Bebek ve Çocuk

Hava Yolu Şirketlerinin Hamile Yolcu Politikaları

Hava Yolu Şirketlerinin Hamile Yolcu Politikaları

Hamilelikte uçak yolculuğu yapılır mı sorusu, seyahat planlayan pek çok anne adayının kafasını kurcalar. Konuyla ilgili çoğu hava yolu şirketinin değişik politikaları bulunmaktadır. Hazırladığımız bu yazıda, Türkiye’deki hava yolu şirketlerinin hamile yolcu politikalarını inceleyebilir, gebelikte uçak yolculuğu esnasında dikkat etmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Hamilelikte uçak yolculuğu yapılır mı sorusu, seyahat planlayan pek çok anne adayının kafasını kurcalar. Konuyla ilgili çoğu hava yolu şirketinin değişik politikaları bulunmaktadır. Hazırladığımız bu yazıda, Türkiye’deki hava yolu şirketlerinin hamile yolcu politikalarını inceleyebilir, gebelikte uçak yolculuğu esnasında dikkat etmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Hamilelikte Uçak Yolculuğu Yapılır mı?

Sağlıklı bir hamilelik geçiren kadınlar için uçak yolculuğu gayet güvenlidir. Ancak şeker, tansiyon, diyabet, kanama veya erken doğum riski olan gebeler için uçak yolculuğu önerilmemektedir. Şimdi aklınıza ‘hamileler kaç aya kadar uçağa binebilir?’ sorusu gelmiş olabilir. Bu konuyla ilgili her hava yolu şirketinin farklı politikası bulunuyor. Eğer doktorunuz onay veriyorsa, çoğu hava yolu şirketi gebeliğin 36. haftasına kadar uçak ile seyahat edilmesine olanak tanıyor. Çoğul gebeliklerde ise genellikle 32. haftaya kadar hamile yolcu kabul ediliyor.

Hava Yolu Şirketlerinin Hamile Yolcu Politikası

Hemen hemen her hava yolu şirketinin hamile yolcular ile ilgili farklı politikası bulunuyor. Bu politikaları etkileyen şeyler ise çoğunlukla gebelik haftası, bebek sayısı ve sağlık durumudur. Aşağıda, hava yolu şirketlerinin web sitelerinden aldığımız bilgileri derlemiş olsak da uçuş aksaklığı olmaması adına seyahatten önce ilgili şirketin müşteri hizmetlerini arayıp bilgi almayı unutmayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Rh-Faktörü Nedir?

Hava Yolu Şirketlerinin Hamile Yolcu Politikaları

THY Hamile Yolcu Politikası

THY ve alt markası olan Anadolu Jet, hamileliğin 1. haftasından 27. haftasına kadar doktor raporu olmadan seyahat etmenize olanak tanıyor. Ancak 28. hafta itibarıyla hamile yolculardan herhangi bir rahatsızlığın olmadığına dair doktor raporu talep ediliyor. 35. haftanın bitiminden sonra ise uçağa hamile yolcu kabul etmiyorlar. Eğer anne adayı çoğul gebelik yaşıyorsa, 28. hafta ile 31. haftalar arasında doktor raporu isteniyor, 31. hafta bitiminden sonra ise çoğul gebelik yaşayan yolcular uçağa kabul edilmiyor. Çoğul gebelik yaşayan yolcular ise 28. hafta bitiminden 31. haftanın sonuna kadar doktor raporu ile uçabiliyor. 32. hafta itibarıyla çoğul gebelik yaşayanlar uçuşa kabul edilmiyor.

Onur Air Hamile Yolcu Politikası

Onur Air, hamileliğin 1. haftasından 27. haftanın sonuna kadar doktor raporu olmadan uçuşa katılmanıza imkân tanıyor.  28. başlangıcından 35. hafta sonuna kadar ise doktor raporu talep ediyor. Çoğul gebelik yaşayan yolcularda da 28. ve 31. haftalar arasında doktor raporu isteniyor. Çoğul gebelik yaşayan yolcuları 32. hafta itibariyle uçuşa kabul etmiyor.

Pegasus Hamile Yolcu Politikası

Pegasus, hamile yolcularından 35. haftanın sonuna kadar doktor raporu talep etmiyor. Çoğul gebeliklerde ise 32. haftaya kadar rapor olmadan uçabiliyorsunuz.

Sun Express Hamile Yolcu Politikası

Sun Express firması da hamileliğin 35. haftasının sonuna kadar doktor raporu istememektedir. Çoğul gebeliklerde ise 32. haftaya kadar doktor raporu olmadan seyahat edilmesine izin vermektedir. Çoğu hava yolu firması 36. haftadan sonra ister tekil, ister çoğul gebelik yaşanıyor olsun, doktor raporu olsa dahi hamile yolcu kabul etmemektedir. Bu nedenle uçuşunuzu planlamadan önce mutlaka hava yolu şirketi ile iletişime geçmelisiniz. Doktor raporunun uçuştan en geç 1 hafta önce alınmış olması gerekir. Raporda gebeliğin tekil mi yoksa çoğul mu olduğu açıkça belirtilmelidir. Bunlara ek olarak doktorun adı soyadı, imzası, kaşesi, raporu yazdığı tarih ve diploma numarası eksiksiz bir şekilde raporda yer almalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Makat Gelişlerde Normal Doğum Yapılabilir mi?

Hava Yolu Şirketlerinin Hamile Yolcu Politikaları

Hangi Haftalar Uçak Yolcuğu İçin Daha Konforlu?

Hamileliğin 36. haftasına kadar uçak yolculuğu yapabilseniz de seyahatin konforlu geçmesi için en ideal zaman 14. 28. haftalar arasıdır. Çünkü bu dönemde mide bulantısı, kusma ve benzeri çoğu şikâyetiniz hafiflemiş olur. Aynı zamanda ilk haftalar kanama ve düşük riski de fazla olduğundan, uçakla seyahat fazla önerilmemektedir. Gebeliğin son ayları ise vücudunuza binen yük iyice artmış olacağından, ödem ve ağrı gibi rahatsızlıklar daha yoğun yaşanabilir. Tüm bu nedenler göz önüne alındığında, gebeliğin 2. döneminin seyahat açısından en uygun zaman olduğunu söylemek mümkün.

Hamilelikte Uçak Yolcuğu Hangi Durumlarda Önerilmez?

Eğer aşağıdaki durumlar varsa, gebelikte uçak yolcuğu yapmanıza doktorunuz müsaade etmeyebilir.

 • Kanama,
 • Düşük tehdidi,
 • Erken doğrum riski,
 • Şeker,
 • Tansiyon,
 • Plasenta ile ilgili önemli problemler,
 • Bebekte gelişim geriliği olması veya
 • Ağır kansızlık.

Hava Yolu Şirketlerinin Hamile Yolcu Politikaları

Uçuş Sırasında Rahat Etmek İçin Neler Yapılabilir?

Hamilelikte uçak yolculuğu anne adaylarını kaygılandırsa da eğer herhangi bir sağlık sorunu söz konusu değilse gayet güvenlidir. Özellikle gebeliğin ikinci döneminde daha konforlu bir seyahat geçirebilirsiniz. Bu sırada aşağıdaki önerilere uyarak, yolculuğunuzun sorunsuz geçmesini sağlayabilirsiniz.

 • Öncelikle uçuş sırasında konforunuz için geniş koltuk talep edebilirsiniz.
 • Koridor tarafındaki koltuklar, hareket özgürlüğü sağlayacağından sizin için daha rahat olacaktır.
 • Yolculuk esnasında, hele ki uzun yolculuklarda saat başı kalkıp koridorda tur atabilirsiniz. Bu sayede daha az ödem oluşacaktır.
 • Yolculuğa çıkmadan önce mutlaka doktorunuzla görüşüp onayını alın. Bu muayenede size rahatlatıcı birkaç egzersiz göstermesini de isteyebilirsiniz.

*Uçak yolculuğu hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu