Bebek ve Çocuk

Mutlu Sabahlara Uyanın

Mutlu Sabahlara Uyanın

Gebeyken de sabahları mutlu ve zinde uyanmak elinizde. İyi ve sağlıklı uykular için yapmanız gerekenler.

Mutlu Sabahlara Uyanın

Karnınızda kocaman bir top var! Nasıl rahat bir uyku çekebilirsiniz ki? Gecenin bir yarısı açlıktan mideniz kazınır uyanırsınız, sık sık tuvalet ihtiyacınız gelir uyanırsınız, sağa sola rahat dönemezsiniz uyanırsınız, kısacası hep uyanırsınız. Bu nedenle, güzel bir uyku uyumak için tavsiyelerimizi okuyabilirsiniz…

İdeal uyku saatine dikkat edin

  Geceleri 6 ile 8 saatlik uyku sizin için yeterlidir. Araştırmalara göre kadınların % 78’i gebeyken uyku sorunu yaşıyor. Olsun, sizin için 8 basit önerimiz var, iyi uykular.  

Dışarı çıkın

  Gün içinde bol bol dışarı çıkın ve yorulun. Bol oksijen uykunuzu getirir. 30 dakika güneşi görün. Dışarıda ne kadar enerji atarsanız akşam da o kadar derin uyursunuz. Güneş enerjisini her gün almalısınız.  

Kan şekerini dengede tutun

  Hamileyken uyku sorunu yaşanmasının en önemli nedeni kandaki şeker oranının normal zamana göre farklılık göstermesidir. Karbonhidrat, protein, kalsiyum gibi her besin değerinden almalısınız. Ancak karbonhidratı fazla alırsanız kan şekerinizin dengesini bozulur. Bu da uykusuzluğa yol açar. Ayrıca çok doyurur ama hızlı acıktırır, bu sefer de kan şekerini düşürür.     Hamileyken iki canlıymış gibi yemek eskilerde kaldı. Ancak yine de sık sık yemelisiniz. Gecenin saat 3’ünde kalkıp makarna yemeyin tabii. O saatte acıkmamak içinse gün içinde dengeli beslenmelisiniz. Sebze, yumurta, balık, et, tavuk, ekmek hepsinden yiyin. Ekmek yememelisiniz gibi yeni inanışlara aldırış etmeyin. Ancak tam tahıllı buğday ekmeği ya da kepek ekmeği yemeye özen gösterin. Fast food’dan kaçının. Dengeli beslenmek çok önemli. Ayrıca bol bol su için.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Gebelikte 20. Hafta

Serin kalın

  Menopozlu kadınları görmüşsünüzdür, sürekli sıcak basmasından şikayetçilerdir. İşte hamilelikte de menopoz yaşanır ve sürekli vücut ısısı normalden yüksektir. Bu da rahatsız uyku saatlerini doğurur. O nedenle vücut ısınızı sürekli dengede tutmalısınız. Odanız normalden biraz daha serin olabilir. Birkaç kat üst üste ve pamuklu giyebilirsiniz. Yünlülerden ve sentetik kumaşlardan uzak durmanızda yarar var. Yaz da olsa kış da olsa sıcak nedeniyle gecenin bir yarısı uyanmak zorunda kalmayın.  

Ayak masajı

  Ayaklarımız vücudumuzun tüm ağırlığını çeker. O nedenle onlara çok iyi bakmalıyız. Ayaklarınıza masaj yaptırın. Bir de tüm günün yorgunluğunu üzerinizden atmak için bacaklarınızı duvara yaslayıp havaya dikin. Kan dolaşımını dengelemek ve yorgunluğunuzu üzerinizden atabilmek için size iyi gelecektir.  

Küveti doldurun

  Ilık bir küvette olmak gibisi var mı? Küvetinizi doldurun, içeri girin ve kendinizi dinleyin. Su çok sıcak olmasın. Vücut ısınız dengelenecek ama en önemlisi kendinizi iyi hissedeceksiniz. Biraz müzik açabilirsiniz. Duştan çıkıp da yatağa geçtiğinizde nasıl da mışıl mışıl uyuyacağınızı düşünün…  

Bay bay tablet!

  Akıllı telefonlar, ipad’ler, televizyon, bilgisayar gibi cihazlar sizin uyku düzeninizi etkiler. Uzmanlara göre uykudan önce elektronik aletlere bakmamalısınız. En ideali yatmadan en az bir saat evvel Facebook, Instagram, Twitter ya da e-mail’lerinizle işinizi bitirmelisiniz.  

Kucaklaşın

  İyi bir seks her zaman iyi bir uyku demektir! Bu bilimsel olarak da böyle, çünkü orgazm oksitoksin salgılanmasını sağlar. Kendinizi yorgun hissederseniz de eşinize dokunmaktan çekinmeyin. Onun o koruyucu ve şefkat verici tavrı sizi sakinleştirir. Eşinize bol bol sarılın. Huzur sizin rahatça uyumanızı sağlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu