Bebek ve Çocuk

Hamilelikte Smear Testi Yapılabilir mi?

Hamilelikte Smear Testi Yapılabilir mi?

Gebelikte smear testi ile ilgili tüm merak edilenleri bu yazıda derledik.

Gebelikte smear testi yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Eğer anne adayı son yıllarda smear testi yaptırmadıysa veya son testinde anormal sonuçlar ile karşılaşıldıysa hamilelikte smear testi yapılabilir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, gebelikte smear testi ile ilgili tüm merak edilenleri derledik. Keyifli okumalar.

Smear Testi Nedir?

Pap smear testi, rahim ağzı kanseri taraması için kullanılan bir testtir. Serviksteki kanserli veya ileride kansere dönüşme potansiyeli olan anormal hücreleri tespit etmeye yardımcı olur. Yaygın inanışın aksine oldukça ağrısız ve konforlu bir test olan smear için en uygun zaman adetten sonraki 10 – 20. günler arasıdır. Testin doğru sonuç verebilmesi için testten önceki 2 gün cinsel ilişkiye girilmemesi, vajina içinin yıkanmaması ve fitil tedavilerinin uygulanmaması gerekir. Ayrıca vajinal enfeksiyon varsa, önce onun tedavi edilmesi daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Jinekolojik muayene masasında yapılan pap smear testi için öncelikle vajinaya spekulum yerleştirilir. Bu sayede rahim ağzı çok daha net bir şekilde görülecektir. Ardından ufak bir fırça yardımıyla rahim ağzından hücre toplanır. Alınan örnek patolojiye gönderilir ve burada anormal hücrelerin olup olmadığı taranır. Smear testinin pozitif olması, yani anormal hücrelerin saptandığı durumlarda HPV testi ve kolposkopi yapılması önerilmektedir.

Hamilelikte Smear Testi Yapılır mı?

Hamilelikte smear testi yapılabilir. Diğer bir deyişle gebelikte simir testi yapılmasının herhangi bir sakıncası yoktur. Eğer anne adayı son yıllarda test yaptırmadıysa veya son testi pozitif çıktıysa, doktoru hamilelikte simir testi yapılmasını önerebilir. Testin yapılmasının anne veya bebek açısından herhangi bir riski bulunmamaktadır. Öte yandan, pap smear testi gebeliğin rutin testlerinden biri değildir. Aynı şekilde hamilelikte smear testi yaptırmak zorunlu da değildir. Ancak doktorunuz herhangi bir riskten şüphelenirse her ihtimale karşı testin yapılmasını tavsiye edebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Gebelikte Genital Bölge Temizliği Nasıl Olmalı?

Gebelikte Smear Testi Ne Zaman Yapılır?

Pap smear testi, herhangi bir risk varsa şayet gebeliğin tüm dönemlerinde yapılabilir. Ancak gebelikte smear testi için en uygun zaman 2 trimester, yani 4. ve 6. ay arasıdır. 

Hamilelikte Smear Testi Yapılabilir mi?

Smear Testi Düşüğe Neden Olur mu?

Hamilelikte smear testi yaptırmak isteyen kadınların merak ettiği konulardan biri de smear testi düşüğe neden olur mu sorusudur. Araştırmalar, smear testi ile düşük arasında nedensel bir ilişki göstermemektedir. Zira döllenmiş yumurta genellikle rahmin yukarısına implante olur. Fetüs rahmin alt kısmına ve hatta servikse yakın konumlanmış olsa dahi ilk trimesterda serviks oldukça sıkı olduğundan düşük gibi komplikasyonlar yaşanması beklenmez. Bununla birlikte gebeliklerin ortalama %15 ila %20’sinin düşükle sonuçlandığı biliniyor. Dolayısıyla smear testinden sonra düşükle karşılaşılması, kadınlara testin buna neden olduğunu düşündürebiliyor. Oysaki yapılan araştırmalar bunun genellikle tesadüften ibaret olduğunu, rahim ağzından örnek alma işlemi ile düşük arasında anlamlı bir bağlantı bulunmadığını gösteriyor.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Rahim Ağzı Kanserinin 7 Önemli Belirtisi

Kaynak: 1

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu