Bebek ve Çocuk

Hamilelikte Sinüzite Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Sinüzite Ne İyi Gelir?

Hamilelikte sinüs enfeksiyonu ile ilgili tüm bilinmesi gerekenleri derledik.

Hamilelikte sinüzit kış aylarıyla birlikte çoğu anne adayında görülebiliyor. Bakteri ve virüs gibi mikroorganizmaların neden olduğu bu hastalık, hormonların etkisiyle aslında anne adaylarını sinüzite daha yatkın hale getirebiliyor. Biz de sizler için hazırladığımız bu yazıda, hamilelikte sinüs enfeksiyonu ile ilgili tüm bilinmesi gerekenleri derledik.

Sinüzit Nedir?

Sinüzit, kısaca burun etrafındaki hava boşlukları olan sinüslerin iltihaplanması olarak tanımlanabilir. Genellikle virüs veya bakteri gibi mikroorganizmalar nedeniyle ortaya çıkan sinüzit, geniz akıntısı, ağız kokusu, boğaz ağrısı, öksürük, tat ve koku duyularında azalma, burundan sarı/yeşil renkli akıntı, göz çevresinde basınç hissi ve ağrı gibi belirtilerle kendisini belli eder. Medikal tedavilerle kolayca kontrol altına alınabilen bu hastalığı, tedaviye ek olarak evde uygulanabilecek bazı yöntemlerle de hızlıca iyileştirmek mümkün. Gelin şimdi, gebelikte sinüzit belirtileri neler, hamilelikte sinüzit tedavisi nasıldır gibi merak edilen soruların yanıtlarına bakalım.

Hamilelikte Sinüzit Neden Olur?

Hamilelikte sinüzit nedenleri, gebe olmayan kişilerle hemen hemen aynıdır. Yani virüs ve bakteri gibi mikroorganizmalar hamilelerde de sinüzitin esas nedenidir. Ancak hamilelerin sinüzit enfeksiyonuna daha yatkın olduğunu söyleyebiliriz. Zira gebelik sırasında salgılanan östrojen, progesteron ve beta HCG gibi hormonlar, burun mukoza zarlarının genişlemesine neden olarak buraya olan kan akışının artmasını kolaylaştırır. Bu da burundaki damarların şişmesine yol açarak tıkanıklığa veya mevcut sinüzitin daha da kötüleşmesine neden olabilir. Ayrıca alerjiler de hamilelikte sinüzit enfeksiyonunun tetiklenmesine sebep olabilmektedir. Özetlemek gerekirse, hamilelikte sinüzit nedenleri şu şekildedir:

 • Virüsler,
 • Bakteriler,
 • Mantar enfeksiyonları,
 • Alerjiler,
 • Burundaki yapısal bozukluklar ve
 • Hormonâl değişikliklerdir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
2017'de Bebeklere En Çok Verilen İsimler Belli Oldu!

Hamilelikte Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte sinüzit belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Göz çevresi ve yanaklarda basınç hissiyle birlikte ağrı,
 • Baş ağrısı,
 • Geniz akıntısı,
 • Boğaz ağrısı,
 • Öksürük,
 • Koku duyusunda azalma,
 • Ağız kokusu,
 • Burundan yeşil/sarı mukus akması.

Hamilelikte Sinüzite Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte sinüzit tedavisi için öncelikle muayene olmak ve enfeksiyon kaynağını iyi saptamak gerekir. Eğer viral bir enfeksiyon söz konusuysa antibiyotikler işe yaramaz. Bu nedenle farklı bir tedavi protokolü uygulanır. Ancak etkenin bakteriler olduğu düşünülüyorsa antibiyotik reçete edilebilir. Ayrıca sinüzitin neden olduğu semptomları hafifletmek için çeşitli ilaçların kullanılması önerilebilir. Örneğin baş ağrısını hafifletmek için ağrı kesiciler, solunum yolunu rahatlatmak için balgam söktürücüler, dekonjestanlar ve antihistaminikler yazılabilir. Bu ilaçların hiçbiri bilinçsiz bir şekilde kullanılmamalı, yalnızca doktor öneriyorsa alınmalıdır. Aksi halde ciddi yan etkiler ile karşılaşılabileceği unutulmamalıdır.

Hamilelikte Soğuk Algınlığı Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte Sinüzite Ne İyi Gelir?

Hamilelikte sinüzit tedavisine ek olarak evde uygulanabilecek bazı doğal yöntemler de iyileşme sürecini hızlandırabilir. İşte, hamilelikte sinüzite iyi gelen doğal öneriler:

 • Bolca sıvı tüketmek biriken mukusun incelmesine ve kolayca dışarı çıkmasına yardımcı olur. Bu nedenle su tüketimine dikkat edin. Sıvı alımını ayran, taze sıkılmış meyve suyu veya et suyu gibi sıvılarla destekleyebilirsiniz. Bu içecekler mukusu seyreltmenin yanı sıra bağışıklığı da güçlendirmeye yardımcı olacaktır.
 • Tıkalı burnunuzu ve göğsünüzü rahatlatmak için buhar banyosu yapabilirsiniz. Bunun için derin bir tencereye kaynar su alarak buharını bir süre soluyun. Ayrıca bulunduğunuz ortamın nem değerine dikkat edin. Zira kuru hava solunum yolu şikâyetlerini daha da artırabilir.
 • Alerjen maddeler de sinüziti tetikleyebileceğinden bunlardan olabildiğince kaçınmaya dikkat edin.
 • Bağışıklığınızı güçlendirmek için sebze/meyve tüketmeye ve günde ortalama 8 saat uyumaya çalışın.
 • Boğaz ağrınız varsa tuzlu suyla gargara yapabilirsiniz.
 • Burun tıkanıklığı hissi geceleri daha da artacağından başınız biraz yüksekte olacak şekilde yatabilirsiniz. Bu pozisyon nefes almanızı kolaylaştıracaktır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebeğinizin Burcunu Söyleyin, Size Karakterini Anlatalım!

Hamilelikte Sinüzit Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte sinüzit bebeğe zarar vermez. Sinüzitin bebeğe bulaşması ve onu etkilemesi mümkün değildir. Bu nedenle gebelikte sinüzit olan anne adaylarının endişelenmesine gerek yoktur.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte Farenjite Ne İyi Gelir?

Kaynak: 1, 2

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu