Bebek ve Çocuk

Hamilelikte Cinsel İlişki Sonrası Kanama Normal mi?

Hamilelikte Cinsel İlişki Sonrası Kanama Normal mi?

Hamilelikte cinsel ilişki sonrası kanama çoğu kadını endişelendirse de her zaman tehlikeli olmayabilir.

Hamilelikte ilişki sonrası kanama kulağa korkutucu gelse de her zaman tehlikeli olmayabilir. Zira kan akışının artması veya kılcal damarların çatlaması gibi durumlar, gebelikte ilişki sonrası kanama ile ilişkilendirilebilir. Öte yandan, bazen de plasenta previa gibi önemli komplikasyonlar hamilelikte cinsel ilişki sırasında kanamaya neden olabilir. Bu nedenle olası komplikasyonları önlemek adına, gebelikte cinsel ilişki sırasında kanama olursa doktoru bilgilendirmek ve muayene olmak en güvenli seçenektir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, hamilelikte cinsel ilişki sonrası kanama ile ilgili tüm merak edilenleri derledik, keyifli okumalar.

Hamilelikte Cinsel İlişki Sonrası Kanama Normal mi?

Hamilelik sırasında cinsel ilişki, kendinizi rahat hissettiğiniz ve riskli bir gebelik yaşamadığınız sürece güvenlidir. Bununla birlikte, bazı kadınlar hamilelikte cinsel ilişki sırasında kanama ile karşılaşabilir. Gebelikte cinsel ilişki sonrası kanama genellikle bölgeye giden kan akışının yoğunlaşması sebebiyle gerçekleşse de bazen plasenta previa gibi ciddi komplikasyonların habercisi olabilmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere hamilelikte cinsel ilişkiden sonra kanama olması bazen normalken bazen önemli sağlık sorunlarına işaret ediyor olabilir. Bunun ayrımını yapabilmek için ise hamilelikte cinsel ilişki sonrası kanama yaşayan kadınlar, olası riskleri önlemek adına mutlaka muayene olmalıdır. Muayene olana kadar cinsel ilişkiye ara vermek daha güvenli olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebeklerde Yüksek Ateş ve Havaleye Dikkat!

Hamilelikte Cinsel İlişki Sırasında Kanama Neden Olur?

Hamilelikte cinsel ilişki sırasında kanama nedenleri şu şekilde özetlenebilir:

Kan Akışının Artması: Gebe kaldıktan sonra vücudun tüm bölgesine olduğu gibi rahme ve servikse olan kan akışı da artış gösterir. Cinsel ilişki sırasında servikal bölgeye ek bir baskı olacağından ufak kanamalar veya lekelenmeler yaşanabilir.

Kılcal Damarların Çatlaması: Hamilelik sırasında anne ve fetüsün oksijen ihtiyacını karşılamak için ekstra kılcal damarlar oluşur. Daha çok serviks ve vajina bölgesinde oluşan bu kılcal damarlar öylesine hassastır ki ilişki sırasında kolayca çatlayıp minik kanamalara neden olabilir.

Servikal Polipler: Yüksek östrojen seviyeleri rahim ağzında zararsız poliplerin oluşmasına neden olabilir. Polipler de küçük kan damarları içerdiğinden ilişki sırasında herhangi bir baskıya maruz kaldıklarında kanamaya neden olabilirler.

İmplantasyon: Embriyonun rahme yerleştiği 4. veya 5. haftada hafif bir lekelenme olması normaldir. Bu lekelenme cinsel ilişki sonrasında fark edilirse ilişki kaynaklı sanılabilir.

Dış Gebelik: Ektopik gebelik olarak da bilinen dış gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim dışına yerleşmesidir. Bu durumda ağır kanamalar gerçekleşebilir ve tıbbi desteğe ihtiyaç duyulabilir.

Plasenta Previa: Plasenta previa, plasentanın rahim ağzını kısmen veya tamamen kapatmasıdır. Bu durum cinsel ilişki sırasında kanamaya neden olabilir ve acil tıbbi destek alınması gerekir.

Plasenta Dekolmanı: Plasentanın doğumdan önce rahim duvarından ayrılmasıdır. Karın ağrısı ve kanama ile belirti verir, acil tıbbi destek alınması gerekir.

Gebelikte Cinsel İlişki Sırasında Kanama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gebelikte ilişki sırasında kanaması olan kadınlar için tedavi kanamanın sebebine göre planlanır. Bu durumda doktorunuz öncelikle fiziki muayene ve ultrason muayenesi gerçekleştirecektir. Ardından MR, kan ve idrar testi yapmak isteyebilir. Doktorunuz, test sonuçlarına ve fiziksel durumunuza göre medikal tedaviye ek olarak aşağıdakileri önerebilir:

 • Yatak istirahati
 • Cinsel yaşama ara verilmesi
 • Seyahatin kısıtlanması
 • Hastaneye yatış
 • Kanamayı durdurmak için ameliyat
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Doğa Rutkay Doğum İçin Geri Sayıma Başladı!

Hamilelikte Cinsel İlişki Sonrası Kanama Normal mi?

Hangi Durumlarda Gebelikte Cinsel İlişkiye Ara Verilmelidir?

Aşağıdaki durumlarda doktorunuz cinselliğe ara vermenizi isteyebilir:

1. Servikal Yetmezlik

Servikal yetmezlik rahim ağzının zayıflaması ve erken açılmaya başlamasıdır. Düşük ve erken doğuma neden olabileceğinden cinselliğe ara verilmesi gerekebilir.

2. Düşük veya Erken Doğum Öyküsü

Özellikle tekrarlayan düşük veya erken doğum öykülerinde önlem amaçlı cinselliğe ara verilmesi istenebilir. Zira spermdeki prostaglandinler ve ilişki sırasında salgılanan oksitosin, riskli gebeliklerde erken kasılmalara yol açabilir.

3. Amniyon Sıvısının Sızması

Amniyon sıvısının sızması da hamilelikte cinselliğe ara verme nedenlerinden biridir. Amniyon sıvısının sızdığını gösteren belirtiler için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

4. Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar

Eşinizde veya sizde cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon varsa, hastalık tedavi edilene kadar cinsellikten kaçınmanız gerekebilir. Zira cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar gebeliği olumsuz etkileyebilir.

5. Vajinal Kanama

Hamilelik sırasında vajinal kanamanın nedeni öğrenilmediği sürece cinsel ilişkiye ara vermek gerekir. Muayene sonrası doktorun teşhis ve önerisine göre devam ya da ara verme kararı alınabilir.

Hangi Durumlarda Doktora Danışılmalıdır?

Hamilelikte ilişki sonrası kanama olduğunda olası komplikasyonları önlemek için mutlaka muayene olmak ve nedenini öğrenmek gerekir. Bununla birlikte kanamaya ek olarak aşağıdaki bulgular da varsa vakit kaybetmeden tıbbi destek alınmalıdır:

 • Alt karın veya pelvik bölgede yoğun ağrı/kramp,
 • Yoğun ve tutarlı vajinal kanama,
 • Doku veya pıhtı içeren vajinal akıntı,
 • Bayılma veya baş dönmesi,
 • Titreme veya yüksek ateş,
 • Nefes darlığı,
 • İlişkiden sonra başlayan ve devam eden rahim kasılmaları.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Gebelikte Cinsellikle İlgili Bilmeniz Gereken 8 Şey!

Kaynak: 1

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu