Bebek ve Çocuk

Kreşe Başlama Yaşı Kaç Olmalıdır?

Kreşe Başlama Yaşı Kaç Olmalıdır?

Kreşe başlama yaşı olarak en az 2 yaşını doldurmuş olması gerekir. Çocuk 2 yaşın altındaysa eğer daha anne ve babaya ihtiyaç duyar. Özelikle uzmanlar tarafından da en az 2 yaşında olunması bir zorunluluktur. Çocuk eğer iki yaşında ve üzerindeyse kreşe başlayabilir. Kreşe adapte olmak için yaşa dikkat edilmelidir.

Kreşe Başlama Yaşı Kaç Olmalıdır?

2 yaşın altında olan bir çocuk kreş ile bir bağ kuramaz. Bu çok daha çok anne ve babasını ister. Üstelik ev ortamı dışında başka alanlara da kolaylıkla adapte olamaz. Ancak 2 yaş ve üstünde olan bir çocuk için bu adapte olma süreci daha hızlı gelişim gösterir.

 

Çocuk eğer 2 yaşındaysa bir şeylere karşı duyarlılığı ve anlama yetisi gelişmiş demektir. Kreşe başlama yaşı olarak en az 2 olmasının temel sebebi çocuğun bir şeyleri anlama kabileyi ile ilgilidir. Çocuk burada bir süre huysuzlanıp kendini kötü hissedebilir. Ancak zamanla kurduğu arkadaşlık ilişkisi ile bunları atlatır.

Kreşe Başlama Yaşının Önemi

Kreşe başlama yaşının önemi çocuğun kreşten bir şeyler alması ve bir şeyler öğrenmesi ile de doğru orantılıdır. Eğer çocuk kreşten bir şeyler alamıyorsa bu durumda kreşe gitmesinin de bir anlamı olmaz. 2 yaş altında olan çocuklar için kreş sadece vakit geçirmek için bir yer olarak kullanılır.

 

Ancak 2 yaş ve üstünde olan bir çocuk için burada bir şeyleri öğrenme yetisi de gelişmiş olacaktır. Çocuk burada ilk okula başlamadan önce bir takım temel beceriler öğrenebilir. Günlük yaşama dair bir takım alışkanlıklar geliştirebilir. Tüm bunların kazanılması için de çocuğun en az 2 yaşında olacak şekilde kreşe gönderilmesi gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebek Güneş Kremi 11 Öneri Kullananlar

Çocuğun Tutumları ve Kreş İlişkisi

Çocuğun tutumları ve kreş doğrudan birbiri ile ilişkili olan bir durumdur. Yani çocuk kreşe giderek orada bir takım tutum ve davranış geliştirebilir. Ancak bunun tam olarak ortaya çıkması ve anlaşılması için çocuğun da belli bir gelişim yetisine sahip olması gerekir. Bu gelişim yetisi de en az 2 yaşında başlar.

 

Kreşe başlama yaşı olarak kimi zaman uzmanlar 3 yaşını da işaret eder. Bu durum uzmandan uzmana göre değişse de çocuğun 2 yaşından büyük olması bir gerekliliktir. Çocuğun kreşe alışması ve bir şeylere karşı daha rahat adapte olması açısından yaş sınırına dikkat edilebilir. Yaş sınırı çocuğunuzun kreşteki başarısını da etkileyecektir.

 

Ancak çocuğun çok büyük yaşlarda kreşe gönderilmesi de uygun olmaz. Çocuk erken bir yaşta kreşe giderse zihni daha açık olduğu için kolay bir şekilde öğrenmeye başlar. Yani 5 ve 6 yaşındaki bir çocuk ile 2 yaşındaki bir çocuğun zihni aynı olmaz. Bu tür yaş kriterlerine dikkat ederek çocuğunuzu kreşe gönderebilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu