Bebek ve Çocuk

Sağlık Bakanlığı Uyardı: Bebeklerinize Bu Geleneksel Tedaviyi Yaptırmayın!

Sağlık Bakanlığı Uyardı: Bebeklerinize Bu Geleneksel Tedaviyi Yaptırmayın!

Vatan Gazetesi’nden Esra Can Sinav’ın haberine göre; bebeklerine aşı yaptırmak istemeyen ailelerin bir çoğu, Sağlık Bakanlığı’ndan izni olmayan merdiven altı yerlerde bebeklere hacamat yaptırmayı tercih ediyor.

2014 yılında Sağlık Bakanlığı, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Yönetmeliği ile alternatif bir tedavi yöntemi olan hacamatı  (kupa çekme) yasallaştırmıştı. Ancak, eğitim alan sağlıkçıların uygulamasına izin verilen hacamatın, merdiven altı yerlerde bebeklere dahi uygulandığı ortaya çıktı. Vatan Gazetesi’nden Esra Can Sinav’ın haberine göre; bebeklerine aşı yaptırmak istemeyen ailelerin bir çoğu, Sağlık Bakanlığı’ndan izni olmayan merdiven altı yerlerde bebeklere hacamat yaptırmayı tercih ediyor.

Aşı Yerine Hacamatı Tercih Ediyorlar

Sağlık Bakanlığı’nın 2014 yılında hazırladığı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Yönetmeliği’ne göre doktorlar ve diş hekimleri, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) merkezlerinde 40 saatlik bir eğitim sonucunda, aldıkları sertifikalar ile hacamat tedavisi uygulayabiliyor. Bu merkezlerde, kişilerin kan örnekleri alınıp herhangi bir rahatsızlığı olup olmadığına bakılarak tedavi uygulanıyor ve 6 yaşından küçük çocuklara kesinlikle geleneksel bir tedavi yöntemi olan hacamat yapılmıyor. Ancak, Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatı olmayan ve merdiven altı yerlerde hacamat tedavisi yapan kişiler, ailelerin bebekleri için aşı yerine hacamat tedavisi tercih ettiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı Uyardı: Bebeklerinize Bu Geleneksel Tedaviyi Yaptırmayın!

Enfeksiyon Riski Fazla

Konuyla ilgili açıklama yapan Tabipler Odası Genel Sekreteri Samet Mengüç, hacamatın yetişkinlerde bile riskli olabileceğini söylerken, bebekler için tehlikenin daha büyük olduğunu belirtti. Hacamat tedavisi için küçük de olsa bir cerrahi işlem uygulandığını ve eğer bebeğin kan hastalığı varsa kan kaybı yaşayabileceğini veya enfeksiyon kapabileceğini ifade eden Mengüç, konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı’na şikayetlerini bildirdiklerini söyledi. ‘Merdiven altı hacamatcılar hakkında işlem yapılmalı’ diyen Dr.Samet Mengüç, aşı gibi bilimsel bir yöntemi kapı dışına iterek bebeklere hacamat yapılmasını kesinlikle doğru bulmadıklarını belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebek Arabalarında Olmazsa Olmaz 5 Özellik!

Geleneksel Bir Tedavi Yöntemi Olan Hacamat Nedir?

Hacamat, en genel tanımıyla deri altında biriken ve hastalıklara neden olabilen pis kanın vakum yoluyla vücut dışına çıkarılmasıdır. Hacamat tedavisi de bir nevi cerrahi müdahale sayıldığı için kesinlikle sağlık personeli tarafından uygulanması gerekir. Sağlık Bakanlığı’ndan onayı olan yerlerde, hacamat yapılmadan önce çeşitli testler yapılıyor ve eğer kişilerde kalp yetmezliği, hipotansiyon veya kansızlık gibi hastalıklar tespit edilirse, uygulama yapılmıyor. Yine aynı şekilde doktorlar, hamile kadınlar ve bebekler için de hacamatın tehlikeli olduğunu belirtiyor.

Diğer haberlerimizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu