Bebek ve Çocuk

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Gergedan Gribi Açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Gergedan Gribi Açıklaması

Son günlerde sıkça duyduğumuz gergedan gribi nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konuyla ilgili açıklama yaptı.

Halk tarafından ‘gergedan gribi’ ismi verilen grip salgını hakkında açıklama yapan Fahrettin Koca;  ‘Gergedan gribi diye bir şey yok.’ diyerek vatandaşların endişelenmesini gerektirecek bir durum olmadığını ifade etti.

Gergedan Gribi Nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son günlerde halkı tedirgin eden grip salgını ile ilgili TBMM’nde bir grup gazeteciye açıklama yaptı. Domuz gribi vakasının çok az olduğunu, bu grip türünün daha çok 2009 yılında görüldüğünü hatırlatan Koca; ‘Grip konusunda ciddi bir salgın durumu söz konusu değil. Olağan bir dönem, her yıl grip sezonu yaşanıyor. Sezonda beklediğimiz gibi artış oluyor.  Ayrıca gergedan gribi diye bir şey yok. Rino bir virüs çeşitidir ve Latince kökenlidir. Ancak bu kelimeyi Google’da aratınca İngilizce bir kelime olan gergedan karşımıza çıkıyor. Ancak tıp literatüründe gergedan virüsü diye bir şey yok.’ şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Gergedan Gribi Açıklaması

5 Yaş Altı Çocuklara Dikkat!

Şu anda ülkede domuz gribi vakalarında artış olmadığını dile getiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ‘ Son dönemde 5 yaş altında sık görülen ve daha çok akciğer solunum sistemini etkileyen bir virüs söz konusu. Ama bu da beklediğimiz bir durum. Ellerin sık yıkanması, yakın temasın olmaması, bol bol dinlenilmesi ve iyi beslenilmesi, doktor kontrolü olmadan ilaç kullanılmaması gerekiyor.’ şeklinde uyarılarda bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Gergedan Gribi Açıklaması

Hacettepe Üniversitesi’nden Açıklama

Halk arasında yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan ‘gergedan gribi’ tanımının ardından, Hacettepe Üniversitesi Çocuk Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da bir açıklama yaptı. Nezleye en çok yol açan virüsün rhinovirüs olduğunu belirten Ceyhan, bu virüsün gergedan olarak adlandırılmasının doğru olmadığını, ne gergedan virüsü ne de gergedan gribi diye bir şeyin olmadığını belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
İstanbul'da Gidebileceğiniz 10 Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği

Diğer güncel haberlerimizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu