Bebek ve Çocuk

Hastalıklar Tek Tek Hortladı! Aşı Karşıtlarının Sayısı Artıyor, Tehlikenin Farkında mısınız?

Hastalıklar Tek Tek Hortladı! Aşı Karşıtlarının Sayısı Artıyor, Tehlikenin Farkında mısınız?

Koruyucu hekimlik tarafından son üç yüz yılın en önemli tıbbi buluşu olarak değerlendirilen aşı, ne oldu da ailelerin karşı çıktığı bir tedavi haline geldi? Aşı karşıtlığı ve konuyla ilgili uzman görüşleri yazımızda!

Aşı; belli bir hastalığa karşı vücudun bağışıklık kazanması için, o hastalığın mikrobunun öldürülmesi veya zayıflatılmasıyla hazırlanır, vücuda deri, kas veya ağız yoluyla verilir. Enjeksiyonun ardından vücudun bağışıklık sistemi harekete geçer ve o mikroba karşı antikor üretilir. Böylece ileride hastalıkla karşılaşılınca, vücudun yenik düşmemesi sağlanır.  Peki, koruyucu hekimlik tarafından son üç yüz yılın en önemli tıbbi buluşu olarak değerlendirilen aşı, ne oldu da ailelerin karşı çıktığı bir tedavi haline geldi? Aşı karşıtlığı nedeniyle bir bir dirilen hastalıklar neler? Uzmanlar aşı karşıtlığı hakkında ne düşünüyor? Hadi gelin, detaylıca inceleyelim.

Aşı Karşıtlığı Nedir?

Aşı ile ilgili en hararetli tartışmalar, 1998 yılında İngiliz gastroenteroloji  uzmanı Andrew Wakefield’ın yayımladığı makale ile başladı. Makalesinde, kızamık-kızamıkçık ve kabakulak aşılarını içeren karma aşı ile otizm arasında bir bağlantı olduğunu iddia eden Wakefield, aşı sonrası 12 çocukta otizm bulgularına rastlandığını belirtti. Sağlık örgütleri ve tıp dünyası, aşılanan 50.000 çocuk arasında 12 rakamının küçük olduğunu belirtse ve aşı olunması gerektiğini ifade etse de konunun sansasyona açık olması nedeniyle bu makale hızla yayıldı. 2004 yılında makale etik sebeplerle geri çekildi ancak, ailelerin bulaşıcı hastalıkların ölümcül olmadığını savunması ve ilaç şirketlerinin aşılar üzerinden nemalandığını iddia etmesi vb. sebeplerle aşı karşıtlığı giderek yayıldı.

Hastalıklar Tek Tek Hortladı! Aşı Karşıtlarının Sayısı Artıyor, Tehlikenin Farkında mısınız?

Türkiye’de Durum Ne?

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) başkanı Prof. Dr.  Alpay Azap, Antalya’da düzenlenen kongrede konuyla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Aşı karşıtlığının sadece Türkiye’de değil, dünya genelinde artış gösterdiğini belirten Azap, ‘Bunun olumsuz sonuçlarını yaşamaya başladık. Avrupa’da kızamık ile ilgili çok ciddi problemler var. Dünya geneline baktığımızda, kızamık vakaları geçen yıla kıyasla %30 artmış durumda. 2016’da Türkiye’deki kızamık vakası sadece 9’du. 2017 yılında 69, 2018’de ise 557’ye yükseldi. Rakamın daha da artmasından endişeliyiz.’ şeklinde açıklama yaparken, aşıların hayat kurtaran buluşlar olduğunu belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Çağla Şıkel'den Sürpriz Açıklama!

Kaynak

Dünya Sağlık Örgütü Ne Diyor?

Dünya Sağlık Örgütü’nün konuyla ilgili yayınladığı makalelerden dikkat çeken detayları sizler için aşağıda kısaca derledik.

  • Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan makaleye göre, aşı kullanımı bırakılırsa bulaşıcı hastalıklar yeniden dönebilir.
  • Aşının yan etkileri genellikle sağlığı tehdit etmeyecek yan etkiler şeklinde değerlendirilebilir. Ciddi sağlık sorunlarına çok nadir rastlanır. Aşının yapılmaması daha büyük hastalıklara, hatta ölümlere sebebiyet verebilir.
  • Aşıyla önlenebilen hastalıkların çoğuna şu an rastlanmasa da enfekte ajanlar etkisiyle hastalıklar tekrar hortlayabilir.
  • Bu hastalıkların tamamı ciddi hastalıklardır ve beyinde hasar, körlük, rubella ve ishal gibi problemlere yol açabilir. Ancak bunlar aşılarla önlenebilir.

Hastalıklar Tek Tek Hortladı! Aşı Karşıtlarının Sayısı Artıyor, Tehlikenin Farkında mısınız?

Neden Aşılanmalıyız?

Tıp dünyasının ortak söylemine göre hastalıklardan korunmak için mutlaka aşılanmalıyız. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, aşısı geliştirilen hastalıkların ölüm oranlarında zamanla düşüş görüldü. Örneklerle açıklamak gerekirse;

Çocuk Felci: 1980’lerde, yılda 350.000 civarı çocuk felci vakası ile karşılaşılırken, yakın dönemde bu sayı 1600’e gerilemiştir.

Kızamık: 2000 yılında 773.000 ölüm yaşanırken, bu rakam 2008 yılında 164.000’e gerilemiştir.

Çiçek: 1974 yılından bu yana hastalıkla ilgili ölüm vakaları neredeyse sonlanmıştır.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu