Bebek ve Çocuk

Hamilerin En Büyük Endişesi ‘Yükseğe Uzanmak Düşüğe Neden Olur mu?’

Hamilerin En Büyük Endişesi 'Yükseğe Uzanmak Düşüğe Neden Olur mu?'

Hamilelikte yükseğe uzanmak düşüğe neden olduğunun söylenmesi anne adaylarının endişe duymasına neden olur.

Hamilelikte Yükseğe Uzanmak Düşüğe Neden Olur mu?

Hamilelikte yükseğe uzanmak ya da kol uzatmanın düşüğe neden olup olmayacağı anne adaylarının en fazla merak ettikleri ve yapmaktan çekindikleri hareketlerden birisidir. Özellikle hamileliğin erken dönemlerinde bu tür hareketler yapmanın bebek düşüklerine, kordon dolanmasına ya da plasenta (bebeğin eşi) ayrılmasına neden olabileceği konusunda yakın çevrede pek çok hikayeler dinleyen anne adaylarının içini büyük bir endişe kaplar. Peki, gerçekten yükseğe uzanmak düşüğe neden olur mu? 

Yükseğe Uzanma Düşük Nedeni Değil!

Gebelik dönemine halk arasında yapılması tavsiye edilmeyen hareketler arasında ilk sırada yer alan yükseğe uzanmak, gerinmek veya kol uzatmanın düşüğe neden olup olmadığına dair Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktorları ve Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada, “Hamilelik döneminde yükseğe uzanmak, aşağıya eğilmek gibi birtakım hareketler düşüğe sebep olmaz.” ifadesine yer verilir. Hamileler için önerilen jimnastik gibi benzer birçok egzersiz uygulamalarında ileri veya yukarı uzanma hareketinin yer almasının bu tür hareketlerle ilgili ileri sürülen zararlı etkilerin de gerçekçiliğini şüpheye düşüren en önemli etken olduğunun altı çizilir.

 Hamilerin En Büyük Endişesi 'Yükseğe Uzanmak Düşüğe Neden Olur mu?'

Hamilelikte eğilmek, ani hareket etmek ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu Tarz Hareketleri Daha Kontrollü Ve Yavaş Yapın

Uzmanlar, anne adaylarının yükseğe kol uzatması ve eğilmesinin düşük nedenleri arasında göstermezlerken, bu tarz hareketleri yaparken daha kontrollü ve yavaş yapmaları konusuna dikkat çekerler. Bunun nedeni olarak da hamilelik döneminde göbeğin büyümesiyle ağırlık merkezinin değiştiğini, kas ve eklemlerde meydana gelen yumuşama olduğunu belirtirler. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Tüp Bebek Devlet Desteği Şartları 2024

Gebelikte Spor Yapılmıyorsa Yükseğe Uzanmak Sorun Yaratabilir

Anne adayının hamilelik döneminde düzenli spor yapmaması ve kaslarını yeteri kadar esnetmemesi durumunda yükseğe uzanmanın bazı problemlere neden olabileceğini belirten uzmanlar, söz konusu sıkıntıların gebelerin yaşam koşullarını olumsuz etkileyebileceğini söylerler. 

Gebelik Döneminde Bel ve Omuz Sorunları Görülebilir

Hamilelik döneminde yapılan zorlayıcı hareketlerin her insanda olduğundan biraz daha fazla bel, omuz ve zorlanan eklemlere bağlı olarak bir takım sıkıntılara neden olabileceği belirtilir. Bu nedenle söz konusu sıkıntıları yaşayan anne adaylarının ilaç kullanacak durumlara sebebiyet vermemek için bahsedilen hareketleri yaparken dikkatli olmaları tavsiye edilir.

Hamilerin En Büyük Endişesi 'Yükseğe Uzanmak Düşüğe Neden Olur mu?'

Uzanma Sırasında Parmak Uçları Üzerinde Yükselmek Tehlikeli Olabilir!

Uzman doktorlar gebelerin uzanma hareketini sırasında parmak uçlar üzerinde yükselmek suretiyle vücutlarının dengesini bozacak şekilde yükselmek ve eğilmelerinin tehlikeli olabileceğini, bu durumun hamile olmayanlar için de geçerli olduğunu belirtirler.
 

Hamilelikte Ağır Kaldırmak Bebeğe Zarar Verir mi? Detaylar için tıklayın…

“Düşüğün Nedeni Genellikle Genetik Hastalıklardır”

Gebeliğin ilk 3 aylık döneminde yaşanan düşüklerin genelde genetik hastalıklardan kaynaklandığını söyleyen uzman hekimler, düşüklerin asıl nedenin yükseğe uzanmak, ağır kaldırmak gibi durumlar olmadığının altını çizerler. Uzanmanın veya yükselmenin kordon dolanması, plasentanın erken ayrılması ya da düşüğe neden olmayacağını belirten doktorlar, özellikle kordon dolanmasının hemen her zaman ve her şarta oluşabileceğini bu sorunun doktor kontrolünde sorunsuz halledilebileceğini kaydederler. 

Hamilelikte eğilmek, ani hareket etmek ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Bebeğin Boynuna Kordon Dolandığı Nasıl Anlaşılır? Ayrıntılar için tıklayın…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu