Hamilelik Süreci

Hamilelikte İşine Yarayacak 2 Bileşen: Omega-3 ve Metafolin®

Hamileliğinde hem kendi sağlığın hem de bebeğinin anne karnındaki gelişimi için bazı bileşenlere eskisinden daha fazla ihtiyacın olacak. Bunlardan ikisi Omega-3 ve folik asitin aktif formu olan Metafolin®!

Peki bu iki bileşen hangi besin maddelerinde bulunur, hamilelikte sana nasıl yardımcı olur, bebeğin için ne gibi faydaları var ve en önemlisi bedenin değişiyor ve bebeğin gelişiyorken Omega-3 ile Metafolin® bileşenlerini vücuduna nasıl takviye edebilirsin? Tüm bu soruların cevapları yazımızda!

1- Hamilelikte beslenmede Omega-3’ün yeri nedir?

Hamileliğinin ilk aylarında mide bulantısı gibi sorunlarla çok karşılaşacağın için beslenme düzenin biraz sekteye uğrayabilir. Bu süreçte;

  • Hamileliğe adaptasyonun,
  • Verdiğin kilolar,
  • Sürecin vermiş olduğu halsizlik,
  • Artan besin ihtiyaçların nedeniyle de ilk trimester’i atlattıktan sonra beslenme şekline çok özen göstermen gerekiyor.

Hamileliğinin 2. ve 3. trimester’lerinde yani 3-9 aylık süreçte bebeğinin de senin iyi beslenmene ihtiyacı var. Çünkü bu aylar arasında bebeğinin beyin ve görme gelişimi ön planda olacak. Bu yüzden bu gelişim sürecinde önemi olan Omega-3 bileşeninden faydalanmaya başlayabilirsin. Omega-3’ün anne tarafından alınması fetüsün görme ve normal beyin gelişimine katkıda bulunur.

Advertisement

Peki nedir bu Omega-3? Halk arasında balık yağı olarak adlandırılan Omega-3, balık yağı içerisinde bulunan doymamış yağ asitlerine verilen bir isim. Bitkisel bazlı ve hayvansal bazlı olmak üzere 2 farklı türü var ancak bunlar içerisinde en önemli olan, kuşkusuz hayvansal bazlı olan DHA.

Omega-3 anne karnından yetişkinliğe kadar insan hayatında önemli bir yere sahip. Anne tarafından alınması, anne karnında büyüyen bebeğin normal göz ve beyin gelişimine katkıda bulunur. Hal böyle olunca da anne karnında bebek gelişirken bu yağ asitlerinden faydalanması büyük önem taşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Hamilelik Döneminde Diş Sağlığı

Hamile kadınlarda faydalı etki için Omega-3 yağ asitlerinin yetişkinler için günlük alım miktarına (örnegin, 250 mg DHA ve EPA) ek olarak 200 mg DHA alınması gerekiyor.

Hamilelikte Omega-3’ten nasıl faydalanabilirsin?

Omega-3, birçok besinde bulunan bir yağ asidi. Tabii ki ilk kaynak bazı balıklar olacak. Ancak hamilelikte her balık çeşidini tüketmek ve bunu sık sık yapmak mümkün değil. Bu nedenle balık tüketimi konusunda hassas olmak, cıva içeren dip balıklarından uzak durmak ve yağlı yüzey balıklarına yönelmek gerekiyor.

Ispanak, semiz otu, pazı gibi koyu yeşil yapraklı bitkiler Omega-3 kaynakları arasında bulunuyor. Hamilelikte beslenme listende bu bitkiler bulunmalı.

Ceviz, keten tohumu gibi yağlı besinler de iyi birer Omega-3 kaynağı. Bunlar ayrıca hamilelikte güvenle tüketebileceğin gıdalardan.

Ancak yukarıda bahsettiğimiz hamilelikte değişen ve artan besin ihtiyaçların nedeniyle, hamilelik döneminde doktoruna danışarak normal beslenmenin yanında bu döneme özel formüle edilmiş takviyeler kullanman faydalı olabilir.

Metafolin® nedir? Hamilelere nasıl bir faydası var?

Hamilelik sürecinde folik asidin bebeğinin gelişimi üzerindeki etkisini biliyorsun. Takviye folik asit alımı anne adayının folat düzeyini artırıyor. Düşük folat düzeyi de fetusun gelişiminde nöral tüp kusurları için bir risk faktorü. Hamilelik dönemindeki faydalı etki için gebelikten en az 1 ay öncesi ve 3 ay sonrasına kadar takviye olarak günlük 400 μg folik asit alınmalı. Nöral tüp kusurlarının çoklu risk faktörleri var ve bu risk faktörlerinden birini değiştirmenin yararlı bir etkisi olabilir. Bu eylemleri gerçekleştirebilmesi için de vücutta bazı enzimlerle aktifleşmesi gerekiyor.

Metafolin® ise “Folik asitin aktif formu” olarak adlandırılan bir folik asit formu. Farklı enzimlerle aktifleşmeye ihtiyaç duymadan vücuda girer girmez faaliyetlerine başlıyor. Bu da enzim aktivitesinden bağımsız şekilde ilerlemesi anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Hamilelikte Mental Sağlık, Stres Yönetimi, Psikolojik Destek

Bahsettiğimiz gibi Omega-3 ve Metafolin®, hamileliğinin ilerleyişi ve bebeğinin sağlığı açısından önemli. Hamilelik uzun ve çok özel bir yolculuk. Bu yolculukta normal beslenmenin yanında doktoruna da danışarak takviye edici bir ürün ile hamilelik sürecine destek olabilirsin. Elenatal 2, bu takviyelerden birisi.

Elenatal 2

Metafolin® ve Omega-3 dahil toplam 12 vitamin ve 6 mineral içeren kapsül formunda bir takviye edici gıda olan Elenatal 2, hamileliğin boyunca hem senin hem de bebeğinin yanında.

Elenatal 2 ile bebeğiniz hayata sağlam adımlarla başlasın!

Metafolin® Merck KgaA’nın tescilli markasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu