Bebek ve Çocuk

Prematüre Doğumun Önüne Geçmek İçin Bu Besini Tüketin!

Prematüre Doğumun Önüne Geçmek İçin Bu Besini Tüketin!

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Gülnihal Hazar, gebelikte balık tüketmenin başta prematüre doğumlar olmak üzere pek çok hamilelik sorununu önlediğine dikkat çekti.

Prematüre Doğumun Önüne Geçmek İçin Balık Tüketin

Prematüre doğumun önüne geçmek için bu besini tüketin. Gebelikte balık tüketimi prematüre bebek doğumu ve düşük riskini önlüyor. Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Gülnihal Hazar, hamilelik döneminde balık ve balık yağı tüketiminin hipertansiyonu, prematüre bebek doğumunu ve düşüğü önlediğini söylerken, bebeğin doğum kilosunu da artırdığını belirtti. Hazar, hamilelikte yeterli miktarda Omega 3 alımının anne adaylarının iyi bir gebelik dönemi geçirmesi yanında bebeğin sağlıklı ölçülere sahip olmasıyla da yakından ilişkili olduğuna dikkat çekti.  

Yetersiz Beslenme Anne ve Bebeğin Sağlığını Olumsuz Etkiliyor

Hamileliğin, insan yaşamındaki beslenmenin en önemli dönemi olduğunu vurgulayan Beslenme Uzmanı Hazar, gebelik süresince anne adayının beslenmesinin ve yaşam şeklinin kendi sağlığı için olduğu kadar, bebeğinin sağlığı için de  önemli olduğunu ifade etti. Gülnihal Hazar, hamilelik döneminde beslenmenin amacının anne adayının fizyolojik gereksinimlerini karşılamanın yanında vücudundaki besin ögesi depolarını dengede tutmak ve bunun yanında da bebeğin büyümesi için gerekli besini ve enerjiyi sağlamak olduğuna dikkat çekti. Hazar konuyla ilgili olarak, “Enerji ve besin ögelerinin yeterli düzeylerde alınması olumlu sağlık etkileri oluştururken, yetersiz alınması anne ve bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir” dedi.   Prematüre Doğumun Önüne Geçmek İçin Bu Besini Tüketin!  

Gebelikte Balık Tüketimine Dikkat

Balık tüketiminin insan yaşamında pek çok olumlu özelliğinin olması yanında gebelikte balık tüketiminin dikkat edilmesi gereken önemli konular arasında olduğunu vurgulayan Hazar, denizlerin kirlenmeye başlamasıyla birlikte suyun derinlerinde biriken ağır metallere bağlı olarak balıkların birçoğunun belli miktarlarda ağır metal içermeye başladığını söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebekler Depresyona Girer mi?

Tüm Balıklar Zararlı Değil

Tüm balıkların insanlarda zararlı etki oluşturmadığına da dikkat çeken Gülnihal Hazar, “Özellikle uzun yaşayan ve diğer balıkları yiyerek beslenen büyük balıklarda metil cıva seviyesi en yüksektedir ve bu nedenle bu balıkları sürekli yiyenler zehirlenme başta olmak üzere üreme bozuklukları, DNA ve kromozomlarda bozulma, öğrenme bozuklukları gibi büyük risk altındadırlar.” dedi.

Fazla Cıvaya Maruz Kalmak Bebeği Olumsuz Etkiliyor

Gebelik sürecinde anne karnındaki bebeğin büyüme ve gelişmesinin annenin günlük aldığı besinlerin plasenta yoluyla bebeğe iletilmesiyle gerçekleştiğini söyleyen Hazar,  hamilelikte fazla cıvaya maruz kalan anne adaylarının bebeklerinde; hiperaktivite bozukluğu ile gibi sorunların görülebileceğine dikkat çekti. Söz konusu nedenden dolayı gebelerin bu konuda çok dikkatli olmaları yanında bu gibi durumları önlemek için anne adaylarının yapması gerekenin yılan balığı, kılıçbalığı, köpekbalığı gibi küçük balıkları yiyerek beslenen büyük canlıları yemek olduğunu belirtti.   Hamileyken Balık Yiyemeyenler İçin Bir Önerimiz Var! detaylar için tıklayın…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu