Bebek ve Çocuk

Hamileyken Doğum Kontrol Hapı Kullanılırsa Ne Olur?

Hamileyken Doğum Kontrol Hapı Kullanılırsa Ne Olur?

Hamileyken doğum kontrol hapı kullanılırsa ne olur? Cevabı yazımızda…

Hamileyken doğum kontrol hapı kullanmak elbette önerilen bir şey değildir. Ancak doğum kontrol haplarının koruyuculuğu %100 olmadığı için bazı kadınlar hamile olduğunu fark etmeden bu ilaçları kullanmaya devam edebiliyor. Peki, hamileyken doğum kontrol hapı kullanılırsa ne olur? Yapılan araştırmalar, hamileyken doğum kontrol hapı kullanmanın erken dönemde anne ve bebek için ciddi komplikasyonlara yol açmadığını gösteriyor. Ancak düşük doğum ağırlığıve erken doğum ile ilişkili olabileceğini gösteren birkaç çalışma mevcut. Bu nedenle hamilelik şüphesi olduğunda öncelikle test yaptırmak ve sonucu öğrenene kadar doğum kontrol hapı kullanımına ara vermek gerekir.

Sizler için hazırladığımız bu yazıda, hamileyken doğum kontrol hapı kullanımı ile ilgili tüm merak edilenleri derledik. Keyifli okumalar.

Hamileyken Doğum Kontrol Hapı Kullanılırsa Ne Olur?

Doğum kontrol haplarının çoğu östrojen ve progesteron içeren kombinasyon ilaçlardır. Bu hormonlar, yumurtlamayı baskılayarak ve servikal mukusu yoğunlaştırarak gebeliğin oluşmasını engellerler. Atlamadan kullanıldıklarında %99,5 civarı bir koruyuculuğu olan bu ilaçlar, hamilelikten korunmanın en güvenli yollarından biridir. Ancak hapların düzenli bir şekilde alınmaması gebeliğin gerçekleşmesine yol açabilir. Bu durumda pek çok kadın hamile kaldığının farkında olmadan doğum kontrol haplarını bir müddet daha içmeye devam eder. Bunun sonucunda da hamileyken doğum kontrol hapı kullanılırsa ne olur gibi soruların yanıtları büyük önem kazanır. Yapılan araştırmalar, hamileyken doğum kontrol hapı kullanmanın anne ve bebekte ciddi komplikasyonlara yol açmadığını gösteriyor. Özellikle hamilelikte doğum kontrol hapı kullanımı ve doğum kusurları arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı, BMJ’de yayınlanan 2016 tarihli bu araştırmada yer aldı. Ancak birkaç çalışma, hamileyken doğum kontrol hapı kullanımı ile erken doğum ve düşük doğum ağırlığı arasında bir bağ olabileceğini gösteriyor. Bu nedenle hamilelik şüphesi olduğunda mutlaka gebelik testi yaptırılmalı ve sonuç pozitifse fetüsün ilaç maruziyetini kesmek için doğum kontrol hapı kullanımına son verilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Neyin Habercisi?

Bununla birlikte hamileyken doğum kontrol hapı kullanılması ile ilgili yapılan çalışmaların yalnızca erken dönemle ilgili olduğu unutulmamalıdır. Zira tıp etiği, kimsenin bir anne ve karnındaki bebeğin sağlığını tehlikeye atabilecek araştırmalar yapmasına izin vermez. Erken dönem ile ilgili yapılan çalışmalar ise hamileliğinin farkında olmadan doğum kontrol hapı kullanan anneler ile kullanmayan anneleri karşılaştıran epidemiyolojik araştırmalardan elde edilmiştir. Bu bağlamda, erken hamilelikte doğum kontrol hapı kullanan grup ile kullanmayan grup karşılaştırıldığında ölü doğum, düşük ve doğum kusurları sayısı açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır. Dolayısıyla hamileliğin ilerleyen aşamalarında doğum kontrol hapı kullanmanın ne gibi sonuçlara neden olabileceği bilinmiyor. Bu nedenle kadınların hamilelik şüphesi olduğunda test yaptırması ve hamilelik varsa doğum kontrol hapının bırakılması öneriliyor.

Hamileyken Doğum Kontrol Hapı Kullanılırsa Ne Olur?

Doğum Kontrol İlacı Kullanırken Hamilelik Şüphesi Varsa Ne Yapılmalı?

Doğum kontrol hapı kullanırken hamilelik şüphesi oluşursa ilacın bırakılması ve vakit kaybetmeden gebelik testi yaptırılması gerekir. Bilindiği gibi annenin tükettiği yiyecekler veya kullandığı ilaçlar doğrudan bebeği de etkiler. Dolayısıyla fetüsün daha fazla hormona maruz kalmaması için ekstra tek bir doz bile alınmaması önerilmektedir. Test sonucu çıkana kadar da prezervatif gibi alternatif yöntemlerle korunmaya devam edilebilir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Doğum Kontrol Hapı Mide Bulantısı Yapar mı?

Kaynak: 1, 2

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu