Bebek ve Çocuk

Hindistan’da Doğan Bebeğin Karnından İkizi Çıktı!

Hindistan'da Doğan Bebeğin Karnından İkizi Çıktı!

Hindistan’da doğan bebeğin karnından bir bebek daha çıktı! Tıp literatüründe’ fetüs içinde fetüs’ olarak adlandırılan bu durumla çok nadir karşılaşılıyor.

Hindistan’ın Thane kentinde bilim insanlarını şaşırtan bir doğum gerçekleşti. Doğumdan sonra rutin olarak yapılan kontrollerde, yeni doğan bebeğin karnında bir bebek daha olduğu fark edildi! Bebeğin ikiz kardeşi olduğu düşünülen ceninin; kolları, bacakları ve hatta beyni bile yarı bir şekilde gelişmişti. Doktorlar, tıp literatüründe ‘fetüs içinde fetüs’ olarak adlandırılan bu durumun çok nadir görüldüğünü ifade etti.  

Hindistan’da Doğan Bebeğin Karnından İkizi Çıktı!

  Hindistan'da Doğan Bebeğin Karnından İkizi Çıktı!   Mumbai yakınlarındaki Trane’de, 19 yaşındaki Mumra isimli genç anne, doğumdan 9 gün önce rutin muayenesi için doktor kontrolüne gitti. Kontrol esnasında bir gariplik olduğunu fark eden Dr. Bravna Thorat, Mumra’nın doğumundan sonra garipliğin ne olduğunu anladı. Kadının doğurduğu erkek bebeğin karnında, yarı gelişmiş bir bebek daha vardı! Bebeğin ikiz kardeşi olduğu düşünülen ceninin çoğu organı gelişmişti.  

Ultrasonda İkiz Görünüyordu!

Hamileliği sırasında Mumra’yı pek çok kez kontrol eden Dr. Bravna Thorat, ultrason görüntülerinde bebeğin ikiz göründüğünü söyledi. Doğuma kadar ikiz gebelik yaşadığı düşünülen kadın, çok ender rastlanılan bir durumla karşılaştı. Bebeğin ikizi, doğan kardeşinin karnına yerleşmişti. Hatta bebeğin karnına yerleşen ceninin kolları, bacakları ve beyni dahi gelişmişti.     Hindistan'da Doğan Bebeğin Karnından İkizi Çıktı!

Dünya Üzerindeki 200. Vaka

Tıp literatüründe ‘fetüs içinde fetüs’ olarak adlandırılan bu durum çok nadir görülüyor. Kayıtlara göre bu vaka, dünya üzerinde 200 kere gerçekleşmiş. Fetüs içinde fetüs vakalarında, bebeğin içinde paraziter bir cenin büyüyor ve doğumdan sonra ameliyatla içindeki cenin alınarak bebek sağlığına kavuşturuluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Hamilelikte Mide Yanmasına İyi Gelen Besinler

Başarılı Bir Ameliyat ile Bebeğin Karnındaki Cenin Alındı

Karnında yarı gelişmiş ikiz kardeşi ile birlikte doğan Hindistanlı bebek, ameliyat için daha kapsamlı bir hastaneye sevk edildi. Uzun süren ameliyatın ardından 7 cm ve 150 gr ağırlığında olan ikiz kardeş, bebeğin karnından çıkartıldı. Gayet başarılı geçen ameliyat sonrasında hastane yetkilileri, anne ve bebeğin sağlıklı olduğunu açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu