Bebek ve Çocuk

Hamilelikte Ter Kokusu Neden Olur? Gebelikte Ter Kokusu Nasıl Giderilir?

Hamilelikte Ter Kokusu Neden Olur? Gebelikte Ter Kokusu Nasıl Giderilir?

Hormonlar ve artan kan hacmi vücut ısısını yükselterek gebelikte ter kokusunun daha güçlü olmasına yol açabilir.

Vücut kokusu, kulağa ilginç gelse de hamilelikte değişiklik gösterebilir. Bunun en önemli sebebi, hormonların ve kan hacminin yükselmesine bağlı olarak gelişen vücut sıcaklığı artışıdır. Bu da terlemeyi tetikleyerek anne adaylarında eskiye kıyasla daha fazla vücut kokusuna neden olabilmektedir. Bununla birlikte kilo almak ve stres de hamilelikte ter kokusunun daha fazla olmasına yol açabilir. Gelin şimdi hamilelikte ter kokusu neden olur ve nasıl giderilir gibi merak edilen soruların yanıtlarına birlikte bakalım.

Hamilelikte Ter Kokusu Neden Olur?

Gebelikte ter kokusu aşağıdaki nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir:

1. Hormonal Değişimler

Hamilelikte artan kan hacmi ve hormonların etkisiyle vücut kokusu daha farklı olabilir. Zira hormonlar ve kan akışı vücut sıcaklığının artmasına yol açarak terlemeye sebep olur. Bakteriler de sıcak ve nemli ortamlarda geliştiğinden bu durum güçlü ter ve vücut kokusuyla sonuçlanabilir.

2. Stres

Hamilelikte ter kokusunun artmasındaki bir diğer etken de strestir. Çünkü stres sırasında vücut koltuk altlarındaki apokrin bezlerinden terlemeyi tetikleyebilir. Apokrin bezleri vücuttaki bakterilerle etkileşime girdiğinde normalden daha belirgin ve keskin ter salgılanmasına yol açabilir.

3. Kilo Almak

Fetüs, amniyon sıvısı, plasenta ve vücudun hamilelik sırasında depoladığı yağ anne adaylarının hamilelik sırasında belirgin bir şekilde kilo almasına neden olur. Bu ekstra ağırlık ise vücudu hareket ettirmek için daha fazla efor sarf etmeye sebep olarak terlemeyi tetikler. Bunun sonucunda ise hamile kadınlar eskiye nazaran daha fazla terlediğini ve vücut kokularının değiştiğini fark edebilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebek Dostu Eczane Dönemi Başlıyor

Hamilelikte Ter Kokusu Neden Olur? Gebelikte Ter Kokusu Nasıl Giderilir?

Hamilelikte Ter Kokusuna Ne İyi Gelir?

Hamilelikte ter kokusu her ne kadar gebeliğin doğal bir sonucu olsa da anne adayları sosyal ortamlarda bundan rahatsız olabilir. Dolayısıyla hamilelikte ter kokusuna ne iyi gelir sorusunun yanıtı merak edebilirler. Gelin şimdi hamilelikte ter kokusu nasıl giderilir, vücut kokusu nasıl geçer, birlikte inceleyelim.

Her Gün Yıkanın

Her gün yıkanmak, terle birlikte kokuya neden olan bakterilerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Bu esnada parfümlü sabun ve losyonlardan kaçınmak gerekir. Zira bakteriler bu bileşenlerle reaksiyona girerek kokuyu şiddetlendirebilir. En iyisi sade, kokusuz ve içeriği temiz ürünlerle yıkanmaktır.

Hava Alan Kumaşlar Giyin

Pamuk veya keten gibi nefes alabilen kumaşlar giymek aşırı terlemenin önüne geçecektir. Ayrıca bol ve rahat kesimler de terlemenin daha az olmasına yardımcı olur.

Stresten Uzak Durun

Yukarıda da değindiğimiz gibi stresin terlemeyle direkt ilişkisi bulunuyor. Bu da anne adaylarının vücudunda güçlü bir kokuya neden olabileceğinden stresten olabildiğince uzak durmaya çalışın.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Hamilelikte terlemek genellikle hormonlardan ve artan kan hacminden kaynaklanır. Ayrıca stres gibi tetikleyici faktörler de terlemenin artmasına sebep olabilir. Bu nedenle gebelikte terlemek çoğu zaman normaldir. Ancak aniden ortaya çıkan veya çok güçlü kokan bir koku varsa sağlık uzmanınıza danışmak faydalı olacaktır. Zira aşırı ve güçlü kokuya sahip ter bazen tiroid hastalıkları, enfeksiyonlar, vitamin eksiklikleri, diyabet veya akciğer rahatsızlıkları ile ilişkili olabilmektedir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte Vajinal Akıntının Artması Normal mi?

Kaynak: 1

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu