Bebek ve Çocuk

Eyvah! Bebeğim Yürümeye Başladı

Eyvah! Bebeğim Yürümeye Başladı

Bebekler yürümeye başladıklarından itibaren daha da dikkatli olmak gerekir. Ev ortamında alacağınız basit önlemleri sayesinde bu dönemi daha kolaylıkla atlatabilirsiniz.

Eyvah! Bebeğim Yürümeye Başladı

Bebekler göründüklerinden daha sağlamdır. Kucağınıza aldığınız zaman kırılmazlar, çoğu düşmeleri yarasız beresiz sonuçlanır. Ama kazalara açıktırlar. Yürümeye başladıkları andan itibaren çok dikkatli olmak gerekir. Aşağıda ev ortamında alacağınız basit önlemleri sizin için sıraladık.

 • Kırılabilecek şeyleri bebeğinizin ulaşabileceği yerlerden uzak tutmalısınız.

 

 • Bebeğin ulaşabildiği yerlerde sivri ve kesici alet, ilaç, çamaşır suyu, ev temizlik malzemesi, böcek ilacı gibi tehlike doğurabilecek malzemeler olmamalıdır.

 

 • Olası tüm kaza nedenlerini düşünüp ona göre önlem almalısınız. Mesela çok yüksek ya da ayak açıklığı yeteri kadar geniş olmayan mama sandalyeleri bunun için idealdir. Mama sandalyelerinin yere makul derecede yakın olmasını ve ayak açıklıklarının düşmeyecek kadar geniş olmasını sağlayınız. Ayrıca mama sandalyesinin önünde emniyet kemeri bulunmalıdır, bebeğiniz sandalyede otururken muhakkak emniyet kemerini bağlamalısınız. Bebeğinizi mama sandalyesindeyken yalnız bırakmamalısınız çünkü sandalyeye bile çıkabilir.

 

 • Bütün pencereler ve kapılar güvenli olmalıdır. Hatta kilit sistemi bulunmalıdır. Aynı şekilde balkon demirleri de güvenlik önlemleri düşünülerek yapılmalıdır.  Pencerelerin önüne bebeğinizin üzerine çıkarak pencereye ulaşabileceği mesafede koltuk ve benzeri eşyalar bırakmamalısınız.

 

 • Mutfakta yemek pişirirken de güvenlik önlemleri almalısınız. Bebeği kızgın yağlardan, yemeklerden, içeceklerden uzak tutmalısınız.

 

 • Evdeki elektrik prizlerini, anahtarlarını, kabloları kontrol etmelisiniz. Prizlerde kaçak vb. gibi bir durum varsa kontrol etmeli ve değiştirmelisiniz. Ayrıca, elektrik prizlerini priz kapakları ile kapatabilirsiniz.

 

 • Yangın riskine karşı dikkatli olmalısınız. Çakmak, kibrit gibi yanıcı maddeleri bebeğinizden uzak tutmalısınız.

 

 • Islak zeminlere bebeğinizin basmasına engel olmalısınız. Kayma ve düşme riski olabilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Nur Erkoç Hamilelik Sürecini ve Annelik Heyecanını Gebe.com'a Anlattı!

 

 • Kapılara bebek güvenlik aparatı takarak bebeğinizin parmaklarının kapanan kapı aralığında sıkışmasına engel olabilirsiniz. Aynı şekilde, çekmece aralıklarını da güven altına almasınız.

 

 • Bebeğinizi araba ile gezdirirken mutlaka emniyetli araba koltuğu kullanın. Hem kendiniz emniyet kemeri takmalı, hem de sürücüye taktırmalısınız; zira sürücü emniyette değil ise kimse değildir.

 

 • En az 8,5-9 kg olana ve dik oturabilene dek bebekleri arabada arkaya bakacak şekilde yerleştirmelisiniz. 9 kg üzerindeki bebekler yüzleri öne bakacak şekilde yolculuk yapabilirler.

 

 • Mümkün olduğu zaman, bebek arka koltuğun ortasında oturmalıdır; burası arabanın en güvenli yeridir. Eğer arabayı kullanan kişi bebekle yalnız ise bebekle iletişim kurmak ve bebeği gözleyebilmek için ön koltuğa oturtabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu