile birlikte ortak yürütülen proje gayet başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği için, projenin 1 yıl içinde tüm Türkiye’de uygulanacağı açıklandı. Böylece ailelerin artık Nüfus Müdürlüğü’ne gitme zorunluluğu olmayacak.

Sağlık Bakanlığı’ndan Müjde: O Belge Artık Eve Gönderilecek!

Fahrettin Koca’nın Açıklaması…

‘Hastanelerimizde gözlerini açan bebekler, e- Doğum sistemi ile kayıt altına alınıyor ve doğum raporları oluşturuluyor. Bu vesileyle mükerrer raporlar ortadan kalkıyor ve usulsüz raporların önüne geçiyoruz. Bu hizmete başladığımız süre boyunca 1 milyon 385 bin bebeğimizin doğum raporları, doğrulanabilir bir şekilde kayda geçirildi. Bu sistemi ileri taşıyarak, artık doğumun gerçekleştiği tesiste kimlik belgesi işlemlerini tamamlayıp, elektronik ortamda nüfus müdürlüklerine ulaştırıyoruz. Böylece vatandaşlarımız nüfus müdürlüklerine gitmek zorunda kalmıyor ve bebeklerinin kimlikleri adreslerine postalanıyor. 4 pilot ilde 1200 bebeğimizin kimliğini evlerine gönderdik. Bunun için ailenin sadece doğumdan sonraki ilk 5 gün içinde form doldurarak başvurması gerekiyor. Bildirim sırasında elbette çocuğun adının belli olması gerekiyor.’

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Berkay Baba Oldu

Sağlık Bakanlığı’ndan Müjde: O Belge Artık Eve Gönderilecek!

Diğer güncel haberlerimizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu