Bebek ve Çocuk

Prematüre Bebek Anneleri En Çok Nelerden Korkar?

Prematüre Bebek Anneleri En Çok Nelerden Korkar?

Prematüre anneleri yeni hayatlarına minik bebekleri için endişeli bir hikayeyle başlayabiliyor. Bu yazımızda ise prematüre anneleri minik bebekleri için en çok nelerden korkar bunları sıralayacağız.

Prematüre Bebek Anneleri En Çok Nelerden Korkar?

Prematüre anneleri yeni hayatlarına minik bebekleri için endişeli bir hikayeyle başlayabiliyor. Bu yazımızda ise prematüre anneleri minik bebekleri için en çok nelerden korkar bunları sıralayacağız.   Normal olarak kabul edilen 37-41 haftalık süre öncesi dünyaya gelen bebeklere prematüre denir. Anne olmanın ve anneliğin ilk günlerdeki o hassasiyetli yaklaşımın zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat özellikle prematüre annelerinin işi bu konuda biraz daha zor ve endişeli olabiliyor. Hastanelerde geçen uzun haftalar, uykusuz geçen günler, endişeler, adeta hastane çalışanlarıyla aile gibi olmak prematüre ailelerin sık yaşadığı bir durum. Prematüre bebek sahibi annelerin geneli bebeği için oldukça endişelidir. Bunun yanı sıra suçluluk ve kendini yetersiz görme gibi duyguları da yaşayabilmektedirler. Bu ve bunun gibi birçok sebeplerden dolayı kendilerini yeterince mutsuz hisseden prematüre annelerine daha anlayışlı davranmak gerekir. Bu dönemde yakınlarının onlara destek olması büyük önem taşır.

Prematüre bebek annelerinin genel olarak hissettiği duygular;

 

  • Bebeğin prematüre doğmasına kendilerinin yaptığı bir hatanın sebep olmasını düşünmeleri. Prematüre annelerinin fark etmeleri gereken nokta şudur ki; hamileliğini ne kadar iyi geçirirse geçirsin, sağlık kontrollerine ne kadar özen gösterirse göstersin, alkol ve sigaradan uzak durup ne kadar güzel beslenirse beslensin bebeği onların kontrolü olmayan bir nedenden dolayı prematüre doğabilir. Bu konuyu uzmanla konuşup, erken doğum yapılmasının anneden kaynaklı bir hata olmadığını anlamaları ve bu suçluluk duygusundan uzaklaşmaları gerekir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Polip Nedir? Rahimde Polip Belirtileri, Tedavisi ve Polip Ameliyatı

 

  • Bebeği yeterince sevemediğinden endişe eden anneleri en korkutan şeylerden birisi de prematüre olarak doğan bebeklerinin ölebilecek olmasıdır. Bu korku yüzünden bazen bebeklerine bağlanmak istemezler ve önceden kendilerini kaybetme korkusuna hazırlarlar. Ancak bebeklerinin gelişmeye başladığını gördükleri anda korku hislerinin yerini mutluluk ve umut alır.

 

  • Hamilelik süresince bebeği ile ilgili pek çok hayal kuran annenin, bebeğinin prematüre doğması onda “Ben yeterli bir kadın değilim” düşüncesine neden olabilir. Özellikle prematüre doğumlardan sonra yaşanılan endişe ve korku bu düşüncelerin oluşmasının nedenleri arasındadır. Bu durumlardan profesyonel destek veya aile desteği alarak kurtulmak en doğrusudur.

 

  • Bazı annelerin endişeleri bebekleri sağlığına kavuşmuş olsa da devam edebiliyor. Bu eski korkulara kapılmak ve bunu devam ettirmek yerine, bebeğinin sağlığına odaklanmalı ve doktoruyla birlikte prematüre bebeğinin bakımı için en gerekli özeni göstermelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu