Bebek ve Çocuk

Hamilelikte Memede Kaşıntı Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Memede Kaşıntı Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Hamilelikte göğüs kaşıntısı sanıldığından çok daha yaygındır.

Hamilelikte memede kaşıntı genellikle hormonal dalgalanmalardan kaynaklanır. Bununla birlikte cildin gerilmesi, göğüslerin büyümesi ve deri hastalıkları gibi pek çok faktör gebelikte memede kaşıntı hissine neden olabilir. Bu kaşıntı çoğunlukla göğüs ucunda hissedilir ancak daha geniş bir alanı da etkileyebilir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, hamilelikte göğüs kaşıntısı ile ilgili tüm merak edilen soruların yanıtlarını derledik. Keyifli okumalar.

Hamilelikte Göğüs Kaşıntısı Ne Zaman Başlar?

Göğüs kaşıntısı teknik olarak hamileliğin herhangi bir döneminde başlayabilir. Ancak kilo alımı ve göğüslerin büyümesine bağlı olarak genellikle gebeliğin ikinci üç aylık dönemi ve sonrasında daha sık görülür.

Hamilelikte Memede Kaşıntı Neden Olur?

Hamilelik sırasında cildin gerilmesine bağlı olarak daha çok göbek bölgesinde kaşıntı hissedilir. Ancak bu mucizevi süreçte göğüsler de kaşıntılı bir hâle gelebilir. Zira hormonal değişim gebelikte göğüs ucu kaşıntısı gibi şikâyetlere yol açabiliyor. Bununla birlikte çeşitli cilt hastalıkları veya kolestaz gibi rahatsızlıklar da hamilelikte kaşıntıya sebep olabiliyor. Gelin şimdi, hamilelikte memede kaşıntı nedenleri neler, daha detaylı inceleyelim.

1. Hormonal Değişiklikler

Hamilelik sırasında ciltte karşılaşılan değişikliklerin çoğu östrojen ve progesteron hormonunun artışından kaynaklanır. Göğüs ucunun koyulaşması ve kaşınmasının da ana sebebi bu iki hormondur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Sleepy’den Yine Bir İlk: Premium Ötesi Doğa Dostu Bebek Bezi Serisi Bio Natural ile Tanışın!

2. Cilt Çatlakları

Hem kilo alımı hem de göğüslerin süt üretimine hazırlık yapmaya başlaması hamilelikte memede kaşıntı hissine neden olabilmektedir.

3. PUPPP

Gebeliğin polimorfik erüpsiyonu veya PUPPP olarak bilinen durum, genellikle karın bölgesinde başlayan ve zamanla kollara, bacaklara, sırta ve göğüslere yayılan kaşıntılı bir deri rahatsızlığıdır. Anne ve bebeğin sağlığını tehdit eden bir hastalık olmayıp, doğumdan sonra gerileme eğilimi gösterir. Tedavisinde ise kaşıntıyı kontrol altına alacak krem ve losyonlardan faydalanılır.

4. Egzama

Egzaması olan kadınların, hormonal değişiklikler veya stres gibi faktörler nedeniyle hastalıklarının hamilelik döneminde alevlenmesi muhtemeldir. Egzama gebelikte göğüs ucunu etkileyebileceği gibi cildin diğer kuru alanlarında da yayılım gösterebilir.

5. Diğer Faktörler

Maya enfeksiyonlarından gebelik kolestazına, paget hastalığından aşırı terlemeye kadar pek çok sebep hamilelikte memede kaşıntı hissine neden olabilir. Ayrıca göğüslerin büyümesiyle birlikte sütyene sürtünme artacağından yine göğüs uçlarında kaşıntı ile karşılaşılması muhtemeldir.

Hamilelikte Memede Kaşıntı Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Gebelikte Göğüs Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte göğüs kaşıntısı yaşıyorsanız, öncelikle altta yatan tıbbi bir durum olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışmalısınız. Eğer gebeliğin normal seyrinden kaynaklanan bir kaşıntı ise evde uygulayabileceğiniz bazı ipuçları gebelikte memede kaşıntı hissinin azalmasına yardımcı olabilir.

1. Nemlendirici Kullanın

Doktorunuzun önerdiği bir nemlendiriciyi tüm göğsünüze uygulayarak kaşıntı hissini azaltabilirsiniz. Aloe vera ve E vitamini içerikli losyonlar kaşıntıyla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

2. Doğru Kıyafet Seçimi Yapın

Sentetik kumaşlar terlemeyi ve kaşıntıyı artıracağından pamuklu, bol kesimli kıyafetler giymeye dikkat edin. Ayrıca tahrişe neden olmayacak yumuşak ve rahat sütyenlere yatırım yapın.

3. Sert Sabun ve Parfümlerden Kaçının

Duş sırasında içeriği temiz, organik ürünlerle cildinizi yıkayın. Kokulu, yoğun kimyasal ürünler kullanmaktan olabildiğince kaçının. Ayrıca göğüsleriniz için kullanacağınız nemlendiricinin parfüm içermemesine dikkat edin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Enerjinizi Toplayın: Yorucu Günler Kapıda!

4. Sıcak Banyo Yapmayın

Sıcak su cildinizi kurutup kaşıntıyı daha da şiddetlendireceğinden olabildiğince ılık duş almaya çalışın. Ayrıca suda fazla kalmak da cildi kurutabileceğinden yıkanma sürenizi 10 dakikanın altında tutmaya dikkat edin.

5. Su Tüketimini Artırın

Kabızlık, cilt kuruluğu ve dehidrasyondan kaçınmak için günde ortalama 8 bardak su içmeye özen gösterin.

6. Soğuk Kompres Uygulayın

Kaşıntınızın fazla olduğu zamanlarda bölgeyi kaşımak tahrişe ve daha fazla cilt problemine yol açabileceğinden böylesi anlarda soğuk kompres uygulayarak cildinizi yatıştırabilirsiniz.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte Göbek Kaşıntısı Neden Olur, Nasıl Rahatlatılır?

Kaynak: 1

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu