Bebek ve Çocuk

Bebeğiniz Bu Özellikleri Taşıyorsa ‘İndigo Çocuğu’ Olabilir!

Bebeğiniz Bu Özellikleri Taşıyorsa 'İndigo Çocuğu' Olabilir!

İndigo çocuklar genel olarak; bir dizi yeni ve olağandışı psikolojik nitelik sergileyen, daha önce belgelenmemiş davranış biçimi gösteren çocuk olarak tanımlanır.

İndigo çocuğu nasıl anlaşılır? İndigo çocuklar (Kristal Çocuklar) genel olarak, bir dizi yeni ve olağandışı psikolojik nitelik sergileyen ve genelde daha önce belgelenmemiş davranış biçimi gösteren bebek / çocuk olarak tanımlanır. Bu tür bebeklere dünyayı değiştirecek nitelikte çocuklar da denmektedir. Peki, kristal bebekler nasıl anlaşılır, indigo çocuğu belirtileri ve kristal çocuğu özellikleri nelerdir?

İndigo Çocuğu Nasıl Anlaşılır?

En basit anlamıyla olağan dışı davranış sergileyen çocuk olarak tanımlanan indigo çocukları en kolay tanıyabileceğiniz yer gözleridir. Onların gözlerine baktığınızda direkt sizin gözlerinizin içine bakan bir çift ışıltılı gözün kararlı bakışlarına şahit olursunuz. Onunla iletişim kurmaya çalıştığınızda karşınızda asla yardıma muhtaç ve çaresiz bir bebek bulamazsınız. Cevapları hazırdır fakat büyümüşte küçülmüş edası yoktur. Onlar zaten doğuştan öyledirler. İndigo özelliğe sahip çocuklara ve bebeklere vicdan sömürüsü yapamazsınız. Davranışları keskin, kısa ve nettir. Hedefe varmak için doğuştan sahip oldukları bir hünere sahiptirler. Hedeflerine ulaşmak için yapmış olduğunuz açıklamaları hemen yakalarlar. Baskıya, anlamsız konuşmalara karşı sert tepki verirler ve hatta böyle bir durumla karşılaştıklarında kendilerine zarar verme tehdidinde bile bulabilirler. 

Bebeğiniz Bu Özellikleri Taşıyorsa 'İndigo Çocuğu' Olabilir!    

İndigo Çocuğu Belirtileri Arasında Duygularını Öfkeyle Dışa Vurma Vardır

Kristal çocuk tanımına giren indigo çocuğu belirtileri arasında, bastırılmış duygularını öfkeyle dışa vurmak yer alır. Bu tanıma uyan çocuklar detay sevmezler, uzun ve karmaşık konuşmalardan hoşlanmazlar ve kendi bildiklerini yaparlar. Yardıma ihtiyacınız olduğunda bunu açık dille söylemeniz yeterlidir. Karşılarında istikrarlı insan gördüklerinden hemen değişirler. Paylaşımcı, istikrarlı, alışveriş içeren hâl alır ve dost olurlar. Siz ne kadar net iseniz, onlarda size karşı o kadar net davranırlar. Güçlü hafızaya ve kuvvetli bir dile sahiptirler. Kristal bebeklere üstün zekâlıdır demek çoğu zaman yanlış olur. Zira hepsi üstün zekâlı değildir. Enerjileri oldukça yüksek olan indigoların gün içerisinde bu enerjileri dengelemeleri önerilir. Yemek konusunda aşırı denebilecek kadar damak tatları vardır. Bu konuda kararlı davranmanız sizin yemek sisteminize uymalarını sağlar. Belli bir yaşa gelinceye kadar sağlıksız şeyler yeme konusunda zaafları ve bağımlılıkları vardır.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Hamileler İçin Hazırlaması Kolay ve Lezzetli Yemek Tarifleri

Bebeğiniz Bu Özellikleri Taşıyorsa 'İndigo Çocuğu' Olabilir!  

İndigo Çocuklarının Ortak Özellikleri

Bu çocuklarla ilgili yapılan bir tanım şöyledir; “Onlar dünyaya bir asalet duygusuyla gelir ve çoğunlukla da öyle davranırlar.” Dünyada olmayı hak ettiklerini hisseder, başkalarının da bu hissi paylaştıklarını görünce de oldukça şaşırırlar. Kristal bebeklerin özellikleri şu şekilde ifade edilebilir.  

 • Mutlak otoritenin karşısında zorluk yaşarlar,
 • Kendi değerlerini iyi bilirler,
 • Genelikle evde ve okulda yapılacak işlerin daha iyi yollarını bulurlar, bu da onların “sistem yıkıcılar” olarak (herhangi bir sisteme uyum sağlayamayanlar) tanımlanmalarına neden olurlar.
 • Suçluluk duygusu verilerek disipline sokulmazlar,
 • İhtiyaçlarını başkalarına bildirmekten çekinmezler.
 • Yaratıcı düşünce gerektirmeyen, ritüel yönelimli sistemlerde düş kırıklığı yaşarlar.

  Bebeğiniz Bu Özellikleri Taşıyorsa 'İndigo Çocuğu' Olabilir!  

İndigo Çocuk (Kristal) Tipleri

Kristal çocuk tanımına giren farklı tipte bebekler gruplandırılmıştır. Buna göre, indigo çocuk tipleri;

 • Sanatçı; diğer kristal çocuklara oranla daha duyarlıdırlar, genellikle daha ufak tefektirler. Geliştiricidir ve sanatla ilgilenirler. Geleceğin öğretmenleri ve sanatçılarıdır.
 • İnsancıl; bu gruba giren kristal bebekler kitlelerle çalışırlar. Geleceğin avukatları, doktorları, öğretmenleri, tüccarları, iş adamları ve siyasetçileri bu grup çocuklar arasından çıkar.
 • Kavramcı; insanlardan daha çok projelerle ilgilenirler. Geleceğin mühendisleri, mimarları, astronomları, tasarımcıları, subay ve pilotları bu gruba giren bebekler arasından çıkar.
 • Boyutlar Arası; diğer kristal bebeklerden daha iri yapılıdırlar. Bu gruba giren çocukların dünyaya yeni felsefeleri getirecek olanlar olarak ifade edilir.

  Bebeğiniz Bu Özellikleri Taşıyorsa 'İndigo Çocuğu' Olabilir!  

İndigo Çocuk Yetiştirirken Bunlara Dikkat Edin

Kristal bebek yetiştirirken anne babaların dikkat etmesi gereken konular aşağıdaki gibidir;

 • Onları büyüklük taslamadan ve küçümsemeden dinleyin,
 • Sınırlar koyarken geliştirici olun,
 • Onlara saygılı davranın, (onlara sevdiğinizi söyleyip saygısız davranmanız onun size güvenmemesine neden olur)
 • Kristal çocukları yüzlerinden ve gözlerinden hemen tanıyabilirsiniz. Onlar oldukça yaşlı, derin ve  bilge bir ifadeye sahiptirler.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Loşi Nedir?

Kristal çocukları disipline sokmak için davranış şekliniz önemli

Uzmanlar bu grupta yer alan çocukları disipline sokmak için onlara olan davranış şeklinizin önemli olduğunu ifade ederler. Kristal çocukları disipline sokmak için;

 • Davranışlarınızla ilgili basit açıklamalar yapın,
 • Her zaman bilgilendirin ve işin içine katın,
 • Tepkisel davranmayın,
 • Emir vermekten kaçının,
 • Ortaya çıkan durumu çözüme kavuşturun,
 • Ona vurmayın ve kaba sözler söylemeyin,
 • Ona olan sevginizi açıkça gösterin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu