Bebek ve Çocuk

Hamilelikte Oluşan Göbek Çizgisi Ne Zaman Geçer?

Hamilelikte Oluşan Göbek Çizgisi Ne Zaman Geçer?

Hamilelikte göbek çizgisi neden olur, ne zaman geçer? Linea nigra ile bebeğin cinsiyeti arasında bir ilişki var mıdır? Sorularınızın cevabı yazımızda!

Hamilelikte Göbek Çizgisi (Line Nigra) Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz Yazımızda!

Hamile kaldığınız andan itibaren, vücudunuzda gerçekleşen pek çok fiziksel değişime şahit olacaksınız. Bu değişimlerden biri de tıp literatüründe linea nigra olarak adlandırılan göbek çizgisidir. Latince ‘kara çizgi’ anlamına gelen bu çizgi, eğer beyaz tonlardaysa ‘linea alba’ olarak isimlendirilir. Halk arasında ise göbek çizgisi, hamilelik çizgisi veya gebelik çizgisi gibi pek çok şekilde ifade edilir. Yazımızda, linea nigra çizgisi neden olur, göbek çizgisi ne zaman geçer, hamilelikte göbek çizgisi cinsiyet ile ilgili mi gibi pek çok sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

Hamilelikte Linea Nigra Neden Oluşur? (Göbek Çizgisi)

Hamile olduğunuz andan itibaren, vücudunuzda östrojen hormonu hızla artmaya başlar. Östrojen, embriyonun anne rahmine tutunmasına yardımcı olan, göğüslerdeki süt kanallarının büyümesinde çok büyük bir rolü olan, pelvis kemiğini gevşeterek anne vücudunu doğuma hazırlayan çok önemli bir hormondur. Tüm bunlarla birlikte gebelikte artan östrojen hormonu, ciltteki pigmentin de artmasına neden olur. Böylece göğüs ucunda koyulaşmalar ve yüz bölgesinde hamilelik maskesi olarak adlandırılan koyu lekeler görülebilir. İşte linea nigra dediğimiz göbek çizgisinin oluşumunda da artan östrojen hormonunun payı büyüktür. Melanosit Stimulan hormonu da göbek çizgisinin tetikleyicilerinden biridir.

*Gebelik maskesi hakkında ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Hamilelikte Oluşan Göbek Çizgisi Ne Zaman Geçer?

Ne Zaman Oluşur, Ne Zaman Geçer?

Göbek çizgisi, hamile kadınların %70’inden fazlasında oluşmaktadır. Genellikle gebeliğin 4. ayından itibaren oluşmaya başlar. Çok nadir durumlarda gebeliğin 1. ayında linea nigra çizgisi belirebilir. Göbek çizgisine esmer tenli kadınlarda daha sık rastlandığı bilinmektedir. Linea nigra, yalnızca göbeğin altında olabileceği gibi göbeğin hem alt hem de üst bölgesinde dikey bir çizgi şeklinde de oluşabilir. Doğumdan sonra hormonlar eski seviyesine düşeceği için kısa bir süre sonra kendiliğinden geçer. Ancak her kadının fiziksel yapısının farklı olduğu baz alınırsa, çizginin geçme süresi bazı kadınlarda uzayabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Makat Gelişlerde Artık Geleneksel Tıptan Yararlanılıyor!

Doktorunuza Danışmadan Herhangi Bir Ürün Kullanmayın

Yukarıda da değindiğimiz gibi, göbek çizgisinin oluşmasına zemin hazırlayan hormonlar, doğum yapmanızla birlikte yavaş yavaş eski haline dönecektir. Böylece yüzünüzde oluşan gebelik maskesi veya göbeğinizde oluşan koyu çizgi zaman içinde kendiliğinden kaybolacaktır. Hamileliğiniz boyunca doktorunuza danışmadan bu lekeler için herhangi bir ürün kullanmanız tavsiye edilmez. Çünkü piyasada satılan çoğu kozmetik, içinde onlarca kimyasal madde barındırır. Daha önce kullandığınız ve sorun yaşamadığınız bir ürün, gebelikte cildiniz hassaslaşacağı için alerjiye neden olabilir. Dolayısıyla gebeliğiniz boyunca kozmetik ürün kullanımlarında dikkatli olmanızda fayda var. Eğer bu konuda fazla endişeniz varsa, doktorunuza ve dermatoloji uzmanınıza danışabilirsiniz. Hekiminizin tavsiyesi ile E vitamini içeren nemlendirici losyonlar kullanabilirsiniz.

Hamilelikte Oluşan Göbek Çizgisi Ne Zaman Geçer?

Bebeğin Cinsiyeti ile İlgisi Yoktur

Halk arasında göbek çizgisinin bebeğin cinsiyeti hakkında ipucu verdiği yönünde yaygın bir inanış bulunmaktadır. Bu inanışa göre; linea nigra çizgisi göbek deliğinin yukarısında da devam ediyorsa bebeğin cinsiyeti erkek, çizgi yalnızca göbek deliğinin altında ise bebeğinin cinsiyetinin kız olduğu düşünülür. Ancak bu inanışın hiçbir bilimsel yanı yoktur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu