Bebek ve Çocuk

Kremlerde Paraben Tehlikesi

Kremlerde Paraben Tehlikesi

Koruyuculuk kozmetik ürünler için çok önemli bir özellik. Paraben sayesinde ürünlerin raf ömrü uzuyor. Çünkü bu konuda oldukça ve etkin ve ucuz bir madde. Alternatif koruyucu maddeler daha maliyetli olduğundan üreticiler parabeni tercih ediyorlar. Fakat Paraben; toksik özelliğe sahip ve östrojen hormonunu taklit ediyor.

Kremlerde Paraben Tehlikesi

En kısa tanımıyla ürünlerin raf ömrünü uzatan koruyucu bir madde olan parapen, sağlık açısından son derece zararlıdır. Birçok kozmetik ürününde birden fazla paraben türünü görmeniz mümkündür. Alışveriş esnasında ürün içeriğini okuduğunuzda bunu fark etmeniz kolay olacaktır. Özellikle şampuanlar, vücut kremleri ve makyaj malzemelerinin birçoğunda paraben bulunmaktadır. Ürün içeriği okumak, bebeğinizi korumak için edineceğiniz en doğru alışkanlıklardan biridir. Parabenin diğer isimleri ise Butylparaben Ethylparaben, Methylparaben, Propylparaben’dir.

DAYANIKLILIK SAĞLAYAN BU MADDE ASLINDA HİÇ DE MASUM DEĞİL

Koruyuculuk kozmetik ürünler için çok önemli bir özellik ve bu konuda oldukça ve etkin ve ucuz bir madde olan paraben sayesinde ürünlerin raf ömrü uzuyor.

Alternatif koruyucu maddeler daha maliyetli olduğundan üreticiler parabeni tercih ediyorlar. Fakat paraben; toksik özelliğe sahip ve östrojen hormonunu taklit ediyor. Vücutta biriktiğinde zehirlenme etkisi yaratıyor. Meme kanserindeki birçok tümörde parabene rastlanmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
30 Aylık Bebek

KULLANDIĞINIZ ÇATLAK ÖNLEYİCİ KREMLERE DİKKAT

Kremler sadece uygulandığı yüzeyde kalmıyor, cildimize ve dokularımıza, haliyle bebeğimize de geçiyor.

Günlük hayatta düşünmeden kullandığımız birçok ürün bebeğimiz için tahminimizden daha da tehlikeli olabilir. Gebelik boyunca uyguladığımız kremlere özellikle dikkat etmelisiniz. İyi niyetle kullanmaya başladığımız çatlak kremleri, cildinize zarar vermekle kalmayıp, bebeğinize de etki edebilir.

PARABENSİZ ÜRÜNLERİ TERCİH EDİN

Bu noktada alabileceğimiz en doğru önlem, satın aldığımız kozmetik ürünlerdeki, “paraben-free” yani “paraben yoktur” ifadesine dikkat etmek.

Bu tür ürünleri gönül rahatlığıyla kullanabiliriz. Ayrıca yine internette yapabileceğimiz bir araştırmayla “paraben içermeyen markalar” listesine ulaşabilir, alışveriş tercihlerimizi bu yönde geliştirebiliriz. İçeriklere göz gezdirmeyi alışkanlık haline getirin ve olabildiğince organik ürünlerden yana tercih yapmaya çalışın. Diğer önemli nokta ürünlerin üretim ve tüketim tarihleri olduğunu unutmayın. Kozmetik ürünlerdeki korucular ürünlerin üç yıla kadar bozulmadan saklanmasını sağlıyor. Paraben içermeyen ürünlerde bu süre daha kısa olacaktır. Gebelikte kullanımına dikkat ettiğiniz paraben maddesi, daha sonra bebeğinizin bakımında kullanacağınız ürünlerde de rastlayabileceğiniz bir madde. Özellikle bebek şampuanı ve diğer ürünleri seçerken yine aynı özeni göstermeniz gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu