Bebek ve Çocuk

Müjde! Annelere Kreş Parası Geliyor

Müjde! Annelere Kreş Parası Geliyor

Müjde! Doğum yapan ve çalışmak zorunda olan annelere devletten kreş yardımı geliyor!

Kreş yardımı için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kolları sıvadı! Kadınların doğumdan sonra çalışma hayatından kopmaması ve iş istihdamının sağlanması adına, devlet tarafından pek çok proje hayata geçiriliyor. Anneanne için toruna bakma parası, çalışan anneler için bakıcı yardımı derken en son konuşulan ve kısa sürede hayata geçmesi öngörülen bir diğer uygulamada kreş yardımı oldu. Aile ve Sosyal Politikalara Bakanlığı tarafından desteklenen projenin amacı; maddi açıdan zorlanan çalışan annelerin, aklı çocuğunda kalmadan çalışmaya devam edebilmesi. Böylelikle çalışan genç kadın nüfus oranının düşmemesi hedeflenmektedir.   Henüz uygulamaya koyulmamış fakat en kısa sürede hayata geçirilmesi planlanan bu projenin detayları nedir, gelin detaylı inceleyelim.   Müjde! Annelere Kreş Parası Geliyor

Kreş Yardımı Nedir?

Kreş yardımı; çalışan annelerin çalışma hayatından kopmaması adına, çocukların kreş masrafları için ayrılan bir ödenektir. Çalışan annelerin faydalanabileceği kreş yardımında, maddi açıdan zorluk çeken ebeveynler öncelikli olacak.

Projeden Yararlanması Planlananlar Kimler?

  • 0-5 yaş arasında çocuğu bulunan,
  • Maddi durumu yetersiz olan,
  • Sigortalı bir işte çalışan,
  • Eşinden ayrılmış/eşi vefat etmiş,

annelerin projeden yararlanması planlanıyor.   Aynı şekilde maddi durumu yetersiz olan, 0-5 yaş aralığında çocuğu bulunan, sigortalı bir işte çalışan ve eşinden ayrılmış/eşi vefat etmiş olan babalar da kreş yardımından faydalanabilmek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvurabilecek.   *Memur ebeveynler ise, çalıştıkları kamu kurumunda kreş olmaması durumunda, kreş yardımından faydalanabilecek.

Kreş Yardımı İçin Nereye Başvurulacak?

Kreş yardımı projesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından geliştirilmektedir. Bu nedenle uygulama başladığında, bulunduğunuz ildeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvurunuzu yapmanız gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebeğim Kakasını Yaparken Ağlıyor, Neden Olabilir?

Müjde! Annelere Kreş Parası Geliyor

Kreş Yardımında Ödenmesi Planlanan Maddi Destek

Kreş yardımı ödemelerinde belli bir rakam söz konusu değil. Ödenecek tutar ailenin maddi gücü ve kreşin fiyatına göre 400 ile 500 TL arasında değişebilmektedir. Proje uygulamaya geçirildiğinde , ödemelerin aileye değil, direkt çocuğun kayıt olacağı kreşe yatırılacağı düşünülüyor.

Ailenin Maddi Durumu TÜBİTAK Tarafından Değerlendirmeye Alınacak

Edinilen bilgiye göre, kreş yardımının verilmesi planlanan aileler, TÜBİTAK tarafından bir derecelendirmeye tabii tutulacak. Maddi açıdan bu derecelendirmede en yetersiz bulunan aileler, projeden faydalanabilecek.   Devlet tarafından doğum yapan her anneye ödenen ‘Doğum Yardımı’ hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. Devlet tarafından doğum yapan her anneye ödenen ‘Süt Parası’ hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu